A nátrium-glutamátot 1908-ban egy japán kutató izolálta tengeri hínárból, majd az 1940-es években terjedt el a nyugati világban mint az ételek ízletességét fokozó adalékanyag. Gyakorlatilag napjainkban már nincs is olyan élelmiszer, amiben ne lehetne ott. Szépen ívelő karrierje néhány évvel ezelőtt hanyatlásnak indult, mert számos kutató megkérdőjelezte az emberi egészségre gyakorolt hatását – írja az egy.hu.

Rendkívül elterjedt a használata

A mononátrium-glutamát a glutaminsav (E 620) nátriumsója, kémiai reakcióval glutaminsavból (E 620) és nátrium-hidroxidból (E 524) vagy nátrium-karbonátból (E 500) állítják elő. Színtelen, szagtalan, gyorsan oldódó kristályos por, amit az élelmiszeripar az ételek ízének fokozására használ.

A szervezetben gyorsan glutamáttá redukálódik, ami olyan aminosav, amely izgató hatású idegi ingerületátvivő anyagként is funkcionál. Használata jelentős mértékben elterjedt, ezért a tudomány egy idő után azt kezdte el vizsgálni, hogy nem jelent-e egészségügyi kockázatot az emberi szervezetre. A válasz azonban nem volt egyértelmű, ami újabb és újabb kérdéseket vetett fel.

ételek

Ma már szinte mindenben megtalálható: a feldolgozott ételek többségében, a gyorséttermi ételek  90%-ban, levesporokban, leveskockákban – fotó: pexels.com

Annak ellenére, hogy a nemzeti élelmiszerbiztonsági hatóságok biztonságosnak tartották, a '60-as évektől kezdve egyre több negatív hangvételű kutatás is napvilágot látott. Egy kísérlet során összefüggésbe hozták a „kínaiétterem-szindrómával", amelynek panaszai között szerepel a fejfájás, a feszültség az arcban, a mellkasban, a nyakon, a szívdobogásérzés, az asztmás tünetek, emésztőrendszeri panaszok – ami gyakorlatilag egy súlyos allergiás reakció, aminek következménye még halál is lehet. Nehéz volt igazolni az összefüggést, hiszen minden ember másképp reagál erre az ízfokozóra, így eleinte számos fals eredmény született.

Ezután olyan embereket gyűjtöttek össze egy placebo kontrollos vizsgálatba, akik az állításuk szerint Na-glutamát-érzékenyek, – itt egyértelműen kiderült, hogy 2.5 mg nátrium-glutamát hatására súlyos tünetek: fejfájás, bőrégés, zsibbadás, viszketés, izomfeszülés, általános gyengeség jelentkezett náluk.

Egy egészséges férfiakkal lefolytatott vizsgálatban pedig azt igazolták, hogy a nagy dózisban fogyasztott Na-glutamát (150 mg/testsúlykilogramm) fejfájást, vérnyomás-emelkedést, és a fej izmainak fokozott érzékenységét okozta. A kutatók tapasztalatai szerint az arra érzékenyeknél, sokkal intenzívebb hatás várható.

Egyre több kutatás foglalkozik a hatásaival

  • Fibromyalgiában szenvedő betegeknél egyértelműen beigazolódott, hogy a Na-glutamát nagymértékben hozzájárul a tünetek súlyosságához.
  • Az emberi meddőségnek számos oka lehetséges, ezért szinte lehetetlen kimutatni, hogy azt valóban a nátrium-glutamát okozhatja vagy sem. Patkányoknál viszont igazolták, hogy Na-glutamát rendszeres fogyasztása olyan elváltozásokat hozott létre a petevezetékben, a petefészekben és petesejtekben, ami meddőséget eredményezett. Hím patkányoknál pedig a Na-glutamát fogyasztása alacsony spermaszámhoz vezetett.
  • A nátrium-glutamát mivel nagyon ízletessé teszi az ételeket, könnyű függést kialakítani, a Na-glutamátot rendszeresen fogyasztóknak 33 százalékkal nagyobb volt az esélyük az elhízásra.
  • A Na-glutamát fokozza a zsírraktározást, ami növeli a májzsírosodás, a májgyulladást, valamint cukorbetegség kialakulásának esélyét.

Lehet élni nélküle?

Ma már szinte mindenben megtalálható: a feldolgozott ételek többségében, a gyorséttermi ételek  90%-ban, levesporokban, leveskockákban, mártásokban, konzervekben, fűszerkeverékekben, fagyasztott készételekben, virslikben, felvágottakban, szójatermékekben, de még az üdítőitalokban, burgonya szirmokban, snack-ekben is.

Hiába látjuk a címkéken, hogy tartalmazza az adott étel, a mennyiségére vonatkozóan nem kapunk információkat, fogalmunk sincs arról, hogy mennyit is fogyasztunk abból, amiből elvileg keveset kellene fogyasztanunk. Bár a mérsékelt mennyiségű bevitele nem okoz egészségi problémát, de mivel annyi mindenben megtalálható, összeadódhat a hatása.

A Na-glutamát a tudósok és szakemberek egy meghatározó csoportja szerint olyan lassan ölő méreg, ami ritkán okoz látványos tüneteket, de a hatása észrevétlenül belesimul a nyugati étrend egyéb hatásaiba: az elhízásba, a cukorbetegség kialakulásába, a metabolikus szindrómába és az idegek lassú romlásába.

Egyre nehezebb elkerülni a káros anyagok fogyasztását, de odafigyeléssel mégis lehetséges. Le kell mondanunk minden feldolgozott, nem natúr és nem természetes alapanyagokat és összetevőket tartalmazó ételről az egészségünk érdekében. Ez eleinte nehéz, de megéri átformálni szokásainkat.