Az elmúlt pár hónap közel sem hozott ideális időjárást. Nagy volt a fejlettségben a különbség, amelyeket a nyári száraz meleg, majd a hideg még jobban differenciált. Vannak gabonák, amelyekből még kilátszik a nyúl, miközben már a búzák kikalászolása is megkezdődött (az árpákról ne is beszéljünk).
Mit lenne érdemes lombon keresztül pótolni, hogy többet és jó minőségben termeljünk?
Nitrogénlombtrágyák
Az ország egyharmadán már látszik, hogy a korai nitrogénkijuttatás és a most lejött jelentős csapadék, nitrogénhiányt idéz elő. Ezekre a jól fejlett állományokra nitrogént kell kijuttatni a következő hetekben. Hasznos, ha ez a nitrogén magnéziumot és mikroelemeket is tartalmaz, amelyek a fehérje mellett javítják a sikért, a hektolitersúlyt.
Leggyakrabban a RapidN21 és RapidN-Extra lombtárgyát javasoljuk használni, most még közepes–nagy dózisban (15–20 liter/ha).
Amikor ilyen az állomány, akkor egyszerre több tápanyagból is komoly hiányokat mérünk. Akár kétszeri KompleX lombtrágya kijuttatás az indokolt – fotó: VulcanAgro Kft.
Keserűsó oldatok
Elsősorban az árpára vagy a még mindig szárazabb talajokra már csak keserűsó oldatot érdemes használni. Nagyon előre tart az árpa és a stresszes búza, ahol az aratás hetekkel korábban várható. Ez pedig lerövidíti a szemtelítődést, ami igen gyenge beltartalmat eredményezhet (főleg, ha borongós marad az idő). Ezért fokozni kell a növényben a tápanyag-előállítást, amit magnéziummal és mikroelemekkel lehet kiváltani.
A Vulcan Keserűsó + Me + P + Réz koncentrátum a magnézium mellett foszfort és az összes létfontosságú mikroelemet is tartalmazza, amelyre most van szüksége a növénynek.
Széles dózistartományban használhatjuk a keserűsót (10–20 liter/ha), és kijuttathatjuk a gombaölővel, rovarölővel együtt is.
A fagy, a szél vagy a rosszul kijuttatott nitrogén fejtrágya okozta levélbarnulás. Keserűsó, mikroelemek és nitrogén lombtrágyát kell még adni az állománynak! – fotó: VulcanAgro Kft.
Mangán, réz, foszfor és kálium
Egyre több levélanalízis mutatja most azt, hogy a gabonák réz-, cink- és mangánhiányban is szenvednek. Sok a sárga foltos kalászos, a csíkos, vagyis a heterogén. Ezek a növények a mikroelemek mellett még gyengén ellátottak nitrogénben, magnéziumban és kénben is.
De ha csak valami minőségjavításban gondolkodunk, akkor mangánt, rezet, foszfort és káliumot mindenképpen juttassunk ki. Az ilyen tömény koncentrátumból nem kell túl sok (5–8 liter/ha), ami mellé tehetünk keserűsót, de akár egy kis UAN-oldatot is. Tökéletes tápanyagpótlást lehet így is megvalósítani, amihez pár nap alatt leszállítjuk a mikroelem-, foszfor- és káliumoldatot.
Mindenki látja, hallja, hogy a nagyon jó minőségű kalászos az eladható. Kérdezni, tanácsot kérni ingyen van. Megér-e pár ezer forintot hektáronként, hogy könnyen eladható legyen a termés – nem kérdés! Van még idő kijuttatni és nem csak a csodát várni!
Forrás: VulcanAgro Kft.
Tel.: +36-70/905 5000