Egy svájci málnatermesztő gazda 7.200 m2 területű ültetvénye fölé fotovoltaikus rendszert telepített, hogy kiderítse a kettős jövedelemforrás – áram-  és málnatermelés – ebben az esetben is kombinálható-e – írja a freshplaza.de.

A termelő a rendszertől 500 kW teljesítményt vár, miközben egy családi házra épített hasonló rendszer csak 10kW energia előállítására képes.

A kombináció pontos lehetőségét azonban – vagyis azt hogy egy ültetvény milyen arányú maximális árnyékolás mellett működtethető – gyakorlatilag csak néhány éves kísérletezés alapján lehet kiszámítani. Az árnyékoltság előzetesen 50 százalékra becsülhető.

Málnatermesztés

Termelhető málna napelemek alatt? – Fotó: Shutterstock

A Zürichi Egyetem által készített egyik tanulmány szerint elméletileg évente 130 TWh villamos energiát lehetne előállítani agrár-fotovoltaikus rendszerekből Svájcban, de azokat egyelőre csak kevés helyen alkalmazzák.

Ugyanakkor az összekapcsolt rendszer a világ más körzeteiben már működik, és annak további terjeszkedése várható. Japánban, pl. már 180 fajta növényt termesztenek mintegy 3.500 ilyen létesítményben.

A rendszer melletti további érv, hogy az ültetvények fölött több helyütt alkalmazott esőtető vagy jégesővédő-háló is korlátozza a növényekre jutó napsütést, sőt ezeket a funkciókat a napelem modulok is átvehetik.

Szakértők arra is rámutattak, hogy a modulok alatt a mikroklíma jobban szabályozható, ami kedvez a növények fejlődésének, pl. az alacsonyabb légnedvesség kevesebb betegséget, termő közeg alacsonyabb hőfoka nagyobb termést jelent.