Szeptember 10-12-ig immáron 18. alkalommal kerül megrendezésre az Európai Ökogazdálkodási Kongresszus, idén a magyar EU elnökség hivatalos programja keretében Budapesten, a Pesti Vigadóban.
Az Agrárminisztérium, az IFOAM Organics Europe és az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) társszervezésében megvalósuló konferencia aktuális és az öko ágazat számára kiemelt fontosságú témákat tárgyal, párbeszédet folytatva az ellátási lánc szereplőivel, termelőkkel, feldolgozókkal, kereskedőkkel, kutatókkal és döntéshozókkal egyaránt.
Szeptember 10-12 között kerül megrendezésre az Európai Ökogazdálkodási Kongresszus – Fotó: ÖMKi
Kiemelt témák:
- az új EU-s politikai mandátum agrár prioritásai,
- az ökológiai gazdálkodás versenyképessége és jövedelmezősége,
- a Közös Agrárpolitikából eredő lehetőségek és kihívások a fenntartható agrár-élelmiszertermelési átmenet megvalósítása,
- az ökológiai termelésről szóló ismeretátadás és kommunikáció.
A konferenciára olyan neves nemzetközi előadók, szakértők kaptak meghívást, akik széleskörű tapasztalatuk révén meghatározó szemléletet és véleményt képviselnek az élelmiszeripar és a mezőgazdaság jövőjét érintő témákban.
Kiemelt előadások:
- Catherine Geslain Lanéelle, az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főigazgatóságának stratégiai és szakpolitikai elemzési igazgatója első kézből osztja meg nézeteit a fenntartható agrár-élelmiszertermelési rendszerre való áttérés lehetőségeiről, a Közös Agrárpolitika aktuális kilátásairól és jövő-álló irányairól.
- A szellemi tulajdonjogokról és a genetikai anyagokra vonatkozó szabadalmak kérdéseiről, az „új genomikai technikákról" szóló jogalkotási keretrendszerről a témában jártas szakértőket, köztük Frans Carree, a De Bolster Organic Seeds nemesítési osztály vezetőjét is lehetőség lesz meghallgatni.
- Lee Holdstock, vezető üzlet- és kereskedelemfejlesztési menedzser a legfrissebb adatok alapján az európai ökológiai piac jelenlegi helyzetébe és alakulásába vezeti be az érdeklődőket. Emellett Anton Järild, kommunikációs stratégiai szakértővel (Organic Sweden) és Silvia Schmidt, szakpolitikai menedzserrel (IFOAM Organics Europe) közös panelszekcióban vizsgálják, miként lehet új és innovatív megközelítések alkalmazásával kommunikálni az ökológiai gazdálkodásról és az ökológiai termékekről, valamint hogyan lehet növelni az ökogazdálkodás és az ökotermékek ismertségét 2024-ben.
- A kongresszus vitaindító előadását Dr. Jürn Sanders tartja majd, amelyben az ökológiai gazdálkodásból származó jövedelmeket és az ökogazdaságok jövedelmezőségét vizsgálja – pénzügyi válságok és infláció eseteire vonatkozóan is –, valamint bemutatja az ökológiai és a nem ökológiai gazdálkodást összehasonlító elemzéseket is.