Nem nehéz tavasszal és nyáron csodaszép balkonládákkal büszkélkedni, azonban miután ezek a gyönyörű virágok elvirágoztak, még megannyi lehetőségünk van rá, hogy ősszel és télen is csodálatos lehessen a balkonládánk.

A magyal, az árvácska, a százszorszép és a borostyán is csodálatosan széppé képes varázsolni a balkonládánkat még akkor is, amikor kint már elkezd szürkülni a táj. Márpedig a szép virágokra és növényekre az őszi és a téli időszakban is nagy szükségünk van.

Így lehet csodaszép ősszel és télen a balkonláda

A balkonláda az első, amit hazaérve meglátunk, így egyáltalán nem mindegy, hogy üresen tátong, esetleg az elszáradt növényeink maradványai csúfolkodnak benne, vagy igazán ápolt és szép hatást kelt, és jó érzés rátekinteni. Többféle megoldás is van, ha igazán szép balkonládát szeretnénk az őszi és a téli időszakban is.

1. Díszíteni szinte mindennel lehet

Ha nem szeretnénk virágokat ültetni, elhelyezhetünk kis dísztököket is a ládában, de dughatunk a földbe fenyőágakat, illetve használhatunk a dekorálásához őszi terményeket, diót, makkot, gesztenyét, tobozokat is. A borostyáninda is kiváló választás, hiszen akkor is zöldel, amikor minden kopár körülöttünk. A balkonládát pedig díszíthetjük aprócska lámpásokkal is, melyek igazán szépen mutatnak, hiszen ősszel már jóval korábban sötétedik.

borostyán

A borostyánnal az üres balkonládákat is fel lehet dobni. Fotó: Shutterstock

2. A borostyán télen is életet visz a balkonládába

A borostyán gondozása igazán egyszerű, nem véletlen, hogy nagyon közkedvelt a kerttulajdonosok körében. Szereti az árnyékos és félárnyékos helyet, de ha gondoskodunk róla, hogy kellő mennyiségű vízhez jusson és rendszeresen öntözzük, a napos helyeken is jól fogja érezni magát. Télen azonban vágyik a hűvösebb iránt. Minél zöldebb, annál jobban szereti a hűvöset és az árnyékos helyeket, és minél tarkább, annál inkább kedveli a meleget és szeret a napfényben fürdőzni.

A borostyán szaporítása legegyszerűbben vízben vagy földben gyökerező fejdugvánnyal történik. Ilyenkor a talajjal érintkező, kapaszkodó gyökere átalakul tápanyag felvételére is alkalmas gyökérré. Amikor ez megtörténik, a gyökérzeténél fogva le lehet választani az anyanövényről és el lehet ültetni.

Ősszel virágba borul, télen viszont sötétkék bogyós termésével díszíti a kertet, amely mérgező, így emberi fogyasztásra alkalmatlan, viszont a madarak kedvelik. A méhek mellett sajnos a darazsakat is vonzza. Azonban egész évben zölddé varázsolja a balkonládát, még akkor is, amikor a növények nagy része levelek nélkül várja a szebb időket.

A borostyánnak sok fajtája létezik.  A fehér-tarka levelű borostyán egy örökzöld kúszónövény, amely nem csupán a falakat, de a talajt is tökéletesen képes befutni. Levélzetét karéjos, zöld és fehér színben pompázó levelek alkotják. Fekete termései különleges ékességei.

százszorszép

A százszorszépre még ősszel is számíthatunk. Fotó: Shutterstock

3. A százszorszép nem véletlenül kapta a nevét

A százszorszép biztosan nem véletlenül kapta ezt a nevet, hiszen igazán gyönyörű virág. A százszorszép lágyszárú, évelő növény, de kétnyári növényként termesztik, azaz az egyik évben vetik, a másik évben nyílik. Virágai leginkább fehér, rózsaszín és sárga színekben nyílnak, és 15 és 40 cm közötti lehet a magasságuk. Kedveli a napos, félárnyékos helyet, a szárazságot viszont nehezen viseli, így fontos, hogy rendszeresen öntözzük. Kéthetente szükséges tápanyaghoz juttatni, elnyílt virágait pedig érdemes eltávolítani.

