Emberi kéz helyett intelligens robotok szüretelhetik le a termést a jövő ültetvényein. Ez nem fikció, sokkal inkább kézzel fogható valóság, a technológia pedig 10 éven belül az egész világon elterjedhet – írja a vg.hu
Az igazi áttörés még csak ezután következik
A mesterséges intelligencia napjainkra behálózta az egész életünket, ami alól nem jelent kivételt a mezőgazdaság sem. Viszont, amíg az agráriumban a robotok jelentenek majd megoldást a munkaerőhiányra, addig a kereskedelemben az AI-rendszerek dolgozók ezreinek a munkáját vehetik el.
Az új technológiai megoldások egyaránt áttörést hozhatnak a hétköznapi életet megkönnyítő alkalmazásokban és a termelékenységet és jövedelmezőséget fokozó rendszerekben is. Ma még csak az út elején járunk, a szakemberek ugyanis olyan új AI-rendszerek kifejlesztésén dolgoznak, amelyek a gazdaságról és termelésről alkotott képünket teljesen átalakíthatják.
A mesterséges intelligencia napjainkra behálózta az egész életünket, ami alól nem jelent kivételt a mezőgazdaság sem – fotó: pixabay.com
Mi az a mesterséges intelligencia (AI)?
A mesterséges intelligencia egy olyan gép, amely képes az emberi intelligencia egy-egy részét leképezni. Az általános mesterséges intelligencia egyelőre még fikció (ez a teljes emberi intelligencia gépekben való megjelenését jelentené), de az úgynevezett szűk AI – azaz az emberi intelligencia egy-egy szeletének robotizálása - már a valóság része.
Hortobágyi Ágoston digitális stratéga véleménye szerint 2030-ra megsokszorozódhat a globális AI-piac értéke, az előrejelzések arra utalnak, hogy az a jelenlegi 136 milliárd dollárról 1581 milliárdra ugorhat.
Az év elején újabb áttörést sikerült elérni ezen a területen, miután megjelent a ChatGPT névre keresztelt AI-robot. A technológia folyamatosan fejlődik, változik, a ChatGPT pedig jelen pillanatban a legfejlettebb mesterséges intelligenciának tűnik. Az új AI megjelenése olyan mérföldkő lehet a fejlődésben, mint amikor Steve Jobs 2005-ben bemutatta a legelső iPhone-t
– mondta korábban Hortobágyi Ágoston a Növekedés.hu-nak, hozzátéve, hogy el kell gondolkozni arról, hogy a mesterséges intelligenciát hogyan és mire fogjuk használni, miközben közismert az is, hogy a társadalom, az egyes egyének nincsenek még erre felkészülve, hiszen magára az egész digitalizációra sem vagyunk érettek.
A mezőgazdaságban is jelen van az AI
A modern mezőgazdaság már most is alkalmaz pár évtizede még teljesen elképzelhetetlennek tartott megoldásokat: már nem számítanak nagy újdonságnak a drónok, ahogy a precíziós gazdálkodás irányában elkötelezett termelők munkáját is nagyban segítik a termőterületeken használt szenzorok.
Ezek a technológiák a precíziós növénytermesztés alapját képezik, lehetővé teszik, hogy a termelők a termények fejlődését minél pontosabban figyelemmel tudják követni, ahogy több hektáros területen is képesek monitorozni a talajviszonyokat. Így kellő időben be tudnak avatkozni akkor, ha több vízre, több tápanyagra, vagy több növényvédő szerre van szükség, sőt még azok mennyiségét is meg tudják határozni. Emellett a gazdák pontos képet kaphatnak a kórokozókról és kártevőkről is.
Alkalmazásukkal nem kell attól félni, hogy az ültetvényeken a hiányzó munkaerő miatt nem tudják elvégezni a szükséges munkálatokat – fotó: pixabay.com
Intelligens robotok dolgoznak az ültetvényeken
A mesterséges intelligencia túlmutat még ezeken a lehetőségeken is: az agrorobotok használata ugyanis alapjaiban megváltoztathatja a mezőgazdaságról alkotott korábbi képünket. Képesek lehetnek az ágazatban egyre nagyobb problémát okozó munkaerőhiány pótlására, ami az olyan jelentős kézimunka-igényes ágazatokban, mint amilyen a kertészet óriási jelentőségű lesz. Alkalmazásukkal nem kell attól félni, hogy az ültetvényeken a hiányzó munkaerő miatt nem tudják elvégezni a szükséges munkálatokat, vagy nem lesz, aki a termést leszüretelje.
Bár a kertészetekben eddig is használtak különböző betakarítógépeket, de ezen berendezések érzékenysége össze sem hasonlítható az emberi munka pontosságával. Az AI azonban megoldást nyújthat erre is.
A The Guardian ír a gyümölcsök leszüretelésére kifejlesztett, úgynevezett négykezű robotokról, amelyek az emberi kézügyességgel vannak felvértezve és gyorsan, sérülésmentesen le tudják szedni a termést.
Ez lehetővé teszi akár az olyan érzékeny gyümölcsök leszedését is, mint amilyen a málna, amit korábban csak kézi szedéssel lehetett betakarítani. A robot prototípusa már létezik, a szakemberek szerint a széles körű használatára alig egy évtizedet kell várni.
Ezek a technológiák a precíziós növénytermesztés alapját képezik, lehetővé teszik, hogy a termelők a termények fejlődését minél pontosabban figyelemmel tudják követni – fotó: pixabay.com
Az Al használatának lehetnek hátrányai is
Az automatizáció használata a mezőgazdaságban számos munkafolyamatot fog megváltoztatni, de tudni kell, hogy a mesterséges intelligenciának az előnyei mellett, akadnak hátrányai is:
- a Cambridge-i Egyetem kutatói szerint ezen automatizált rendszerek is ki vannak téve a kibertámadásoknak
- az Al a nagyobb és gyorsabb hozam elérése miatt a környezetre káros módon alkalmazhatja a műtrágyákat, rovarölőket, vagy más vegyszereket
- mivel az előnyöket csak a nagyobb gazdaságok tudják kihasználni még jobban fog növekedni a mezőgazdasági termelésben meglévő egyenlőtlenség
Veszélyben lehet a munkaerőpiac?
Míg a mezőgazdaságban a gazdák már alig várják, hogy a robotokkal pótolni tudják az egyre növekvő munkaerőhiányt, addig a kiskereskedelmi szektorban dolgozók komoly fenyegetésnek érzik a mesterséges intelligencia elterjedését.
A szakemberek várakozásai szerint 2030-ra ugyanis a kiskereskedelmi álláshelyek harmadát robotokkal lehet majd helyettesíteni (például önfizető kasszák, vagy pénztármentes boltok, árufeltöltő robotok).