A beteg növényeken megjelenő tünetek egyértelműen patogén gombás fertőzésre utaltak, és nagy valószínűséggel a külföldi szakirodalomban leírt egyik csillagfürtbetegséggel azonos, amelyet különböző Colletotrichum-fajok okozhatnak (Fischl G. és mtsai 2005).
A következő esztendőben, a betegség annak ellenére, hogy fehér virágú édes csillagfürt teljes vetésterületén csávázott vetőmagot vetettek, olyan körzetekben is fellépett, ahol az előző évben nem volt. 2005-ben a kórokozó nem csak a fehér virágú édes, hanem a fehér virágú keserű csillagfürt vetésterületének jelentős százalékát kipusztította (Lenti és mtsai 2005, 2006a, 2006b).
2006-ban a fehér virágú csillagfürt mellett a betegség azokban a csillagfürtfajokban is fellépett, amelyekben eddig fertőzést nem észleltünk. Az utóbbi fajokban a fertőzés, illetve a tünetek, a fehér virágú csillagfürthöz viszonyítva, mintegy 30–35 nappal később jelentek meg, de elterjedése hasonlóan intenzív, gyors ütemű volt. A teljes növényállomány 1–2 nap alatt megfertőződött.
A kék virágú csillagfürtön (L. angustifolius L.) a fertőzés hatására a virágzati tengelynek a fertőzés feletti része elgörbült, majd elszáradt, a virágok lehullottak (2. ábra). Hasonló tüneteket okozott a gombás fertőzés a változékony csillagfürtfajon (L. mutabilis Sweet) is (3. ábra). A rövidebb tenyészidejű sárga virágú csillagfürt (L. luteus L.) esetében a növények zömén a fertőzés tünetei elsődlegesen a hüvelyeken jelentek meg, ahol szabálytalan kerekded világos, majd vörösesbarna besüppedő foltok alakultak ki (4. ábra). A gomba a fiatalabb hüvelyekben megakadályozta a magvak kifejlődését, az idősebb hüvelyekbe hatolva átterjedt a magvakra is (Lenti és mtsai 2006c).
Az antraknózis a nemzetközi szakirodalomban régóta ismert csillagfürtbetegség. A közelmúltig azonban különösebb problémát nem okozott. A csillagfürttermesztéssel kapcsolatos 1985-ös nemzetközi felmérés arra keresett választ, hogy az egyes országokban, a parazita gombák közül melyek a növény főbb kórokozói, és ezek milyen mértékű veszélyt jelentenek. Az adatokból megállapítható, hogy a veszélyességi sorrendben a Colletotrichumot, Chile és Spanyolország első helyre, Bolívia, Brazília és Portugália a második helyre tette, a felmérésben részt vevő többi ország, Ausztrália, Dél-Afrika, Németország, Franciaország, Lengyelország, Szovjetunió, Anglia, USA viszont meg sem említi a csillagfürt kórokozó gombái között (Baylis és Hamblin 1986).
Az utóbbi 10 évben megsokszorozódott a különböző csillagfürtfajok kolletotrihumos betegségével foglalkozó tudományos közlemények száma. A Colletotrichum gloeosporioides új-zélandi megjelenéséről Harvey és mtsai (1996) közölnek adatokat, és megemlítik, hogy a kórokozó több Lupinus fajt is megbetegített. Ez a faj fertőzte meg Nyugat-Ausztráliában a fehér virágú (Lupinus albus) és a kék virágú (L. angustifolius) csillagfürtöket (Simpfendorfer és mtsai 2004), és okozott jelentős kárt (Geoff 2003).
A kórokozó lengyelországi károsításáról Jeske és Prusinski (2001) adnak részletes tájékoztatást. Megállapították, hogy a fehér virágú csillagfürtön (Lupinus albus) előforduló mintegy 18 gombafaj közül a C. gloeosporioides az, amelyik leginkább veszélyezteti a növényt.
