A lecsó igazi nyári kedvenc. Van, aki csak magában fogyasztja, van, aki a tojásosra esküszik, de kiváló akár rizzsel is. Egy biztos, kevesen vannak, akik valamilyen formában ne szeretnék ezt a kiváló ételt.
De vajon milyen hatással van az egészségünkre a lecsó, különösen, ha gyakran fogyasztjuk? A benne lévő paradicsom, paprika és hagyma egyenként is igazi ajándék a szervezet számára, azonban, mivel a lecsóban mindhárom megvan, igazán nagyon jó hatással van az egészségünkre.
Ezért egészséges étel a lecsó
A lecsóban lévő paradicsom nem csupán finom és laktató, de a szervezetünk számára is kiváló, hiszen a hőkezelés hatására sem veszíti el az egészségünk számára oly hasznos likopintartalmát. A benne lévő C-vitaminnak köszönhetően a paradicsom erősíti az immunrendszert is, és jelentős mennyiségű kálium és magnézium is található benne.
A paprika magas C-vitamin-tartalma, és annak kiváló hatása az immunrendszerünkre közismert, de ezen kívül is rengeteg pozitív hatással van ránk. Habár a lecsóba főzve is finom, akkor a legegészségesebb, ha nyersen fogyasztjuk.
A lecsó rengeteg változatban kerülhet az asztalra. Fotó: Shutterstock
A vöröshagyma is elmaradhatatlan része a lecsónak. A benne lévő B- és C-vitamin, vas, jód és kálium jótékonyan hat a koleszterinszintre, az érrendszerre, az immunrendszerre, és baktériumölő hatása is ismert.
A lecsó ráadásul számtalan egyéb, egészséges finomsággal is kiegészíthető, mint például karfiollal, zöldbabbal, burgonyával, cukkínivel, babbal, gombával és még sorolhatnánk. Csakis az ízlésünk szabhat határt a különféle változatoknak.
Ezeket tudtad a lecsóról?
A lecsó esetében valószínűleg minden családnak megvan a maga, jól bevált családi receptje, amelyik mindenki másénál jobb és finomabb. Nem csoda, hiszen ha nem jut eszünkbe, éppen mit készítsünk ebédre, esetleg vacsorára, csodálatos alternatívát nyújthat egy tojásos, virslis, rizses, esetleg nokedlis változat. Sőt, sokan még reggelire is nagy örömmel fogyasztják. De ha eddig még nem tetted, a hideg lecsót kenyérre kenve is feltétlenül ki kell próbálni!
A lecsót nagyon gyakran fogyasztjuk, mégis, még mindig sok titok övezi. Például sokan azt gondolják, hogy a lecsó magyar étel. Az összetevői alapján nagyon is magyarnak tűnik, hiszen a hagyma, a paradicsom és a paprika a nemzeti ételeink szinte mindegyikének alapját adják. Ráadásul gyerekkorunk óta jelen van az életünkben, így igazi Hungarikumként nézünk rá. Pedig a lecsó nem magyar étel.
Bár a lecsó balkáni eredetű, hazánkban is az igazi klasszikus ételek közé tartozik. Meghatározása szerint paradicsom-paprika pörkölt. Sokakat megmozgatott, így többek között Krúdy Gyulát is, aki szerint nyáron együnk paradicsomot és paprikát, télen pedig lecsót.
A tökéletes lecsóhoz a hagyományos recept szerint egy rész vöröshagymát, két rész érett paradicsomot és négy rész roppanós paprikát kell beletennünk a lábasba. Persze a lecsó nem csak nyáron áll rendelkezésre. A legtöbben a lekvár mellett lecsóból teszik el a legnagyobb mennyiséget télire. Ez nem csupán lecsóként szolgál, hanem akár pörköltek hozzávalója is lehet a téli időszakokban.
A lecsó olyan népszerű, hogy az első lecsófesztivált 2004-ben rendezték meg Székesfehérváron. Azóta annyira divatos lett, hogy az ország egész területén megrendezésre kerülnek hasonló rendezvények. 2009. szeptemberében került be a világ legnagyobb lecsója a Guinness Rekordok Könyvébe. A rekordot Balkányban jegyzik. A rekorder lecsóhoz egy 2,5 méter átmérőjű, 0,95 méter magasságú edényre volt szükség. Űrtartalma 4661 liter volt.
