A balconygardenweb.com cikke nyomán összeszedtük, milyen szobanövényeket érdemes beszerezni, ha aggódunk a lakás levegőminősége miatt, és szeretnénk tenni valamit tüdőnk egészségéért. Ezek a légtisztító szobanövények megkötik a szén-dioxidot, oxigént termelnek, ami pedig különlegességük, hogy jelentős mértékben szűrik ki a káros anyagokat.
Szakállbromélia
Egy kínai tanulmány szerint a szakállbroméliák, azok közül is a Tillandsia brachycaulos csökkentik a levegő radon tartalmát. A radon színtelen, szagtalan, keserű ízű és radioaktív nemesgáz, amely a talajban előforduló urán természetes bomlása során jön létre. A lakótérben több tényező is vezethet a radon feldúsulásához, amely komoly egészségügyi kockázatot jelent, ugyanis a nemesgáz felelős világszerte a tüdőrák kialakulásának 15 százalékáért.
Anyósnyelv vagy szobai tigrislevél
Az anyósnyelv az egyik legtöbb oxigént termelő szobanövény. Tanulmányok igazolják, hogy a növény nagy mennyiségű szén-dioxidot képes felvenni a lakótérben, akár az éjszaka folyamán is, ami különösen hasznos. Ültess 2-3 tigrislevelet 10 négyzetméteres hálóba és máris biztosított a megfelelő oxigénellátás a zárt szobában az éjszaka folyamán is.
Zöldike
A zöldikék kiválóan finomítják a beltéri levegő minőségét, mivel más szobanövényhez képest több klorofilt termelnek, ami több oxigént jelent a lakásban. A NASA Tiszta Levegő Tanulmányából kiderült, a zöldike a formaldehidet, a xilolt, a toluolt és a szén-monoxidot is eltávolítja a lakásból, amelyek a beltéri levegőszennyezés fő forrásai. Bill Wolverton, a NASA korábbi kutatója szerint
a zöldike képes kiszűrni a levegőben található olyan mérgező anyagok több mint 95 százalékát, amelyek légúti betegségeket okozhatnak.
Elég 5-6 növény a lakásba a tiszta levegőért.
Szobai futóka
Ez a csodálatos légtisztító szobanövény közvetlen pozitív hatással van a légzőrendszerre. Egy a futókán végzett kutatás szerint ezek a növények képesek felszívni a tüdő működését károsító ózont. Egy jól megtermett futóka elegendő egy kisebb hálószoba levegőjének megtisztítására.
Aranypálma
A nagy felületű, tollseprű-szerű levelekkel rendelkező szobanövény sok oxigént képes termelni, és párásító hatásának köszönhetően megkönnyíti az egészséges légzését. Ráadásul a xilolt, a toluolt és a formaldehidet is eltávolítja a levegőből. 10 négyzetméterenként elegendő 2 növény.
Aloe Vera
Az Aloe Verának számtalan egészségügyi előnye van. Ez a kevés törődést igénylő szobanövény erősíti az immunrendszert és kezeli az asztma tüneteit. Emellett elősegíti a tüdő egészségének javítását azáltal, hogy eltávolítja a festékek és a vegyi alapú tisztítószerek által kibocsátott formaldehidet és benzolt a levegőből. 3-6 növény az ideális 10 négyzetméteren.
Közönséges borostyán
Csökkentheted a tüdőbetegségek kockázatát, ha borostyánt nevelsz a lakásban. Segít megelőzni a légúti fertőzéseket, valamint asztma, allergia és hörghurut esetén is hasznos lehet. A borostyán hatékonyan képes megszüntetni a levegőben terjedő penészspórákat, amelyek súlyos légzési problémákat okozhatnak. Egy tő is elég a borostyánból, ha elég nagyra nőtt.
Fikusz
A fikusz is a NASA Tiszta Levegő Tanulmányának része volt, ahol bebizonyosodott, hogy eltávolítják a tüdő egészségére káros illékony szerves vegyületeket, úgymint a formaldehidet, a szén-monoxidot és szén-dioxidot a környező levegőből. Ráadásul a növény kiszűri a tüdőt támadó, akut légúti distressz szindrómát (ARDS) okozó acetaldehidet is. Már akár 2 növény is elég lehet egy szobában.
Vitorlavirág
A vitorlavirág nagyban csökkenti számos tüdő- és légzőszervi probléma esélyét. Egy japán tanulmány szerint az illékony szerves vegyületek felvételében ugyanolyan hatékony, mint a futóka, de megköti az alacsony vérnyomást, fáradtságot okozó acetont is. Egy 10 négyzetméteres szobában elég belőle 2.
Bambuszpálma
Egy indiai tanulmányból kiderült, a bambuszpálma is képes elnyelni a levegőből az illékony szerves vegyületeket és a káros gázokat, amelyek közvetlenül vagy közvetett módon befolyásolják a tüdő egészségét. A bambuszpálma esetében is 2 növényt ajánlanak egy 10 négyzetméteres szobába.