Az Egyesült Királyságban, Talhinhas és mtsai (2002) vizsgálati eredményeik alapján megállapították, hogy a dominánsan jelen lévő C. gloeosporioides mellett, a L. albus, a L. luteus és a L. angustifolius fajokat, a C. acutatum is megbetegítette.
Nirenberg és mtsai (2002), valamint Feiler és Nirenberg (2004, 2004a, 2005) Németországból a L. albus, L. angustifolius és L. luteus antraknózis betegségéről közöltek részletes adatokat. Megállapították, hogy a betegséget a Colletotrichum lupini (Bondar) Nirenberg, Feiler & Hagedorn, comb. nov. var. lupini és a Colletotrichum lupini var. setosum Nirenberg, Feiler & Hagedorn var. nov. okozza.
A csillagfürtfajok magyarországi antraknózisát okozó gomba meghatározására irányuló laboratóriumi vizsgálatok során a fehér virágú csillagfürtről (L. albus) származó inokulumból, – in vitro – burgonya-dextróz-agar táptalajon két Colletotrichum-fajt izoláltunk (Sutton 1992).
A C. gloeosporioides a táptalajon sötétszürke, vattaszerű tenyészetet fejleszt. Légmicéliumai világosszürkék. Színanyagot nem termel, a tenyészet fonáka is egynemű, sötétszürke. A gomba 24ą2 şC-on 15 nap alatt nőtte be a 9 cm átmérőjű Petri-csésze felületén lévő táptalajt.
Konídiumai hialinok, olykor szürkések, egysejtűek, tojásdadok, megnyúltan oválisak, egyesek enyhén meggörbültek, ill. egyik hosszanti oldaluk enyhén „benyomott”. Méreteik: 15,5 (11,8–17,2) Ľ 5,4 (3,3–6,2) ľm.
A C. acutatum a táptalajon szürke, vattaszerű tenyészetet fejleszt. Légmicéliumai világosszürkék, olykor sárgás-rózsaszínesen színezettek. Színanyaga bordó, sötétbordó, egynemű színezettségű. Intenzívebb növekedésű, mint a C. gloeosporioides, mert 24ą2 şC-on 9 nap alatt nőtte be, a 9 cm átmérőjű Petri-csésze felületén lévő táptalajt.
Konídiumai szintén hialinok, enyhén sárgásak, világos rózsaszínesek, egysejtűek, gazdagon képződnek. Alakjuk változatos, tojásdad, ovál, megnyúlt, s egyik végük enyhén csúcsos, hengeresek, hajlottak. Egyik hosszanti oldaluk „benyomott” és erre az oldalra meghajlik a konídium. A hengeres alakúak végei finoman „kihegyezettek”. Méreteik: 14,2 (8,2–16,7) x 3,4 (2,4–4,4) ľm.
In vitro mérések alapján mindkét gombafaj melegigényes, optimális hőigényük: 28ą4 şC.
Vizsgálataink alapján megállapítottuk, hogy Magyarországon a fehér virágú csillagfürt (Lupinus albus L.) „görbüléses szárelhalását” – külföldi szakirodalomban antraknózist – egyszerre, egy időben két Colletotrichum-faj, a C. acutatum Simmonds ex Simmonds és a C. gloeosporioides /Penz./ Penz. & Sacc. okozza.
A sárga virágú (L. luteus L.), a kék virágú (L. angustifolius L.) és a változékony (L. mutabilis Sweet.) csillagfürtfajokat csak a C. gloeosporioides /Penz./ Penz. & Sacc. fertőzte.
A nagy relatív páratartalom és meleg időjárás, nagymértékben elősegíti a kórokozó fellépését, járványszerű, gyors terjedését.
Irodalom
Baylis, J. M. and Hamblin, J. (1986): Lupins in the farming system: a survey of production. Proceedings of The Fourth Internacional Lupin Conference Geraldton, Western Australia. 161–172.
