Története azonban nem egy sikeres vállalkozást jelent csupán. Hanem arról is szól, hogyan lehet harmonikusan együtt élni, létezni a természettel, hogyan aknázhatjuk ki lehetőségeinket és hogyan teremthetünk értéket szinte bármilyen területen – olvasható a hellobiznisz.hu-n.


Molnár Gergő egykor az ország legfiatalabb méhészmestereként végzett, a családi méhészetet édesapjával és húgával alapította harminc éve, saját vállalkozása pedig már közel 20 éves. Még gyerekként, 12 évesen kezdett el méhészkedni, édesapja "fertőzte" meg a méhészet szép hivatásával, tőle kapta a tudást is.

Mivel mezőgazdasági középiskolában tanult, így minden évben jártak az iskolával Budapestre az Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Vásárra, azaz az OMÉK-ra. Máig ható élménye, hogy az odafelé úton a vonatablakból rendszeresen látott egy méhészetet, ami  a szeme láttára fejlődött évről-évre. Minden vágya az volt, hogy egyszer eljusson ebbe a méhészetbe. Már Gödöllőn tanult az egyetemen, és jelentkezett egy méhész tanfolyamra – meglepve tapasztalta, hogy a gyakorlati oktatás pont ebben, a számára sokáig csak vágyott méhészetben zajlik. Később volt még egy kapcsolódó fontos esemény:

„Emlékszem, friss szakmámmal a zsebemben boldogan sétáltam a vasútállomás felé, amikor megláttam, ahogy épp berajzott egy méhraj egy hársfa odújába. Ezt égi jelnek tekintettem és eldöntöttem, hogy mindenképp méhészettel akarok foglalkozni"– emlékszik vissza a szakember.

Mézes Gergő

Molnár Gergely, azaz "Mézes Gergő". Ma már brand a neve – forrás: Facebook/Mézes Gergő

Ma már egyedül irányítja és viszi a családi méhészetet négy alkalmazott segítségével.

A vállalkozást 20 éve nem a nulláról indította, hanem mínusz 17 ezerről. Ennyi pénze hiányzott ugyanis, hogy a telefonszámláját ki tudja fizetni. A nagymamájához fordult segítségért, de ő nem pénzt adott neki, hanem tanácsot.

„Azt mondta, nézd, itt van három hordó méz a sarokban, ott van egy szedőkanál, ott meg a befőttesüvegek! Menj ki a vizsolyi templom elé és add el őket! Én pedig így is tettem, kimentem árulni. Persze mindenki hülyének nézett, rendszeresen beszólogattak, hogy miért nem sört árulok, vagy pálinkát"– emlékszik vissza Gergő.

Mint meséli, mindig voltak negatív hangok, de ő ezekkel nem foglalkozott. Már az első napon eladott pont annyi mézet, aminek az ára elég volt arra a bizonyos számlára. Másnap és harmadnap is megint teletöltötte a befőttesüvegeket mézzel és árusította őket. Kezdetben a templomnál, aztán más helyeken is. Sokáig autója sem volt, vonaton vitte a mézet az egyetemre, vásárokba, rendezvényekre. Amit keresett, azt folyamatosan visszaforgatta a vállalkozásába és egy idő után elkezdett álmodozni, célokat megfogalmazni.

Egy idő után már arra is jutott, hogy megvegye az első raklap saját befőttes üvegét is, amire a mai napig emlékszik, mert fontos mérföldkő volt az életében.

„A nagymamám odaadta a kis szobáját, hogy ott töltsem a mézet a tartályokból az üvegekbe. Emlékszem, ahogy egyre több mézzel teli tartály jött be a szobába, úgy ment ki egyre több bútor: a kanapé, a szekrény, aztán a fotelek. Kellett a hely!" – meséli nevetve. Ebben az időszakban hétvégente vásározott, a hétköznapokon pedig méhészkedett.

Ma már közel 300 méhcsaláddal termeli a mézet.

„Vándorméhészek vagyunk, vagyis méhlegelőről méhlegelőre szállítjuk a méheinket. Létrehoztunk ezen kívül egy méhanyanevelő telepet is, ahol méhanyákat tenyésztünk és értékesítünk" – részletezi Gergő. Maga a méztermelés időszakos dolog, így körülbelül áprilistól július közepéig tart a legintenzívebb munka.

„A csúcsidőszak a május, ekkor van a legtöbb feladat a méhekkel. Ebben az időszakban mindig elsők a méhek, minden csak utánuk következik."

Mézes Gergő

A méz a világ egyik legegészségesebb tápláléka – forrás: Pixabay

Jó pár éve a gyógyturizmus felé is elmozdultak, van egy vendégházuk, a Mézes Vendégház és apiterápiás központ, ahol méhméreggel gyógyítják a betegeket. Van egy úgynevezett Zümiházuk is, ahol gyógyhatású a levegő. 1 millió méh él a ház alatt és az általuk használt kaptárlevegőt nyomják be a házba. Nagy szerelemprojektjük még az interaktív Mézmúzeumuk. Ehhez anno egy kis parasztházat vásárolt meg Gergő mindössze 100 ezer forintért. Még kész sem volt a múzeum, már jöttek az első látogatók. A szakember gyorsan kirakott egy asztalra különböző mézeket: „A vendégek bejöttek, kóstoltak, aztán gondoltam egyet és levittem őket a méhekhez is. Akkora élmény volt ez számukra, hogy rájöttem: nemcsak régi eszközöket kellene kiállítanom, hanem megmutatni az embereknek a méhek és a méhészek világát is. Így ez is bekerült a repertoárba"– meséli.

Gergőt alapvetően az motiválja, hogy valamilyen értéket hozzon létre, ami megmarad, ami példaértékű, ami másokat is taníthat és inspirál. Fontos számára, hogy a gyerekei is azt lássák, hogy nem a pénz körül forog az apjuk élete, hanem szeretne valami értékeset, fontosat létrehozni. Úgy véli, a méhekről példát vehetnek az emberek, mert ezek a kis élőlények szimbiózisban, harmóniában élnek a növényvilággal, a természettel.

Gergő hitvallása három szóból áll: hinni, tudni és tenni! A látogató gyerekeknek is el szokta mondani, hogy az a legjobb dolog, ha vannak céljaik, de még jobb, ha ezeket a célokat le is írják, mint ő. Gergőnek van egy célfüzete, amelybe beleírja év elején, hogy mi az, amit az adott évben szeretne elérni:

"Amint elkezded ezeket a célokat vizualizálni, elkezdesz ezeken gondolkozni, jönni fognak az ötletek! Persze a kudarcok is, de mégis, a célod egyszer valósággá fog válni!" – szögezi le.

Forrás: hellobiznisz.hu