Rendületlenül emelkedik a csokoládé fogyasztása, sokan egyenesen függővé váltak tőle. Előrejelzések szerint azonban hamarosan drága luxuscikké válhat, mert a melegedő éghajlat és a vele járó változó csapadékeloszlás miatt egyre kevesebb lesz a kakaó termesztésére alkalmas földterület.

A kakaótermesztés hozzájárul a klímaválsághoz

A klímaváltozás miatt felére csökkenhet a kakaótermesztésre valóban alkalmas területek nagysága a 2040–2070 közötti időszakra, miközben az elmúlt évtizedekben csak a kakaótermesztés miatt több millió hektár erdőt irtottak ki, jelentősen hozzájárulva ezzel a klímaválsághoz – írja Kis Anna, a földtudományok doktora (PhD), az ELTE TTK Meteorológiai Tanszékének tudományos munkatársa a másfélfok.hu portálon.

A kakaótermesztés jelenlegi gyakorlata erősíti a klímaváltozást

A kakaótermesztés jelenlegi gyakorlata erősíti a klímaváltozást – Fotó: pxfuel.com

Hozzáteszi, hogy a csoki karbonlábnyoma magasabb, mint a többi tejterméké, de egyes számítások szerint akár a baromfiét is meghaladja.

Becslések szerint 1988–2008 között 2-3 millió hektárnyi erdőveszteséget írhattunk a kakaótermesztés számlájára – emeli ki Kis Anna.

Nyugat-Afrikában és Indonéziában ugyanis a kakaó az egyik fő oka az erdőírtásoknak, amelyek talajromláshoz, a víz elérhetőségének bizonytalanságához, a csapadékeloszlás eltolódásához, a biodiverzitás csökkenéséhez vezetnek, valamint mindezek miatt alacsonyabbak lesznek a terméshozamok. A gazdák a terméskiesés mérséklésére pedig újabb erdőket vágnak ki és ejtik csapdába önmagukat és a természetet.

A kakaó nagyon érzékeny a klímára. A kakaófa nagy mennyiségű vizet, magas páratartalmat, állandó hőmérsékletet, félárnyékos, szélvédett helyet, nitrogéndús talajt igényel. A kakaófára a 10 °C alatti hőmérséklet már végzetes lehet, azonban a túl nagy hőség sem kedvező számára, kihathat a gyökérfejlődésre, ráadásul a termékenységét különböző kártevők is befolyásolhatják, ilyen például a kukorica-kislisztbogár, amely a kakaóbabok minőségi és mennyiségi romlását eredményezi.

Az Egyenlítőtő menti őserdőkben - mint például a világ csokoládé-alapanyagának több mint a felét adó Elefántcsontparton és Ghánában - adottak a feltételek a termesztéshez, de nem lehet előre megmondani, hogy a környezeti viszonyok milyen módon alakulnak át. Egy azonban bizonyos: bármilyen változás hátrányosan fogja érinteni majd a termelést - írja az Index.

A klímaváltozás hatására luxuscikké válhat a csokoládé

A klímaváltozás hatására luxuscikké válhat a csokoládé – Fotó: pxfuel.com

A kakaóhoz hasonlóan, a kukorica-kislisztbogár is a magas relatív nedvességet és a meleget kedveli, de a túl forró idő már megterhelő számára. A klímaváltozás következtében az Egyenlítő környéki területek kevésbé lesznek alkalmasak a bogárnak, viszont elterjedésének északi és a déli határvonala kitolódhat (északi, illetve déli irányba). Tehát új, korábban nem jellemző helyeken is előfordulhat: a legnagyobb potenciál az elterjedését tekintve Afrikára becsült (ahol a világ kakaótermelésének nagy része zajlik) – írja a Kis Anna.

A kutató szerint elkerülhetetlen, hogy a kakaótermesztők árnyékolással és szellősebb növényültetéssel reagáljanak a klímaváltozásra, miközben a monokultúrát elhagyják és javítanak a hulladékhasznosításon. Ugyanakkor a fogyasztókon is nagy a felelősség, hiszen vásárlásaikkal – Fair Trade csokoládék vásárlásával – támogatni tudják a fenntartható módon termesztett kakaót termelőket és kereskedőket.

Kakaó: már 1500 éve is termesztették

A kakaót már 1500 éve is termesztették Közép-Amerikában a maják és a mai Mexikó területén élt aztékok. Abban az időben a kakaóbab értéke olyan jelentős volt, hogy elfogadott fizetőeszközként használták,  a belőle készített,vaníliával és mézzel édesített italt isteni eledelnek tartották.

A kakaó élénkítő hatását nem a koffeintartalmának köszönheti (csupán 0,2 százaléknyi van benne), hanem a teobromin tartalmának, ami egy, a kodeinnél is hatásosabb köhögéscsillapító. Hatásai természetesen csak akor érvényesülnek, ha magas kakaótartalmú csokoládékat fogyasztunk.

csokoládé

A jó minőségű csokoládé kakaótartalma 50-70 % – fotó: pixabay.com

Csokoládé, a legkedveltebb édesipari termék

A csokoládék jellemzően 30 % kakaót tartalmaznak, de a jó minőségű csokoládé kakaótartalma 50-70 %.  Aromáját 300 vegyület harmóniája adja össze. Az étcsokoládé gazdag antioxidáns-forrás, ezért kedvező hatás fejt ki szervezetünk egészségére. Viszont a tejcsokoládé fogyasztása csak minimális kedvező hatással rendelkezik, a fehércsokoládé pedig csak a nevében csokoládé,mert nem tartalmaz kakaót, csak cukrot és kakaóvajat.

Sürgősen tenni kellene valamit

A kulcsfontosságú régiókban, ha nem változnak a termesztés mostani körülményei, akkor a változó klimatikus környezet visszavetheti a kakaótermelést. A kieső ültetvényeket egyre nehezebb pótolni. Van néhány alternatíva a probléma megoldására, például más termőterületek keresése, vagy génmódosítással létrehozott szárazságtűrőbb fajták létrehozása, de eddig még nem történt hathatós előrelépés eben az ügyben.

Bár elgondolkodtató, hogy mennyire lenne kapós egy génmódosított kakóból készült csokoládé a vásárlók körében...