Borbély F. (2004): A csillagfürttermesztést kedvezőtlenül befolyásoló tényező – új kórokozó. In: Garamszegi T.: A hazai édescsillagfürt-termelés vizsgálata. Szakmai jelentés (Szerződés sz.: 98850/1/2003), Takarmányszerviz Kft., Gyenesdiás. 8–10.
Borbély F. (2006): Termelési útmutató. A fehér virágú édes csillagfürt termesztése. DE ATC Kutató Központja, Nyíregyháza. 1–11.
Feiler, U. und Nirenberg, H. I. (2004): Antraknose an Lupine. Tell 1: Colletotrichum-Befallsbilder bei den drei landwirtschaftlich wichtigen Lupinenarten Lupinus albus, L. angustifolius und L. luteus. Nachrichtenbl. Deut. Pflanzenschutzd., 56 (1): 1–8.
Feiler, U. und Nirenberg, H. I. (2004a): Antraknose an Lupine. Tell 2: Befallsverlauf, Erregerausbreitung und Überlebensfähigkeit verschiedener Sorten von Lupinus albus, L. angustifolius und L. luteus bei Infektion mit Colletotrichum lupini var setosum. Nachrichtenbl. Deut. Pflanzenschutzd., 56 (11): 273–280.
Feiler, U. und Nirenberg, H. I. (2005): Antraknose an Lupine. Tell 3: Diagnoseschlüssel zur Krankheit anhand von Symptombildern im Feldbestand. Nachrichtenbl. Deut. Pflanzenschutzd, 57 (8): 161–166.
Fischl G., Garamszegi T. és Borbély F. (2005): A fehér virágú édes csillagfürt járványos gombabetegsége 2004-ben. XV. Keszthelyi Növényvédelmi Fórum, Előadások összefoglalói, Veszprémi Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar Keszthely. 13.
Geoff, T. (2003): Lupin anthracnose-identification and management. Farmnote, 15: 1–4.
Harvey, I. C., Seyb, A. M., Warren, A. F. J. and van den Ende, H. (1996): The biological control of Russel Lupin in Riverbeds with endemic plant pathogens. Proc. 49th Plant Protection Conf., N. Z. 119–125.
Jeske, M. and Prusinski, J. (2001): Impacts Dimetiphine, Etephon and Diquat on the Healt Status of White Lupin seeds (Lupinus albus L.). Agronomy, 4 (1): 12.
Lenti I., Borbély F. és Vágvölgyi S. (2005): A fehér virágú édes csillagfürt (Lupinus albus L.) antraknózis-betegsége Magyarországon. 10. Növényvédelmi Fórum, Proceedings, Debreceni Egyetem, Debrecen. 253–260.
Lenti I., Borbély F. és Vágvölgyi S. (2006a): A Colletotrichum gloeosporoioides /Penz./ Penz. & Sacc. által okozott antraknózis-betegség a fehér virágú csillagfürtön hazánkban. 52. Növényvédelmi Tudományos Napok, Budapest. Abstr. 94.
Lenti I., Borbély F. és Vágvölgyi S. (2006b): A fehér virágú csillagfürtöt (Lupinus albus) fertőző Colletotrichum acutatum Simmonds ex Simmonds morfológiai jellemzői. XVI. Keszthelyi Növényvédelmi Fórum 2006. Kiadványa, Keszthely. 60–65.
Nirenberg, H. I., Feiler, U. and Hagedorn, G. (2002): Description of Colletotrichum lupini comb. nov. terms. Mycologia, 94 (2): 307–320.
Sutton, B. C. (1992): The Genus Glomerella and its anamorph Colletotrichum. Pages 1–26. In: Colletotrichum: Biology, Pathology and Control.
Talhinhas, P., Sreenivasaprasad, S., Neves-martins, J. and Olivera, H. (2002): Genetic and Morphological Characterization of Colletotrichum acutatum Causing Anthracnose of Lupins. Phytopath., 986–996.