Az elmúlt hetek időjárása változatos volt, a szokásosnál melegebb nappalokkal és hűvösebb éjszakákkal. Október végén és november elején még viszonylag enyhe, napsütéses idő jellemezte az országot. Az időjárás többnyire derült volt, a nappali hőmérsékletek gyakran 15-20 °C körül alakultak, ami az átlagosnál magasabb érték erre az időszakra.

A legfontosabb feladat az őszi vetések felkészítése a télre

A november beköszöntével a mezőgazdasági termelők előtt álló egyik legfontosabb feladat az őszi vetések védelme és felkészítése a télre. A következő hetek időjárása és a növényállományok jelenlegi állapota jelentős mértékben befolyásolja majd azt, hogy tavasszal mennyire lesznek kielégítő kondícióban az ősszel vetett növényeink.

Ilyen állapotban van az őszi búza és árpa

Az őszi búza kelése és kezdeti fejlődése lassúnak mondható. Sok helyen kiegyenlítetlenek az állományok, de zömében 1-3 leveles, fejlődő állományokat lehet találni. Betegségek még nem jelentek meg az őszibúza-táblákon. Ezzel szemben a levéltetvek egy-egy felfedező példánya megtalálta a növénykéket, de még csak észlelési szintű fertőzésről beszélhetünk. Ez beavatkozást nem igényel, és a további lehűlésnek köszönhetően várhatóan a fertőzöttség nem emelkedik jelentősen.

Az árpa már a bokrosodás kezdetén jár. A betegségek közül az árpa hálózatos levélfoltossága betegség észlelési szintű fertőzése jelent meg. A nedves körülmények a betegség terjedését segítik, de a fagyok megállítják azt.

Figyeljünk most oda a repcére!

Az őszikáposztarepce-állományok jelenleg jellemzően 6-8 leveles, tőlevélrózsás fejlettségűek, ami a télállóság szempontjából kedvező állapot. Azonban néhány növényvédelmi probléma már megjelent, melyekre érdemes figyelmet fordítani.

repce

Szépen fejlett őszikáposztarepce-álllomány – fotó: Lepres Luca

A repcét leggyakrabban veszélyeztető betegségek közé tartozik a repceperonoszpóra és a fómás levélfoltosság. Az elmúlt hetek száraz időjárása valamelyest visszafogta ezen betegségek terjedését, így csak gyenge fertőzési szintet ért el. Amennyiben szükséges, a betegség visszaszorításában a regulátor kezelés segíthet, amely stabilizálja a növényeket, és javítja télállóságukat.

Az enyhe ősz miatt sokasodnak a kártevők

Az idei enyhe ősz kedvezett a károsítók aktivitásának is. Az őszi káposztarepcében leggyakrabban előforduló kártevők között található a zöld őszibarack-levéltetű, amely a levelek fonákján kis kolóniákban figyelhető meg. Bár a jelenlegi fertőzés nem okoz komoly kárt, a levéltetvek potenciális vírusvektorok lehetnek. Egy másik károsító, a káposztamoly lárvái szintén megjelentek, de a hűvösebb időjárás miatt hamarosan visszahúzódnak.

pocokjárat

Idén ősszel is meggyűlik a bajunk a pockokkal – fotó: Lepres Luca

A mezei pocok szaporodásához ideálisak voltak a feltételek, elsősorban az árokparton és állókultúrákban találhatunk lakott járatokat. Azonban az őszi vetésekbe is kezdenek betelepedni.

Még a gyümölcsösökben is van tennivaló

A gyümölcsökben is akad még tennivaló. Aki eddig nem végezte el az őszi lemosó permetezést és a csonthéjas fák törzsének meszelését, még megteheti. Az őszi lemosó permetezés elvégzése segít a következő szezonban a növények egészséges fejlődésében, csökkenti a fertőzési nyomást, és mérsékli a tavasszal szükséges növényvédelmi beavatkozások számát. Olyan betegségek ellen nyújt védelmet, mint a varasodás, monília, tafrinás levélfodrosodás vagy a diplokarponos levélfoltosság.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.