A metán a légkörben körülbelül 12 évig marad meg, míg a szén-dioxid több száz évig is jelen lehet. A probléma az, hogy ugyanannyi idő alatt a metán több mint nyolcvanszor annyit melegíthet a légkörön, mint ugyanannyi szén-dioxid – írja a magyarnemzet.hu.
Többféle stratégia merült fel a metánkibocsátás csökkentésére: a földgázszivárgások meggátolása, a szénbányászat fokozatos megszüntetése, a közlekedés villamosítása vagy az, hogy kevesebb húst és tejterméket fogyasszunk. De a természet is sok metánt bocsát ki: a trópusi vizes élőhelyek rengeteg ilyen gázt termelnek, továbbá a sarkvidék gyors felmelegedése miatt az állandóan fagyott talajban tárolt metán is kiszabadul.
A szakemberek olyan módszereket akarnak kidolgozni, amelyekkel a metánt közvetlenül a levegőből lehet eltávolítani, ami nem könnyű feladat, tekintve, hogy ma hárommilliárd tonnával több metán van a légkörben, mint az iparosodás előtt.
A talajban élő metanotrófok évente körülbelül harmincmillió tonna metán dolgoznak fel, azonban az emberi tevékenység következtében 2022-ben 350 millió tonna ilyen gáz került a levegőbe. Ezek a mikrobák az egyik enzimbe ágyazott réz segítségével szakítják fel a metán szénhidrogénkötéseit, a végtermék pedig a metanol.
Többféle stratégia merült fel a metánkibocsátás csökkentésére, például hogy kevesebb húst és tejterméket fogyasszunk – fotó: Shutterstock
Egy másik kezdeményezés egy olyan katalizátoron alapul, amelynek segítségével a metánt szintén metanollá alakítják, ultraibolya fény segítségével. Egy javaslat szerint pedig a metán kivonásához vasaeroszolt és klórt kellene a levegőbe juttatni.
A légköri metán húsz százalékának eltávolításához – ami a bolygó felszíni hőmérsékletét 0,2 Celsius-fokkal csökkentené – 2050-ig évente 630 millió tonna légköri klór kiszórására lenne szükség, ami több tízmillió tonna vasszemcse befecskendezését tenné szükségessé, viszont a vasaeroszolok ronthatják a levegő minőségét, és a részecskék belélegzése számos egészségügyi problémával járna, tehát nem biztos, hogy megéri ezzel próbálkozni.
Az ötletek ellenére tehát a probléma megoldása még várat magára.