Egy-két evőkanál méz hozzáadása egy adag cukrozatlan joghurthoz fokozhatja annak probiotikus erejét, mivel segíthet a joghurtból származó jótékony baktériumoknak túlélni az emésztőrendszerünkbe vezető útjukat.

Egyes joghurtfajtákat probiotikus baktériumtörzsekkel, például Bifidobacterium animalisszal egészítenek ki, amely számos állat és az ember gyomor-bél rendszerének természetes lakója, és amelyet korábbi kutatások az embereknél a gyomor-bél rendszeri egészség és az immunrendszer működésének javulásával hoztak összefüggésbe.

A méz ismert antibakteriális tulajdonságairól, de a hasznos mikrobák növekedését vagy aktivitását a szervezetben elősegítő prebiotikum is. Utóbbi tulajdonsága miatt a kutatók szerették volna megtudni, segíthet-e a méz ezeknek a baktériumoknak elviselni azokat a veszélyeket, amelyekkel az emberi emésztőrendszerben szembesülnek.

„A szánkban, gyomrunkban és beleinkben lévő enzimek segítik az emésztést és megkönnyítik a tápanyagok felszívódását, de csökkentik a mikrobák életképességét is. Ez nagyszerű, ha kórokozókról van szó, de nem feltétlenül, ha hasznos baktériumokról van szó. Meg akartuk nézni, hogy a méz segíthet-e a probiotikus baktériumoknak túlélni a bélben" – fogalmazott a tanulmány egyik szerzője.

A két új tanulmány közül az elsőben a kutatók laboratóriumi kísérletekben vizsgálták, hogy négy mézfajta – lucerna, hajdina, lóhere és narancsvirág – hogyan befolyásolja a B. animalis életképességét joghurtban szimulált emésztés közben.

A baktériumokkal beoltott joghurtot a négy mézfajta egyikébe keverték, majd a baktériumokat Petri-csészékben növesztve olyan oldatoknak tették ki, amelyek szimulálták a bélrendszerünkben előforduló folyadékok egyikét.

A kutatók megállapítása szerint a négy mézfajta egyike sem mutatott jelentős hatást a baktériumok túlélésére a nyálban vagy a gyomorsavban, és az eredmények hasonlóak voltak a kontrollcsoportokéhoz, amelyekben cukorral vagy vízzel kevert joghurt volt. A bélnedveket utánzó oldatokban azonban úgy tűnt, hogy a mézzel kevert joghurt támogatta a jótékony baktériumok túlélését. A hatás a tanulmány szerint egy lóherefajtával volt a leghangsúlyosabb.

joghurt méz

Egy-két evőkanál méz hozzáadása egy adag cukrozatlan joghurthoz fokozhatja annak probiotikus erejét – fotó: Shutterstock

A kutatók 62 egészséges felnőtt emberen végzett randomizált, kontrollált keresztirányú vizsgálatban arra kérték a résztvevőket, hogy két héten át egyenként két különböző terméket fogyasszanak: az egyik két hétig lóheremézzel készült joghurtot, a másik két hétig pedig hőkezelt joghurtot.

Az utánkövetéses vizsgálatban 36 résztvevővel folytatták a sorozat harmadik fordulóját, amelyben utóbbiak cukorral kevert joghurtot ettek. A résztvevőknek székletmintákat, valamint a székletürítésükre vonatkozó információkat kellett küldeniük, valamint kérdőíveket töltöttek ki és feladatokat végeztek a hangulatuk, a megismerésük és az általános közérzetük értékelésével kapcsolatban.

Az eredmények szerint

a méz és a joghurt párosítása támogatta a joghurt probiotikus baktériumainak túlélését a bélben,

így a laboratóriumi vizsgálat eredményei valóban átültethetők az embereknél történő valós alkalmazásra.

A vizsgálat nem talált változásokat a bélmozgások tranzitidejében, a székletürítés gyakoriságában, a hangulatban vagy a kognícióban, ez azonban a résztvevők általános egészségi állapotát tükrözheti, és nem zárja ki a további kutatások szükségességét.

Forrás: in.hu