A tavasz kezdetével mindenki azonnal elindul a természetbe. Legyen szó sportolásról, esetleg egy szimpatizánsokhoz kirándulásról, sokan veszik az irányt az erdő felé. A szabadban végzett mozgásformáknak természetesen számtalan előnyük van, azért több veszélyt is rejtegetnek magukban - írta meg a Pénzcentrum.
A kullancsok által terjesztett betegségek
Bár az elme a friss levegőn tud igazán megtisztulni, azért a kültéri sportolásnak több negatív vonzata is van. Ami a legnagyobb gondot okozza, az a kullancsok által terjesztett betegségek, mint a Lyme-kór. A világszerte egyre gyakoribb állatról emberre terjedő fertőzése, amely a mi éghajlatunkon akár az emberek ötödét is érintheti.
A Lyme borreliosist, avagy a Lyme-kórt a kullancsokból, a kullancsok csípésekor keletkező nyílt bőrsebbe kerülő baktériumok okozzák. Sokszor hónapok, de akár évek, vagy évtizedek is eltelhetnek, mire felfedezzük jelenlétét. Elkerülni nehéz, felismerni még nehezebb, kezelni pedig sokszor már túl késő. Az biztos, nem az lesz a megoldás, hogy spórolás közben az apró fekete kártevőket vizslatjuk, hiszen így az agyunk garantáltan nem tud megpihenni.
A kullancsok nem repülnek
Általános tévhit, hogy a kullancsok a magasból ugranak ránk, de egyáltalán nem így akaszkodnak rá a gazdatestre. Ezek az állatok nem repülnek, hanem rejtőzve figyelik az áldozatukat. Általában a növények földhöz közeli részein, esetleg a levélkupacokon lelhetünk rájuk. A kültéri sportláphoz, tájfutáshoz olyan helyszínt érdemes választani, ahol kisebb az esélye annak, hogy a kártevők ránk akaszkodnak. Egy kitaposott, jól megtisztított, valamint karbantartott ösvényen bátran sétálhatunk, túrázhatunk, futhatunk.
Ami pedig a ruházatunkat illeti, nem árt pár apró módosítást eszközölni. Lehetőleg viseljünk hosszú ujjú, jól szellőző felsőt, nadrágot, aminek szárát tűrjük be a zokniba. A kullancsriasztó spray sem maradhat el, amivel véletlenül se felejtsük el magunkat befújni utazás előtt. Amennyiben spórolás közben vetkőzünk le - hiszen nyáron erre már nagy szükség lesz -, akkor a felsőt sose a derekunkra kössük, ahol még könnyebben ránk mászhatnak a kullancsok.
Amint hazaértünk, azonnal vegyük le a ruhánkat, vizsgáljuk meg, nem-e maradt rajta kártevő, ami aztán a szennyesben kötne ki. Nézzük meg a lábfejünket, a lábszárunkat, főleg a hajlatokat, a hajvonalunkat, majd indulás a zuhany alá. Itt még nagyobb eséllyel mossuk le azokat a kullancsokat, akik még nem csíptek belénk. Mivel az állatok vakok, így kell nekik egy kis idő, mire olyan helyet találnak rajtunk, amiről úgy gondolják, megfelelő lesz a táplálkozáshoz.
Kutyával kirándultunk?
Négylábú kedvencünket is vittük magunkkal? Akkor az ő védelme sem maradhat el, amire a legjobb megoldás a kullancs elleni tabletta, a csepp, esetleg a nyakörv. Hazaérve őt is ellenőrizzük le, hogy véletlenül se vigye be a lakásba a kullancsot.
Ha kutyával mozogtunk, akkor ne feledkezzünk meg az ő egészségéről sem - fotó: pexels.com
Élvezzük ki a szép időt!
Mindezek mellett ne feledkezzünk meg örülni a melegnek, a napsütésnek. A kullancsokra való odafigyelés fontos, de sosem veheti el a kedvünket attól, hogy kimenjünk a szabadba. Óvintézkedésekkel sokat tehetünk azért, hogy lecsökkentsük a csípés esélyét. Nem kell megijedni akkor sem, ha megtörténik, távolítsuk el azonnal, majd figyeljünk meg a csípés helyét. Ehhez használhatunk egy egyszerű szemöldökcsipeszt is, de ügyeljünk a vérrel teli részére, nehogy megsértsük.
Végül nem maradhat el a seb fertőtlenítése. Amennyiben bőrpír keletkezik a következő napokban, akkor rajzoljuk körbe és ellenőrizzük, nem-e terjed tovább rajtunk. A fertőzésre utaló jel esetén pedig azonnal forduljunk orvoshoz.