A kertészetek idén rengeteg pályázat közül válogathatnak, azonban ezzel együtt jár az is, hogy laikusként könnyű elveszni a támogatások részleteiben. Jelenleg két pályázat foglalkoztatja igazán a kertészeteket, a "Kertészeti ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása"(KAP-RD01a-RD12-1-24) pályázat, és a "Kertészetek korszerűsítése, üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és postharvest fejlesztések támogatása" (KAP-RD01a-RD01c-1-24) pályázat. Cikkünkben Miklovicz Péter, a Gordius Solutions Tender Kft. ügyvezetője több, mint 10 éves tapasztalatával rávilágít a pályázatok közötti különbségekre.
Először fontos megvizsgálni, hogy mi a pályázatok kitűzött célja!
A Kertészeti ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása felhívás célja a változó éghajlati körülményekhez alkalmazkodni képes, magas termőképességgel és termésbiztonsággal rendelkező ültetvények telepítésének támogatása, az innovatív termesztéstechnológiai megoldások alkalmazásának elősegítése és a víztakarékos öntözési technológiák kialakítása.
A Kertészetek korszerűsítése, üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és postharvest fejlesztések támogatása pályázat célja pedig a növényházi termesztő kapacitás növelése, ehhez kapcsolódóan a termesztő felület növelése, a meglévő üveg- és fóliaházak korszerűsítése új, innovatív és környezetbarát termesztési és termelési technológiák elterjesztése, hűtőházak, hűtőtárolók, zöldség- és burgonyatárolók építése, korszerűítése, post harvest tevékenységek fejlesztését segítő beruházások.. Emellett kiemelt cél az energiafelhasználás hatékonyságának javítása is.
A Kertészetek korszerűsítése, üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és postharvest fejlesztések támogatása pályázat célja pedig a növényházi termesztő kapacitás növelése – Fotó: Shutterstock
A támogatható tevékenységek listája végtelen
A Kertészeti ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása pályázatban elsősorban ültetvények telepítésére lehet pályázni. Támogatható az új ültetvény telepítése, ezen belül is a gyümölcstermő ültetvények telepítése (legalább 1 hektár, kivéve a szamóca és a spárga legalább 0,5 hektár), az új gyógy-, aroma- és fűszernövény ültetvények telepítése (legalább 0,5 hektár) és az új borszőlő ültetvény telepítése (legalább 0,25 hektár). Az ültetvénytelepítésre kizárólag a víztakarékos öntözőrendszer kiépítésével együtt igényelhet támogatást a pályázó.
Emellett támogatható az ültetvénycsere, amely a pályázat benyújtásának időpontjában meglévő ültetvény kivágását, és ezt követően a telepítési terv szerinti ültetvénnyel történő újratelepítését jelenti. Amennyiben az ültetvény életkora kivágásakor meghaladta a termőre fordulástól számított 10 évet, az ültetvény felszámolásának költsége elszámolható a pályázatban.
Továbbá támogatható a betakarításhoz és az áruvá készítéshez szolgáló gépek és eszközök beszerzése, például a mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható betakarítógép, önjáró betakarítógépek és kézi eszközök beszerzése, fosztás, aprítás, morzsolás, őrlés, vágás, szárítás, válogatás gépei, eszközei (ha a meglévő ültetvény mérete eléri a legalább 5,0 hektár terület nagyságot). Megvalósíthatók még a jégesőkár, tavaszi fagykár és esőkár megelőzésére szolgáló beruházások is.
Támogatható a betakarításhoz szükséges gépek és eszközök beszerzése is – Fotó: Shutterstock
A már meglévő ültetvények korszerűsítése is támogatható, amennyiben az ültetvény a telepítéstől számított 10 évnél nem öregebb.
A fentiekkel együtt megvalósítható, de önállóan nem támogatható tevékenységek közé tartozik a projekt előkészítés, közbeszerzés, mérnöki feladatok, projektmenedzsment, maximum 1 db, legfeljebb 85 kW motorteljesítményű traktor beszerzése (ha a meglévő ültetvény mérete eléri a legalább 5,0 hektár terület nagyságot), gyümölcstermő ültetvény öntözési infrastruktúrájának kiépítése/felújítása, támrendszer kiépítése, jégháló takarás és jégvédő háló tartására alkalmas beton támrendszer kiépítése, meteorológiai adatgyűjtő állomás kialakítása és ültetvény védelmét biztosító kerítés kialakítása.
