Több kertbarát észlelte, hogy ellepték a kiskerteket a molytetvek –  az üvegházi molytetű (Trialeurodes vaporariorum) és a dohány molytetű (Bemisia tabaci) – amelyek ellen nagyon nehéz a védekezés – írja Ujvári Péter cikke alapján a novenyvedoszer.hu.

Üvegházi molytetű (Trialeurodes vaporariorum)

Üvegházi molytetű (Trialeurodes vaporariorum) – fotó: flickr.com

Hogyan lehet felismerni a molytetveket?

Üvegházi molytetű (Trialeurodes vaporariorum)
1-2 mm hosszú, fehér színű rovar, szárnyait fehér viaszréteg borítja. Trópusi eredetű faj, de ma már minden földrészen elterjedt. Hazánkban a növényházakban egész évben károsít, nyáron a szabadban is megtelepszik.

Dohány molytetű (Bemisia tabaci)
Hasonló az üvegházi molytetűhöz, de kisebb és sárgásabb színű.

A két fajt nehéz megkülönböztetni egymástól szabad szemmel. A B. tabaci imágójának szárnya nyugalmi állapotban sátorszerűen és kissé szétnyílva helyezkedik el, láthatóvá téve az egyed sárga torát és potrohát, míg a T. vaporariorum esetében a szárnyak nyugalmi állapotban elfedik az állat testét.

Életciklusuk

  • Tojás – a nőstények a tojásaikat a levelek alsó felére rakják. Az üvegházi molytetű nőstényei 100-200 petét raknak.
  • Lárvák – a kikelő lárvák a növények leveleit szívogatva táplálkoznak, aminek  a hatására a levelek elhalnak, lehullanak,  akár az egész növény is elpusztulhat.
  • Báb – a lárvák bebábozódnak, ebben a fázisban már nem táplálkoznak.
  • Kifejlett rovar – a bábokból kikelő kifejlett molytetvek tojásokat raknak, és ők is károsítják a növényeket.

Az üvegházi molytetű kedveli a paradicsomot, az uborkát, a paprikát, a babot, a zsályát, a muskátlit, a fuksziát és más dísznövényeket. A dohány molytetű a dohányt, a paradicsomot, a paprikát, az uborkát, és a dísznövényeket.

Hogyan védekezhetünk ellenük?

A védekezési módszerek a következők lehetnek:

  • Agrotechnikai – a jó szellőzés érdekében ültessük a növényeket megfelelő távolságra egymástól. A fertőzött növényi részeket mindig távolítsuk el és semmisítsük meg.
  • Biológiai – használjunk természetes ellenségeket, például ragadozó poloskákat vagy parazita darazsakat  (üvegházakban eredményes eljárás).
  • Kémiai – alkalmazzunk rovarölő szereket (kontakt és felszívódó szerek kombinációját), váltogatva a készítményeket a rezisztencia elkerülése érdekében. A kezeléseket szükség szerint ismételjük.

Fontos a megelőzés is

Ahhoz, hogy időben felismerjük a fertőzést vizsgáljuk át rendszeresen a növényeinket. Az üvegházakban alkalmazzunk növényvédelmi hálókat. Lényeges, hogy tartsuk tisztán és rendezett állapotban a kertet, ezzel megelőzve a kártevők megtelepedését.

A molytetvek nagyon komoly károkat okozhatnak a kertben, de korai felismeréssel és védekezéssel kordában tarthatók.