Az idei esztendőben is felmérték az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Kísérletei Szőlőültetvények és Borászatának szőlőfajtáit ért fagykárt az intézmény munkatársai. A munka jelentősége a többi között az, hogy a rügyvizsgálati eredmények ismeretében tervezhető a metszéskor meghagyni kívánt világos rügyek száma és az optimális tőketerhelés. A rügy- és diafragma vizsgálati eredmények alapján fagykár miatti terméskiesésre nem számíthatunk ebben az évben.
A rügyvizsgálati eredmények ismeretében tervezhető a metszés — fotó: pixabay.com
A fagykárt az intézmény munkatársai 2016/2017 tele óta minden évben felmérik
Az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Kísérleti Szőlőültetvények és Borászatának szőlőfajtáit ért fagykárt az intézmény munkatársai 2016/2017 tele óta minden évben felmérik. E munkát 2017/2018 tele óta a diafragma (bélrekesz) állapotának felmérésével is kiegészítik.
A fagykárok felmérése során az egyetem munkatársai 10 db szálvesszőn 10-10 db összetett rügy metszetét vizsgálták meg sztereo-mikroszkóppal minden fajta/klón esetében. A vizsgálatok előtt a begyűjtött vesszőket 24-48 órát szobahőmérsékleten tartották, hogy az esetleges fagykár láthatóvá váljon az érintett rügyek és diafragmák barnulásával vagy feketedésével.
Az idei eredmények szerint a főrügyek fagykára legfeljebb 2 százalék
A legtermékenyebbek a főrügyek, ezek elfagyása sokszor a termés elvesztését jelenti, ám az idei eredmények szerint a főrügyek fagykára legfeljebb 2 százalék, a fagyérzékeny Syrah kivételével (11%). A fagyott főrügyek mellett a legtöbb esetben volt legalább egy ép mellékrügy, amelynek fontos szerepe lehet a fagykár utáni regenerációban.
A mellékrügyek fagykára szintén nem jelentős. A legnagyobb mellékrügy fagykárt a Ménesi Kadarka (3,8%) és a Turán (3.0%) szenvedte el, de egyik fajtánál sem volt a fagyott mellékrügy mellett fagyott főrügy, a Turánnál nem találtak főrügyet ért kárt. A többi szőlőfajta esetében a mellékrügy fagykár 1% alatt volt (Cabernet sauvignon, Olaszrizling), vagy abszolút nem tapasztaltak. A Blauburger, a Kadarka P.9. és a Leányka fajtáknál nem tapasztaltak rügyet ért fagykárt, csak a diafragma sérült.
A téli rügy- és diafragma vizsgálati eredmények alapján fagykár miatti terméskiesésre ebben az évben sem számíthatunk — fotó: pixabay.com
A rügyalapok is kivétel nélkül épnek bizonyultak
A vizsgált szőlőfajták esetében a rügyek korrigált életképessége 99-100%, a Syrah kivételével (96%). Néhány esetben találtak fagyott főrügy mellett fagyott mellékrügyet a felmérés során. Ezen kívül a diafragma károsodás és a rügyet ért fagykár együttes előfordulási esélye minimális volt, a rügyalapok is kivétel nélkül épnek bizonyultak. A téli rügy- és diafragma vizsgálati eredmények alapján fagykár miatti terméskiesésre ebben az évben sem számíthatunk.