Az október eddig a legjobb arcát mutatja. A túlnyomóan száraz, kellemes őszi idő folytatódik. Nem várható erősebb lehűlés, sem kiadósabb csapadék. A nappali hőmérséklet 20 °C fok körül alakul, míg éjszaka 5-13 °C-ra hűl a hőmérséklet.

Adama

Összességében a betakarításnak kedvező az időjárás, így nincs akadálya az alma-, körte-, birs- és diószüretnek. A körte levelein a rozsda (Gymnosporangium sabinae) tünetei erősödnek, a szaporító képlet egyre látványosabb és kiemelkedőbb „dudorokat" okoz a levél fonákán.

körte

Körtelevélrozsda tünete – fotó: Lepres Luca

Betegségek támadják a csonthéjasokat

A csonthéjasoknál a levelek már színesednek, ennek oka nemcsak a természetes öregedés, hanem a betegségek okozta foltosságok is. Cseresznyében és meggyben a blumeriellás levélfoltosság (Blumeriella japii), szilván a polisztigmás levélfoltosság (Polystigma rubrum), míg őszibarackon a sztigminás levéllyukacsosodás (Stigmina carpophyla) váltott ki korai levélhullást.

Ugyanakkor érdekes megfigyelést tettek többen is, ugyanis némely gyümölcsfák, főként az alma és a szilva, másodvirágzásnak indultak. Ez feltehetően az extrém száraz nyár utáni csapadékos szeptembernek köszönhető.

virág

Egy kis tavasz az őszben – fotó: Lepres Luca

Hamarosan itt az ideje az őszi lemosó permetezésnek

Fel kell készülnünk az őszi lemosó permetezésekre, mert ennek ideális időszaka akkor jön el, mikor a gyümölcsfák elérték az 50-60%-os lombveszteséget. Általános igazság, hogy amennyiben a lisztharmat okozott problémát ebben az évben, kéntartalmú, míg a többi gombás betegség előfordulása esetén réz hatóanyagú készítménnyel végezzük el a záró permetezést. A kártevők áttelelő alakjai ellen pedig az olajtartalmú készítmények hatásosak.

Természetesen kaphatóak kombinált készítmények is, melyekben mind a három hatóanyag megtalálható, így hatásuk univerzális.

Szőlőben még mindig terjed a lisztharmat

Már sok helyen befejezték a szüretet, vagy csak a kései fajták fürtjei vannak a tőkén. A fürtök szürkepenészes rothadása (Botrytis cinerea) nem erősödött, a korábbi fertőzések is beszáradtak, mert a gomba felélte a bogyók nedvességét.

A lisztharmat (Uncinula necator) még mindig terjedt, sőt a leveleken, vesszőkön kifejlődtek a kazmotéciumok és beértek, zömében már feketék. A telelő képletek mennyisége alapján jövőre is erős fertőzési nyomással kell számolnunk.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.