A Kertészetek korszerűsítése, üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és postharvest fejlesztések támogatása pályázatban új építésű üveg- vagy fóliaborítású növényház létesítésére, vagy a már meglévő növényház bővítése, korszerűsítésére lehet pályázni. Emellett támogatható az új hűtőkamrák, hűtőkonténerek, hűtőházak, hűtőtárolók beszerzése és korszerűsítése,, az új építésű zöldség- és burgonyatárolók létesítése és korszerűsítése, illetve a válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás, gépei vagy gépsorai, az ehhez kapcsolódó technológiai berendezések és szükséges szoftverek.
Energetikai korszerűsítések és fejlesztések is megvalósíthatók, mint a hőtechnikai adottságok javítása, fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése, világítási rendszerek korszerűsítése, új energiatakarékos technológiák kiépítése, hűtőházak, hűtőtárolók korszerűsítése geotermikus energia hasznosítása, új termelő kút/rendszer fúrása, korszerűsítése. vízfogyasztást mérő eszközök telepítése, napkollektorok, hőszivattyú, biomassza, napelem, biogáz hasznosítása.
A fentiekkel együtt megvalósítható, de önállóan nem támogatható tevékenységek közé tartozik a növényházi művelő eszközök beszerzése, az új építésű szociális és kiszolgáló helyiségek létesítése, áruszállításra használható szállító járművek beszerzése, üzemen belüli anyagmozgatás gépei, egyedi azonosítóval ellátott, legalább 1 200 X 800 X 760 mm méretű konténerek beszerzése, telepi közlekedő utak, térbeton/térburkolat, kerítés, csapadékelvezető rendszer, közműcsatlakozások kiépítése, hídmérleg kialakítása, munkásszállás céljára beszerzett lakókonténer és a vagyonvédelem gépeinek, eszközeinek a beszerzése.
Akár 5 milliárd Ft támogatás igényelhető!
A Kertészeti ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása pályázat keretösszege 25,2 milliárd Ft. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás legfeljebb 500 millió Ft. A támogatási intenzitás 50-70% – de magasabb támogatási intenzitás vonatkozik az időjárási kockázatok mérséklését szolgáló beruházásokra és a meglévő öntözőrendszer felújításával kapcsolatos beruházásokra. A pályázatban előleg is igényelhető, meghatározott támogatási összeg 25%-áig, de legfeljebb 100 millió forintig.
A Kertészetek korszerűsítése, üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és postharvest fejlesztések támogatása pályázat keretösszege 50 milliárd Ft. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás minden esetben legfeljebb 5 milliárd Ft. A támogatási intenzitás 50-70%. A pályázatban előleg is igényelhető, meghatározott támogatási összeg legfeljebb 25%-áig, vagy 500 millió forintig, azonban fontos, hogy a pályázónak legalább az igényelt előleg mértékével megegyező összegű önerővel rendelkeznie kell.
|
Kinek javasoljuk ezeket a támogatásokat?
A két pályázatban nagyon hasonlóak a feltételek, azok a mezőgazdasági termelők, gyógynövénytermesztők igényelhetnek támogatást, akik rendelkeznek legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel, és az árbevételük legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott. Továbbá kizárólag a gyógynövény termesztőket érintő kritérium, hogy tevékenységüket legalább 3 termeltetési és/vagy felvásárlási szerződéssel igazolt partner közreműködésével kell megvalósítaniuk és az árbevétel legalább 40%-ának gyógynövény termék előállítási tevékenységéből kell származnia.
Mindkét pályázat esetében a támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik a pályázó adatokkal, akkor az azt megelőző teljes lezárt üzleti évet vizsgálják.
Kollektív beruházás keretében is lehet pályázni (termelői csoportként / szervezetként / integrációs szervezetként, valamint szociális- vagy mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezetként), az ültetvénytelepítésre vonatkozó pályázatban családi mezőgazdasági társaságok is pályázhatnak, azonban egyik pályázatban sem lehet konzorciumi formában pályázni.
Mikor lehet igényelni a támogatást?
A Kertészeti ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása pályázatban 2024. szeptember 10-től a keretösszeg kimerüléséig, de legkésőbb 2025. április 28-ig. A Kertészetek korszerűsítése, üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és postharvest fejlesztések támogatása pályázatban 2024. szeptember 24-től lehet benyújtani a kérelmeket forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. május 19-ig.
A szakaszosan benyújtható pályázatokkal mindig nagyon kell vigyázni, ugyanis már az első szakaszban kimerülhet a keretösszeg. Ezért fontos az előzetes felkészülés, és a támogatási kérelmek minél gyorsabb benyújtása. Az előkészületek során javasolt pályázati szakértő segítségét igényelni, aki a pályázó helyzetét megvizsgálva fel tudja mérni, hogy milyen támogatható tevékenységekkel lehet még többet kihozni a pályázatból, és hogyan járhat jobban a vállalkozás.