Az Antarktisz közelében élő királypingvinekben mutatták ki a H5N1 madárinfluenzát. Az Egyesült Királyság Állat- és Növényegészségügyi Hivatala (Apha) Dél-Georgia szigetén detektálta a kórokozót, miután tavaly októberben több elhullott barna halfarkast is találtak a térségben. Az év elején a szakemberek elefánt- és szőrösfókákban is észlelték a vírust, amely átterjedt az antarktiszi csérekre és a vándoralbatroszokra is – írja a 24.hu.

Most Dél-Georgián öt királypingvinnél, a Bird-szigeten pedig öt szamárpingvinnél lett pozitív a minta.

Az esetek ugyan egyelőre lokálisak, a kutatók tartanak a járvány tovább terjedésétől. A H5N1 a természetben súlyos pusztítást okoz, és veszélybe sodorhatja az Antarktisz érzékeny és egyedülálló ökoszisztémáit.

Dél-Georgia ad otthont az egyik legegyedibb és legkülönlegesebb élővilágnak, és nagy jelentőséggel bír a nemzetközi biológiai sokféleség szempontjából, ezért szomorú látni, hogy a madárinfluenza milyen hatással van ezekre a populációkra – mondta az Apha munkatársa.

A H5N1 Ausztrálián kívül már minden kontinensen jelen van, és nem csupán madarakat érint: kimutatták már fókákban, nyércekben, rókákban és vidrákban is. A járvány már az Északi-sarkvidéket is elérte, Alaszkában jegesmedvét is ölt. Ahol a vírus elterjed, ott ökológiai katasztrófát, potenciálisan lokális kihalásokat idézhet elő.