Ugye milyen jó érzés beszerezni egy gyönyörű növényt, utánajárni, mire van szüksége, majd megtalálni neki a lakás legmegfelelőbb pontját, és előre örülni az élő, csodálatos dekorációnak? És mekkora csalódás, amikor pár hét, jobb esetben pár hónap után kezdnek sárgulni, majd hullani a levelei, és a korábbi gyönyörű növényből csak egy vastag szár, és néhány hullani készülő levél marad? Pedig a lakásban tartott növények közül is vannak olyanok, amelyek valóban hosszú éveken, évtizedeken át gyönyörködtetnek minket nap mint nap, és válnak a családunk részévé.

  • A szobai futóka nem a ruhafogasként használt futópad, hanem egy igen kedvelt növény. Azoknak is ajánljuk, akik nem állnak nagy kertész hírében, ha szobanövényekről van szó. Ő ugyanis egy igazi túlélő. Igazi latin vér csörgedezne az ereiben, ha lenne neki vére, hiszen Dél-Amerikából származik. Nincs tériszonya, nem is lenne praktikus, ha lenne neki, mert léggyökeres liánnövény. Nagyon fényigényes növény, de ne tegyük ki a tűző napra, mert akkor eltűnnek a márványos minták a leveleiről. Szomjan halni ne hagyjuk, de túl gyakori öntözést nem igényel. Várjuk meg, míg a földje felső rétege kiszárad, és akkor locsoljuk meg, de ne áztassuk el vízzel. Nyáron akár le is permetezhetjük vízzel, ezt télen viszont inkább hanyagoljuk, mert könnyen megfázhat. Tavasztól őszig hetente egyszer érdemes tápoldatozni.

Szobai futóka. Fotó: 123rf.com

  • Az anyósnyelv mindent túlél, nem véletlenül kapta a nevét. Igen szívós növény, amely szintén utal névadójára, és eléggé igénytelen is, és itt most nem jön semmiféle névadóval történő utalás. Ez az Afrikából és Ázsiából származó növény a hiedelmek szerint szerencsét hoz annak, aki tartja. Túl sok ellensége nincs, egyedül talán a túllocsolást nem bírja elviselni. Havonta egyszer elég megöntözni, leveleit pedig ne permetezzük, nem igényli. Neki mindegy, hogy napos, félárnyékos, vagy árnyékos helyen tartjuk, ugyanolyan jól érzi magát a földjében. A tűző napon azért ne hagyjuk, mert levelei könnyen elsárgulhatnak, és a növény elpusztulhat. Az anyósnyelv mérgező. És most a növényre gondolunk, természetesen. Szaponoint tartalmaz, így gyermekektől és háziállatoktól tartsuk inkább távol.

Szobafikusz. Fotó: 123rf.com

  • Emlékszel a Szeleburdi család kalandjaira a túlságosan nagyra nőtt szobafikusszal? Nem csoda, hogy kinőtte a lakótelepi lakásukat, hiszen természetes élőhelyén, Indiában, Indonéziában és Délkelet-Ázsiában akár 30 méter magasra is megnőhet. Lakásban tartott változata általában megáll 2 méternél, de előfordul, hogy meg kell metszeni. Tejnedve mérgező, így gyerekektől és háziállatoktól távol kell tartani. Átlagos fényigénye van, de a világos helyeket kedveli. Ne tegyük ki erős napsugárzásnak és huzatnak, mert azt sajnos nem tudja túlélni. Kedveli a magas páratartalmat, így nyáron jólesik neki egy kis zuhanyzás. Bár inkább a permetezés áll igazán közel a szívéhez. Nyáron érdemes kéthetente tápoldatozni. Ha lelankadnak a levelei, az azt jelzi, hogy kevés vizet adtunk neki.

Aloe vera. Fotó: 123rf.com

  • Az aloe vera nem csupán dísznövény, hanem gyógyhatása is ismert. Legjobban a világos helyet kedveli, de semmiképpen sem a tűző napot. Télen olyan helyen érdemes tartani, ahol a plusz 5 fokot tudjuk számára biztosítani. Ha jól érzi magát, akkor azt nagyon könnyen észre fogjuk venni, mert szélte-hossza 1 méter körüli tud lenni. Mivel Dél-Amerika sivatagos területeiről származik, nem kedveli, ha áll a vízben. Sőt, akár fél évet is képes kibírni víz nélkül. Azért ezt inkább ne teszteljük, és heti egyszer öntözzük meg. Gyökerei azonban ne álljanak a vízben. Égési sérülés, horzsolás vagy csípés esetén vágjunk le belőle egy darabot, és a benne lévő gél gyorsítani fogja a gyógyulást. Arcpakolásként is alkalmazhatjuk. Ne aggódjunk, hogy sebet ejtettünk rajta, mert az nagyon hamar begyógyul.
  • Egy pálma igazán elegáns és trópusi hangulatot tud biztosítani. Bár a pálmák nagy része trópusi növény, amelyik szeret a napban és a vízben fürdőzni, akadnak közöttük sivatagi pálmák is, így mielőtt nyakon öntjük egy jó adag vízzel, győződjünk meg róla, melyik változat díszíti otthonunkat.  Amúgy sem szeret vízben állni, így mindenképp jó vízelvezető talajt igényel. Ahhoz, hogy sokáig tündökölhessen, érdemes rendszeresen tápoldatozni. Mivel akár fa magasságúra is képes megnőni, érdemes kisebb cserépben tartani, mert ez az egyetlen, amivel meggátolhatjuk, hogy kinője a szobát. Azonban, ha ennek ellenére is eléri a plafont, akkor sem szabad megmetszeni. Mivel a pálma a szárából nő,  ha elkezdjük megmetszeni, elpusztul.

Reméljük szobanövényeid a szakszerű ápolásodnak köszönhetően hosszú ideig lesznek otthonod díszei.