100 gramm citrom átlagosan 53 milligramm C-vitamint tartalmaz. Ugyanakkor – a potatonewstoday.com hírportál beszámolója szerint – Derek Stewart professzor, az angol Advanced Plant Growth Centre igazgatója évek óta a burgonya C-vitamin tartalmának növelésén dolgozik, és kutatói már rendelkeznek olyan új törzzsel, amely 40 milligramm körüli mennyiséget tartalmaz ebből az értékes anyagból.
A kutatások célja egyben a rövidebb főzést igénylő, valamint a betegségekkel és a hőstresszel szemben nagyobb toleranciát mutató burgonyafajták előállítása – fotó: pixabay.com
A burgonyát génszerkesztés segítségével állítják elő
Az angol kutatócsoport tovább folytatja a kutatásokat, és biztos abban, hogy általuk génszerkesztés segítségével előállítandó új burgonyafajták öt éven belül jelentősen meghaladják a citrom szintjét, mivel figyelembe kell venni a főzés miatti veszteséget is.
A kutatások célja egyben a rövidebb főzést igénylő, valamint a betegségekkel és a hőstresszel szemben nagyobb toleranciát mutató burgonyafajták előállítása is.
A génszerkesztés nagyon is elfogadható és hasznos segítséget nyújt a növénynemesítők munkájában – fotó: pixabay.com
Az eljárás forradalmi változást hoz a termesztésben
Az angol burgonyakutatók fent vázolt sikere egyben azt is igazolja, hogy a génmódosítással nem azonos és a célnövény alaptulajdonságait változatlanul hagyó génszerkesztés hasznos segítséget nyújt a növénynemesítők munkájában.