Az évelő fajtákat tőosztással szaporíthatjuk tavasszal vagy ősszel, míg a kétnyári fajtákat magvetéssel szaporítjuk. A magokat júliusban és augusztusban kell elvetni, és nem szabad betakarni, mert fényre csíráznak. A földjét azonban mindig tartsuk nedvesen. 6-8 nap múlva kelnek ki a magok, majd 3-4 hét múlva kezdenek előbújni a kis növények.

4. A magyal remek díszítője az őszi és téli balkonládáknak

A magyal megnevezés nem csupán egy növényt takar, hanem több fajtát és változatot. A közönséges magyalt szúrós magyalnak is nevezik. Fényes felületű, bőrszerű levelei fogas szélűek, a levél szélén található fogak szúrósak, innen is ered a neve. Ahhoz, hogy kezelhető méretű legyen, szükség van a metszésére.

magyal

A magyal csodálatos díszítés lehet karácsonykor is. Fotó: Shutterstock

Kétlaki növény, a nőivarú egyedeken fejlődnek a színű piros bogyók. A metszéssel nem csak a formát és a méretet határozhatjuk meg, de a növényt meg is újítjuk általa. A magyal ágaival kiválóan dekorálhatjuk az üres balkonládákat.

5. Az árvácska sem hagy minket cserben ősszel sem

Az árvácska ősszel is szépen díszíti a balkonládákat. A világos vagy félárnyékos helyet kedveli. Az árvácska számára fontos a tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talaj. Az árvácska mérsékelt öntözést igényel. Magról nagyon könnyen szaporítható, amelyet kora tavasszal vagy a nyár vége felé vethetünk el.

Az árvácska kétéves növény, mely körülbelül 10–20 cm magasra tud megnőni. Júniusban érdemes elvetni a magját, majd a palántákat októberben kell kiültetni a kertbe, hogy kora tavasszal csodálatos virágszőnyeget alkosson.

Az árvácska ráadásul ehető virág. Habár íze annyira nem meghatározó, enyhén mentás, azonban kinézete miatt nagyon közkedvelt a különféle hidegtálak, illetve ételek díszítésekor. A valamikor szerény árvácska manapság már ezernyi színben pompázva tündökölhet a kertünkben, ráadásul annyira kevés helyet foglal, hogy akár kisebb, akár nagyobb kertekben, cserépben vagy balkonládában is kiválóan fog mutatni.

Az árvácska a fehértől a sötétliláig számtalan színben kiválasztható, így mindenki talál az ízlésének megfelelőt. Akadnak olyan különleges árvácskák is, melyeknél egy virágban három színű sziromlevelek vannak. Ez éppen ezért a tulajdonságáért a háromszínű viola nevet viseli.

árvácska

Az árvácska ősszel is virágzik, és az elsők között köszönti a tavaszt. Fotó: Shutterstock

Azért is érdemes ilyenkor ősszel elültetni az árvácska palántáit, mert a növény képes átvészelni a fagyokat és így tavasszal az egyik legkorábban kinyíló virág lesz a kertünkben. Ráadásul nem csupán tavasszal gyönyörködhetünk benne, hiszen egész ősszel meg fog örvendeztetni bennünket a szépségével.

De legyünk vele óvatosak és menjünk biztosra. Ahhoz ugyanis, hogy a téli fagyokat ténylegesen átvészelje, késő ősszel, október végén, november elején, takarjuk le a töveket mulccsal, földdel vagy falevelekkel, így védve az árvácskát a hidegtől. Ha így teszünk, a fagyok beálltáig alaposan begyökeresednek a növények, és mindenféle károsodás nélkül fogják átvészelni a telet. Tavasszal pedig nagyon korán virágba fognak borulni az árvácskák.

Virágokban gazdag balkonládákat kívánunk!