A húsvéti menü családonként változik, azonban a többségnél sonka és főtt tojás kerül az asztalra. Ezek igazán csodálatos finomságok, azonban nem árt néha körbenézni, és valami újdonsággal kiegészíteni és színesíteni a húsvéti menüt. Különösen igaz ez az olasz ízekre, hiszen az olasz emberek számára is nagyon fontos a család, és az is, hogy remek ételek kerüljenek a családi asztalra.

Ezekkel a húsvéti finomságokkal egészítsd ki a menüt

Ahogyan Magyarországon a húsvét szombati vacsora és a vasárnapi ebéd, úgy Olaszországban is nagyon fontosak a húsvéti étkezések.

1. A sült articsóka azért is jó választás, mert ilyenkor nagyon könnyű hozzájutni. Nem csak sütve, de rántva és grillezve is a húsvéti asztalra szokott kerülni, frissen facsart citrommal meglocsolva és salsa verdével kínálva - tudjuk meg a roadster.hu cikkéből.

2. Habár a lasagne hazánkban nem számít ünnepi ételnek, gondolhatunk rá kicsit másképp. Készítsük például zöldségekből, és legyen ez a köret a húsétel mellé. Akár spárgából, articsókából, vagy spenótból is készíthetjük.

3. A sült bárány sok magyar családban is a húsvéti asztalra kerül. Nagyon fontos, hogy igazán gazdagon fűszerezzük, hiszen akkor lesz a legfinomabb.

articsóka húsvét

Dobjuk fel a húsvéti menüt, akár egy kis articsókával. Fotó: Shutterstock

4. A Torta Pasqualina, az olasz húsvéti pite, hagyományos módon spenóttal és tojással készül, míg utolsó fogásként Colombát, hagyományos olasz süteményt szolgálnak fel. A neve galambot jelent, melyet azért kapott, mert a feltámadás ünnepekor galamb alakúvá formázzák.

5. Ha már a desszerteknél tartunk, próbáljuk ki az édes pizzát, amelyet jellemzően meleg tejbe vagy lattéba mártva fogyasztanak. Bár a neve pizza, igazából jobban hasonlít egy kuglófhoz, amelyet fahéjas likőrrel bolondítanak meg.

Ismerd meg az articsókát

Ha van igazán különleges megjelenésű növény, az articsóka egészen biztosan az. Mégis, gyakran csak úgy elsétálunk mellette a boltok zöldségrészlegén, a kertünkben pedig még ritkább esetben adunk neki esélyt. Pedig ha csak egyszer megkóstolnánk, egészen biztosan gyakori vendég lenne a kertünkben és a tányérunkon.

Az articsóka Észak-Afrikában őshonos zöldség- és gyógynövény. Már az ókori görögök is fogyasztották, míg hazánkban sokáig csak dísznövényként tartották számon. Ez nem is csoda, hiszen nagyon különleges a megjelenése. De nagy kár lenne csak nézegetni, hiszen igazán finom és egészséges zöldségféle.

Az articsóka magas termetű, évelő növény. Zöldeskék, osztott levelei vannak, és első ránézésre azt gondolhatnánk, hogy rokonaihoz, a bogáncsformákhoz és a szamárkenyérhez hasonlóan szúrós, azonban a levelei inkább puhák.

Elhúsosodott virágzati tengelye és fészekpikkelyeinek töve ehető. Kiváló párolva, sütve, marinálva, de készíthető belőle mártás, és hússal töltve is nagyon finom. Az ókorban igazi ínyencségnek számított, hiszen úgy vélték, hogy afrodiziákum. Az első évben gyökeret és levélrozettát, a második éveben virágzati szárat fejleszt.

Az articsóka legjobban a napos, félárnyékos területeket kedveli, jól tűri a hideget, de a fagyokra érzékeny növény. A jó vízgazdálkodású, termékeny, középkötött talajokat szereti, és igen nagy a tápanyagigénye.

Az articsóka íze édeskés, zöldborsóra emlékeztető. Citrommal vagy ecettel ízesítve igazi édes-savanyú ízkombinációval kápráztathatjuk el családunkat, így érdemes kipróbálni, és egy igazán finom és egészséges változatosságot vinni az ételeinkbe.

