A zöldségek és gyümölcsök világa nagyon egészséges, ebben általában mindenki egyetért. Azonban a legtöbbször azt halljuk, hogy nincs is jobb annál, mintha nyersen és persze frissen fogyasztjuk azokat. De mint ahogyan mindenben, úgy a zöldségek és a gyümölcsök között is előfordul, hogy sülve vagy főve egészségesebbek, mint nyersen fogyasztva. De vajon mi lehet ennek az oka, és mely zöldségek és gyümölcsök tartoznak közéjük?
Ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket inkább főve fogyaszd
Vannak olyan tápanyagok, amelyek a főzés során könnyebben fel tudnak szívódni a szervezetünkben, mint nyersen. Éppen ezért vannak olyan zöldségek és gyümölcsök, amelyeket inkább hőkezelve érdemes fogyasztani.
1. A sárgarépában található karotinoidok felelnek a csodás, sárga színéért, de a rák kialakulásának a kockázatát is segítenek csökkenteni. A sárgarépa esetében a főzés hatására növekedni fog ezeknek a molekuláknak a koncentrációja, azonban nagyon fontos, hogy ne süssük, hanem főzzük a répát.
Ha pedig a levet is el tudjuk fogyasztani levesként, akkor biztosak lehetünk benne, hogy az értékes tápanyagokat az utolsó cseppig el tudtuk fogyasztani.
2. Az USA Mezőgazdasági Minisztériuma szerint ha főve fogyasztjuk el a gombát, akkor dupla annyi izomépítő káliumot, szíverősítő niacint, immunerősítő cinket és csonterősítő magnéziumot nyerünk, mintha nyersen, vagy más módon elkészítve fogyasztjuk.
3. A spárgát is jobb főzni, mint nyersen fogyasztani. Ezzel nagymértékben meg tudjuk növelni azoknak a tápanyagoknak a mennyiségét, amelyek többek között a rák elleni küzdelemben is segítenek. Fontos, hogy a spárgát egészben főzzük meg, és amint a színe világossá vált, már készen is van, így ne főzzük tovább.
4. Habár a zsenge spenót levele nagyon finom nyersen, mégis jobban járunk, ha azt is megfőzzük. A benne található oxálsav ugyanis magas hőmérsékleten lebomlik, így akkor már nem tudja meggátolni a spenótban lévő vas és kalcium felszívódását.
5. A paradicsomot hőhatásnak tesszük ki, a benne található likopin mennyisége megnövekszik. A likopin egy vörös színű karotinoid, amelynek a paradicsom a piros színét köszönheti, mi pedig még ezernyi mást köszönhetünk neki. A paradicsom mellett a grapefruitban, a görögdinnyében, sőt, még a csipkebogyóban is megtalálható.
A likopin nagyon erős antioxidáns tulajdonságának hála, nagyban hozzájárul bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásának csökkentéséhez. Az antioxidáns vegyületek gátolják az oxidációs folyamatokat, és semlegesítik a szabad gyököket. A szabad gyökök elszaporodása esetén gyorsabbá válik a sejtek öregedése. Ezáltal megnő a szív- és érrendszeri betegségek és a rák kockázata is. A legnagyobb eredményeket a prosztata- és az emlőrák kezelésében érték el a likopinnal.
A likopint szervezet magától nem tudja előállítani. A bőrben való jelenléte megvéd minket a káros UV sugaraktól. Emellett segít az idő előtti bőröregedés elkerülésében, és csökkenti a ráncokat. A rákos betegségek megelőzése mellett fontos szerepet játszik a szívbetegségek elleni küzdelemben, és a szürkehályog gyógyításában is jelentős eredményeket érnek el vele. A paradicsom esetében a likopintartalom az érés előrehaladtával egyre csak nő, így az érettebb, pirosabb paradicsomból jóval több likopinhoz tudunk hozzájutni, mint kevésbé érett, sápadtabb társaiból.
A legjobban a paradicsomból nyerhető ki, azon belül is a legmagasabb koncentrációban a ketchupban, a paradicsomlében és a paradicsom szószban található meg. Habár a vitaminok többségének nem tesz jót, ha valamilyen feldolgozó művelet hatásának tesszük ki, de nem úgy van ez a likopinnal. A likopin ugyanis a feldolgozás után sokkal hatékonyabban képes felszívódni. Mivel vízben nem jól oldódik, ha olajat öntünk a paradicsomra, sokkal jobban fog felszívódni.
Vannak olyan zöldségek és gyümölcsök, amiket inkább ne nyersen fogyasszunk. Fotó: Shutterstock
A likopin ajánlott napi bevitele minimum 20 mg. Ehhez azonban, ha nyers paradicsomból szeretnénk beszerezni, legalább egy kilót kellene belőle elfogyasztani. Ellenben, ha hőkezelt paradicsomot fogyasztunk, háromszor annyi likopint tudhatunk magunkénak.
Ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket viszont jobb, ha nyersen fogyasztod
1. A hagyma igazán finom sütve és főzve is, azonban az egészségünk számára jobb, ha nyersen fogyasztjuk. Nyersen fogyasztva maximalizálhatjuk a rákellenes hatását, hiszen a főzés csökkenti a hagymában található fitokemikáliák jótékony hatásait. Sajnos, amennyiben a nyers hagymát megfőzzük vagy megsütjük, jótékony tulajdonságai nagyon hamar eltűnnek.
2. Hasonló a helyzet a fokhagymával is. Sajnos a fokhagyma már 20 perc melegítés hatására elveszíti az antibakteriális hatását és rákellenes hatását is.
3. Az áfonya több antioxidánst tartalmaz, mint bármelyik gyümölcs, a benne található polifenolnak köszönhetően. Ennek szintjét pedig nagyban csökkenti a hókezelés, így az áfonyát is érdemes inkább nyersen fogyasztani.
4. Habár igazán finom a piros kaliforniai paprika megsütve, sajnos a többi paprikához hasonlóan a magas hőmérséklet jelentősen csökkenti a C-vitamin tartalmát.
5. A céklát érdemes ivóléként fogyasztani, azonban úgy, hogy nem főzzük meg. A céklában található rostok, C-vitamin és mangán is nyersen fogyasztva a legmagasabb benne. De akár reszelhetjük is a nyers céklát, így kiváló és vitaminban gazdag salátát kaphatunk.
6. Az ananász nyersen hatékonyabban csökkenti a gyulladást, ami a benne található bromelain enzimnek köszönhető.
Fontos tehát, hogy fogyasztás előtt nézzünk utána, melyik zöldség és gyümölcs tesz jót nekünk nyersen, és melyiket fogyasszuk inkább sülve-főve.