A cég szerint a jövőben inkább a folyamatosan növekvő kereslet és a gyors éghajlatváltozás miatt a mezőgazdaságra nehezedő nyomás határozza meg a kenyérgabona árának alakulását, ami emelkedő tendenciát mutat.

Az Agritel Európa és a nagyvilág legjelentősebb tanácsadó cégeinek egyike, mezőgazdasági elemzései iránymutatóak a különböző agrárágazatok számára. Friss elemzésük a gabonapiacot veszi górcső alá, ami az olcsóbb ukrán gabona miatt egyre több fejtörést okoz az európai gabonatermelőknek. Az elemzés szerzője, Sébastien Poncelet gabonapiaci szakértő, s nem mellesleg az Agritel cég fejlesztési igazgatója, arra hívja fel a figyelmet, hogy a gabonapiacon tapasztalható turbulenciák nem számítanak új keletű jelenségnek. A hirtelen árcsökkenés vagy áremelkedés kettőssége mintegy húsz éves múltra tekint vissza.

Ennek első jelei 2007-ben jelentkeztek, majd 2010-ben és 2012-ben is egyféle piaci bizonytalanság volt tapasztalható, amit több éves nyugalom követett. Ez a biztonságosnak tartott piac borult fel a koronavírus-járvány, majd az orosz-ukrán háború miatt.

búza

A gabonatermesztőknek a nehéz körülmények ellenére is érdemes kitartaniuk, véli a szakértő – forrás: Pixabay

,,Tíz hónappal ezelőtt korábban elképzelhetetlen fluktuáció jellemezte a nemzetközi gabonapiacot, tonnánként akár napi 10 eurós áringadozást is megtapasztaltak a kereskedők, ami komoly aggodalomra adott okot. A piac máig nem nyugodott meg" – foglalja össze a gabonapiac aggasztó jelenségét a francia szakértő.

Sébastien Poncelet szerint a gabonapiacra számos nyomás nehezedik: geopolitikai turbulenciák, a kereslet és kínálat gyors változása, a Föld lakosságának növekedésével összefüggésben a gabonafogyasztás bővülése, amire rárakódik még az éghajlatváltás negatív hatása is. A szakember szerint 2007 és 2012 között a világszerte tapasztalható áremelkedés a gyenge gabonatermésnek volt köszönhető, az utóbbi két esztendő árváltozásait azonban nem a magas rekordhozamok határozták meg. Ma az árnövekedés vagy az árcsökkenés elsősorban két országtól függ: Ukrajnától és Oroszországától, ők rendelkeznek a világ gabonaszükségletének egyharmadával. S habár tavaly nyár óta nincs orosz-ukrán megállapodás a fekete-tengeri gabonafolyosóról, az ukránok szinte zavartalanul szállíthatják gabonájukat a tengeren, illetve a Dunán keresztül. Csak az idei aratás befejezése óta az ukránok 1,44 millió tonna gabonát szállítottak elsősorban vízi úton külföldre és a többi mezőgazdasági terményük kivitele is jelentős.

Ugyan az ukrajnai termés mennyisége idén jóval kisebb, mint a háború előtti években, az ukrán gabona továbbra is meghatározó a világpiaci árak alakulásában. A francia mezőgazdasági szakember szerint ha az oroszok miatt a legkisebb zavar is beállna az ukrán gabonaexport terén, a búza világpiaci ára hirtelen emelkedne. A gabonapiac árainak ,,idegessége" mögött valójában az áll, hogy a világ legnagyobb gabonaimportőr országai – köztük Egyiptom – mindössze 50 napra elegendő gabonatartalékkal rendelkezik. A kenyérgabona-tartalék az utóbbi tíz évben 20 százalékkal csökkent, ami a kedvezőtlen időjárás, a tartós háború vagy más negatív tényezők miatt a világ számos részében súlyos következményekkel járhat a biztonságos élelmiszer-ellátás terén.

Sébastien Poncelet szerint Damoklész kardjaként lebeg a világ fölött egy lehetséges háború kirobbanása Tajvan miatt Kína és az Amerikai Egyesült Államok között, ami a gabonapiacon is drasztikus áremelkedést hozna. Összességében tehát a gabonapiacot meghatározó valamennyi tényező inkább abba az irányba mutat, hogy a kenyérgabonának és az olajos magvaknak közép és hosszú távon emelkedő ára lesz, amit elsősorban a növekvő kereslet határoz meg. Ez azt is jelenti: a gabonatermesztőknek érdemes kitartaniuk.

Forrás: Krónikaonline.ro