Végre megépül a világ legnagyobb tengeri szélerőműve, amely mintegy 40 ezer háztartást lát el árammal. A 22 MW-os építmény hozzájárulhat ahhoz, hogy Kína 2060-ra elérje a karbonsemlegességet - írta meg a HVG.
A terv őrült volt, mégis sikerülhet megvalósítani
A Ming Jang Smart Energy Group egy igen ambiciózus tervvel állt elő, hiszen a világ legnagyobb, tengeri szélturbináját akarja megépíteni. A szélerőmű rotorja a lapátokkal együtt majdnem akkora lesz (bizonyos szempontból nagyobb is), mint a párizsi Eiffel-torony. A rotor átmérőjét 310 méteresre tervezték, ehhez képest az Eiffel-torony "csak" 300 méteres. Ehhez jön hozzá a látványosság 24 méteres antennája, emiatt a "majdnem" jelző.
2024-re elkészülhet a prototípus
A 22 MW-os erőmű prototípusa 2024-re, de legkésőbb 2025-ra akár készen is lehet. A Bloomberg hozzátette, hogy a bejelentésre azután került sor, hogy a cég januárban bemutatta a 140 méteres 18 MW-os turbináját. A kínai vállalat addigi legnagyobb szélerőműve alig 11 MW-os volt.
Egyre nagyobb a verseny
A cégek között egyre nagyobb verseny zajlik, hiszen mindenkinek az a célja, hogy a lehető legnagyobb tengeri szélerőművet mutassa be. Az óriásturbinák kisebb fenntartási költséget jelentenek, ráadásul még a telepítésük is olcsóbb, mint a kisebb építményeké. Nem véletlenül lett nagyon vonzó a befektetők számára.
Az ellátási lánc viszont lassítja a versenyt köztük. Az egyik legnagyobb cég, a Siemens Energy például hatalmas veszteséget könyvelt el, ami nemcsak a gyártásra, hanem a szervizelésre is nagy hatást gyakorol.
A zöldenergia előállítására való törekvés
Az ázsiai ország már régóta azon van, hogy minél több zöldenergiát tudjon előállítani. Kína terve, hogy 2060-ra teljes mértékben karbonsemlegesek legyenek. Ennek része, hogy a nap- és a szélenergiára támaszkodnak, ezzel igyekeznek eltávolodni a szén felhasználásától. Ez az oka, hogy az utóbbi időben egyre nagyobb turbinákat telepítenek a tengerre. Eddig főleg 10 MW-os erőműveket használtak, a nagyobbak viszont sokkal jobb alternatívát jelentenek.
Február elején kezdték meg a 16 MW-os turbina építését Fucsen tartomány partjaitól nem messze. A projekt célja, hogy ezen a területen létrehozzanak egy 400 MW-ot elérő parkot. A turbinák 146 méter magasan helyezkednek el, a lapátok átmérője pedig meghaladja a 250 métert. Egyetlen fordulattal 34,2 kWh energiát képesek előállítani, ami egy év alatt 66 GWh-t jelent. Ez nagyjából 25 ezer háztartást lát el megfelelő mennyiségű energiával.
Kína a következő 30 évben arra törekszik, hogy minél előbb elérje a karobnsemlegességet - fotó: pexels.com
Amennyiben a projekt teljes mértékben megvalósul, abban az esetben 500 ezer tonna szén elégetését spórolják meg, ami 1,36 millió tonnányi CO2-kibocsátástól óvja meg a bolygónkat. A projekttel összességében 500 ezer tonna szén elégetését lehet megspórolni, ami 1,36 millió tonnányi CO2-kibocsátást eredményezne.