Egyre többeket és súlyosabban érint az allergia, ami várhatóan csak rosszabb lesz, hiszen a pollenkoncentrátum az évszázad végére drasztikusan megnövekedhet.
Az ember a hibás?
Napról napra egyre több pollen kerül a levegőbe, aminek a hátterében a közvetett és közvetlen emberi aktivitás áll. Az éghajlatváltozás miatt a meleg évszakok egyre hosszabbak, ezáltal a növények tovább nőnek, tovább szórják a polleneiket. A másik ok az ipari tevékenység, mint például a fosszilis tüzelőanyagok égetése és termelése. Ennek hatására az elmúlt 30 évben ötödével emelkedett a pollenszint.
2022-ben a Nature tudományos folyóirat szerint pedig az évszázad végére a koncentráció az évszázad végére a duplájára nőhet az Egyesült Államok egész területén. Emiatt az allergiások vagy légzőszervi problémákkal küzdők tünetei még súlyosabbá válhatnak, egyre többen szenvednek majd szezonális allergiában - írta meg a Világgazdaság.
Hogy kerül ennyi pollen a levegőbe?
Azt gondolhatnánk, hogy mivel egyre több a beépített terület, így egyre kevesebb a pollen. A növények azonban a szén-dioxidot használják fel a fotoszintézishez, valamint a fejlődésükhöz szükséges cukrok előállításához. Egy 2016-os jelentés szerint, amit az Environmental Health Perspective tett közzé, a kellemes hőmérséklet, valamint a megnövekedett szén-dioxid-szint serkenti a növények növekedését, illetve a virágok portermelését. Megállapították, hogy ha ennek a gáznak a mennyisége megduplázódik, akkor a fűfélék pollenmennyisége is legalább ennyivel nő meg. Ebből következik, hogy a szén-dioxid-kibocsátás a magas pollenkoncentrátum fő okozója.
A szennyezőanyagok könnyen kölcsönhatásba lépnek a pollenekkel, amely súlyosbítja az allergiás tüneteket. Erre Clifford Bassett, az NYU Grossman School of Medicine docense hívta fel a figyelmet.
A globális felmelegedés hatására korábban kezdődik az allergiaszezon és tovább is tart. Ez azt jelenti, hogy ugyanabban az időben több növény is egyszerre bocsét ki polleneket, ezáltal megnő az allergiások száma, akik főként faji kisebbségek, szegénységi küszöb alatt élők, valamint a diszkriminatív lakáspolitika miatt rosszul szellőző, valamint magas szennyezettsége területeken található épületekben élnek.
Az Egyesült Államokban például az asztma diagnózisának száma aránytalanul magas a feketék, a spanyolok, mexikóiak és az őslakosok körében. Itthon az allergiások száma 3-3,5 millióra tehető.
Európában kétszer annyi embert érinthet a parlagfű allergia
Az előrejelzések szerint a 2050-re több mint duplájára nőhet Európában a parlagfűre érzékenyek számra. Az érintett területek között van hazánk is - írta meg a Másfélfok.
Kis Anna meteorológus kiemelte, hogy az allergiás megbetegedésekért nem feltétlenül a klímaváltozás a felelős, az viszont ennek következménye, hogy az allergiaszezon jócskán kitolódott. A szakember hozzátette, hogy az enyhe tél miatt idén már január 13-án megkezdődött a pollenszezon. Az év első hónapjában az éger, a ciprus- és tiszafafélék, a kőris, valamint a mogyoró pollenjeit találták meg a levegőben. Hangoztatta továbbá, hogy a Nemzetközi Népegészségügyi Központ 20 éve vizsgálja az égert. Ennek kapcsán 2000 és 2010 között átlagosan a 46. napon indult meg a szezon, a 2010-es évet követően ez az időpont előrejött a 25. napig.
Egyre korábban kezdődik az allergiaszezon - fotó: pexels.com
A klímaváltozás elősegíti az invazív fajok megjelenését, ami nem túl kedvező az allergia szempontjából. Ezek ugyanis akkor is bocsátanak ki pollent, amikor az őshonos fajok nem szoktak.
Végül kitért arra, hogy 2041-2060-ra Európában 33 millióról 77 millióra növekszik a parlagfűre érzékenyek számra. Ez hatalmas egészségügyi kockázat, ami nem csak kellemetlen, de anyagi terhet is jelent az allergiások számára.
Lehet ellene védekezni?
Kis Anna hozzátette, hogy lehet védekezni, hiszen ha figyeljük a polleninformációkat, nyomon követjük az előrejelzéseket, maszkot viselünk, esetleg megváltoztatjuk a közlekedési útvonalunkat, akkor kisebb az esélye az allergiás reakciók megjelenésének.
Nem árt ilyenkor előtérbe helyezni a benti programokat, minimálisra venni a szellőztetést. Lehetőleg este vagy eső után nyissunk ablakot, hiszen ilyenkor kisebb a koncentráció. Ez segíthet abban, hogy az allergiás betegek könnyebben átvészeljék ezt az időszakot.