Így legyen articsóka a kertedben

Articsókát háromféle módon lehet termeszteni, maggal, sarjdugványozással vagy alvó gyökerekkel. Magvetés esetén az articsóka az első évben nem fog teremni, csak a másodikban, azonban ha palántát ültetünk, az már rögtön termő lesz.

A palántaneveléshez már februárban el tudjuk vetni a magokat, amelyek márciusban fognak kihajtani, és májusban, amikor már egészen biztosan nem fenyegetnek a fagyok, kiültethetjük őket az ágyásba. Fejlődésük során a palántáknak sok tápanyagra van szükségük. Mivel az articsóka magasra megnő, a palántákat egymástól legalább 1-1,5 méterre kell elültetni. Az articsóka ültetése előtt a talajba szerves trágyát kell dolgozni, hiszen rendkívül tápanyagigényes növény.

articsóka

Az articsóka különleges szépsége mellett finom és egészséges is. Fotó: Shutterstock

Szaporítása történhet tőosztással is, de ehhez fontos, hogy minden osztott részen legyen legkevesebb két leveles hajtás és megfelelő gyökérzet. A tőrészeket 60-75 cm távolságra ültessük el egymástól. A levelek csúcsát vágjuk vissza 13 cm-re.

Alvó articsókagyökeret is vásárolhatunk, ilyenkor vagy ősszel, vagy tavasszal kell elültetni azokat.  A gyökerek közötti távolság ugyanúgy 1-1,5 méter legyen, mint a palánták esetében.

Az articsóka a napos, gyengén félárnyékos, meleg területeket kedveli, és nagyon víz- és tápanyagigényes növény. Ősszel felkupacolással és takarással kell megvédeni a téli fagyok elől, mely védelmet csak április környékén szabad eltávolítani.

Folyamatosan ügyelni kell rá, hogy kellően nedves maradjon a földje, ezért öntözzük rendszeresen. Minden évben új hajtás fog kibújni a földből, de ahhoz, hogy igazán szép legyen az articsóka, érdemes csak a két legerősebbet megtartani.

Több fajtája is ismert .A Green Globe articsóka bőségesen terem, és jól tűri a hideget, míg a Violetto igazi olasz szépség, gyönyörű, lila fejekkel. Azonban, ha igazán zsenge articsókát szeretnénk szedni, akkor a kulcsszó a víz. A kevés víz ugyanis megkeményítheti vagy elpusztíthatja a fejlődésben levő rügyeket.

Fontos, hogy folyamatosan gondoskodjunk a gyommentesítésről, és a mulcsozásról, mely nem csupán a gyomokat tartja távol, de a talaj nedvességét is megőrzi. Az articsóka kétszer is terem, márciustól-májusig és októbertől-decemberig. Akkor szabad betakarítani, amikor húsosak a "szív levelei", és még nem nyíltak szét a külső levelek.

Az articsóka sokat tesz az egészségünkért

Azon túl, hogy a pizzán igazán nagyon finom feltét válhat belőle, még az egészségre is nagyon jó hatással van. Az articsóka fogyasztása védi a májat, fokozva annak epetermelését. Csökkenti a koleszterinszintet és kiváló vízhajtó. Emellett segítséget nyújt reumás megbetegedések és érelmeszesedés esetén.

Az articsóka leveleiből készült articsóka kivonat számos gyógyszer alapja. Javítja az emésztést, segít megelőzni a szív- és érrendszeri megbetegedéseket, és cukorbetegség, illetve vesebántalmak esetén is kiváló.

Az articsóka cynarint tartalmaz, amely serkenti az epertermelődést és csökkenti a koleszterinszintet. Ehhez magas rosttartalma is hozzájárul. Csökkenti a puffadást, antioxidáns hatású, ezen kívül káliumot tartalmaz, amely segít csökkenteni a magas vérnyomást.

Egy közepes articsóka tartalmazza a napi C-vitamin szükségletünk 25 százalékát, erős antioxidáns, így segít csökkenteni a szabad gyökök szervezetünkre gyakorolt káros hatásait, és erősíti az immunrendszert. A benne lévő mangán hozzájárul a zsírsavak feldolgozásához.

Az articsóka tehát szép látvány, finom íz és igazi áldás az egészségünkre nézve.