A következő napokban komoly kihívással kell szembenézniük a kertészkedőknek: az időjárás nem kíméli a melegkedvelő növényeket. Az elhúzódó tél újabb támadást indít, a prognózis szerint vasárnap estétől akár három egymást követő éjszakán is -2 és -6 °C közötti fagyok csaphatnak le hazánkra. Ezek az értékek már elegendőek lehetnek ahhoz, hogy maradandó károkat okozzanak az olyan mediterrán és meleg égövi növényekben, mint a kivi, a minikivi, a káki (datolyaszilva), a gránátalma, a füge és a selyemmirtusz.

A becsehelyi Harcz Endre évek óta foglalkozik különleges növények, egzóták termesztésével és szaporításával. Rendkívül fontosnak tartja, hogy a szaporítóanyagok mellett szaktanáccsal is ellássa a kertbarátokat, amihez kiváló lehetőséget kínál számára a legnagyobb közösségi portál. Itt osztotta meg a füge, káki, kivi, gránátalma és más fagyérzékeny növények védelmével kapcsolatos instrukcióit.


Komoly veszélyben a mediterrán növények

Mint írta, a korai hajtások, kipattant rügyek, zsenge levelek különösen érzékenyek a hidegre. Egyes fajtáknál -3 °C is elég ahhoz, hogy a rügyek elfagyjanak, míg -6 °C esetén már a teljes növény is elpusztulhat. Különösen veszélyeztetettek a friss telepítések, illetve az utóbbi két évben elültetett példányok, amelyek gyökérrendszere és fatestje még nem elég erős ahhoz, hogy ellenálljon az extrém hidegnek.

Még van idő felkészülni – ezekkel a módszerekkel védekezhetünk

A várható fagyok ellen többféleképpen is védekezhetünk:

1. Takarás

A kisebb növények könnyen védhetők takarással. Egy hordót, vagy karók segítségével kialakított vázat érdemes hőszigetelő anyaggal (pléd, karton, hungarocell, kőzetgyapot) beborítani, majd fóliával lefedni. Fontos, hogy a takarás ne érintkezzen közvetlenül a rügyekkel és a talaj hőjét zárjuk be alá. A takarást erősen rögzíteni kell a szél ellen!

2. Lefektetés és szalmatakarás

Fiatal kivitöveknél hatékony lehet, ha leszedjük a növényt a karóról, lefektetjük, majd szalmával vagy takaróval betakarjuk. Így a talaj melege megóvhatja a fagykártól.

3. Törzsek védelme

A törzsek geotextillel, ronggyal, kartonpapírral való betekerése csökkentheti a repedések és kéregkárosodások esélyét, amit a hirtelen hőmérséklet-különbség okoz.

Harcz Endre

Harcz Endre éppen egy káki fácska nagyobb takarását készíti – forrás: Facebook

4. Füstölés, tüzelés

Ez a hagyományos módszer szakszerű kivitelezés mellett nagyon hatékony lehet. Fontos szabályok:

  • Több kisebb tüzet érdemes rakni a növények körül (de biztonságos távolságra).
  • A tüzeket egész éjjel őrizni, adagolni kell.
  • A hordók vagy vödrök alján lyukakat kell kialakítani, hogy a tűz huzatot kapjon.
  • A cél: meleg és füst egyszerre, de ne perzseljük meg a növényeket!

5. Permetezéses fagyvédelem

Ez a módszer csak akkor működik, ha a teljes fagyidőszak alatt, folyamatosan juttatunk vizet a rügyekre, így a víz hője és a fagyási folyamat során felszabaduló energia védi a növényt. Házi körülmények között viszont kivitelezése nehéz és kockázatos.

Területi különbségek – nem mindenhol egyforma a veszély

A keleti országrészben a természet még kevésbé indult meg, így ott kisebb a fagykár esélye. Ezzel szemben a déli, délnyugati és nyugati területeken sok növény már előrehaladott állapotban van, ott komolyabb károkra lehet számítani. A fagyzugos, sík területek különösen veszélyeztetettek!

Mi a teendő konténeres, szabadgyökeres növényekkel?

A még ki nem ültetett, edényes növényeket a három veszélyes éjszakára mindenképp védett, zárt helyre kell vinni.

Forrás és indexkép: Facebook