De a lecsó még a rajzfilmek világát sem hagyta hidegen. L'ecsó címen még egy remek rajzfilm is készült róla, melyben egy tehetséges patkány készíti el a lecsó francia változatát egy ételkritikus számára. A lecsó francia változata a ratatouille. Ebbe hámozás nélküli cukkini és padlizsán is kerül, felkarikázva. A paprika kockázva, a paradicsom passzírozva kerül ebbe a csodás ételbe, melyet oregánó, bazsalikom, kakukkfű, babérlevél és majoránna tesz teljessé. Fűszerpaprika ellenben nincs benne, viszont a fokhagymának jut benne hely.
Keleten shakshukának nevezik. Ez az étel észak-afrikai, eredetileg Tunéziából származik és terjedt el a világban. Reggeliként fogyasztják és a harissa nevű fűszer és a római kömény teszi az ízét igazán különlegessé. A meglepetés az étel közepén lévő buggyantott tojás. Általában serpenyőben tálalják, és az igazi ínyencek kecskesajtot reszelnek a tetejére.
Fűszerezés tekintetében a fűszerpaprika alap. Pirospaprika nélkül nincs lecsó, hiszen úgy, ahogyan minden pörköltnek is ez adja meg az alapját, a lecsó sem lehet kellően szaftos és tökéletes állagú a pirospaprika nélkül. Hogy ez édes, vagy éppen csípős, azt mindenki maga döntheti el. A paprikán kívül kerülhet még bele bors, chili, vagy köménymag. De bárki bármilyen fűszert beletehet, ízlés szerint. A só viszont semmi esetre sem maradhat ki.
Sok vita forog akörül, hogy hámozzuk a lecsóba való paradicsomot, vagy sem. A séfek nagy része azért van a hámozás mellett, mert akkor a kész ételben nem pöndörödik vissza a paradicsom héja. A valóságban azonban így is sok időt vesz el, mire az összes belevalót megtisztítjuk és felszeleteljük, és a legtöbbünk észre sem veszi, hogy héj is van a paradicsomon, annyira az ízélmény hatása alá kerül a fogyasztásakor.
A finom lecsó titka, hogy minél apróbbra kockázzuk a hagymát, annál szaftosabb. A paprika és a paradicsom alakja is sokak számára nagyon is meghatározott a lecsó esetében, de hogy ez az ízélményt is befolyásolná, arra még nem találtunk hivatalos szakvéleményt. Így hát lehet kerek, vagy szögletes, az íz a lényeg. Az azonban igaz, hogy ha közel azonos méretűre vágjuk a paprikát, akkor egyszerre fog megfőni, így egységes állagú, finom ételt kapunk.
Az egyik igen sarkalatos pontja a lecsó elkészítésének, hogy milyen zsiradékot használjunk hozzá. Ez fogja kiemelni ugyanis az étel ízét. Nincs jó, vagy rossz választás. Mindenki a saját ízlésére bízva döntheti el, hogy szalonnával, zsírral, esetleg olajjal alapoz a tökéletes lecsóhoz. Az étel elfogyasztása azonban a tunkolással, vagyis a kenyér általi zsiradék kitörölgetésével és elfogyasztásával fejeződik be. A legjobb lecsó az, amelyik után szinte tökéletesen tiszta marad a tányér!
Ezt tedd, ha nem ért be a paprika és a paradicsom
A jó lecsóhoz a legjobb, ha a saját kertünkben terem a paradicsom és a paprika. És habár lassan itt az ősz, még mindig előfordulhat, hogy a paradicsom- és paprikanövények új virágokat hoznak. Azonban ezeket a virágokat szeptembertől kezdve már nem szabad a növényeken hagyni. Nem jó érzés, de le kell őket csípni, mivel így a növény az összes energiáját a már meglévő termésekre tudja fordítani. Így azok jóval nagyobbak és ízletesebbek lesznek. A virágokból ilyenkor már sajnos úgy sem lesz termés. Egy kis csalánlével tudunk a segítségükre lenni, hogy ezzel is támogassuk a növényt és segítsük a termések beérését.
A lecsó nem csak finom, de nagyon egészséges is. Fotó: Shutterstock
Ha pedig nem érett be időben a paradicsom a növényen, érdemes a paradicsomnövényt gyökerestől kiemelni a talajból, eltávolítani a leveleit, és fejjel lefelé fellógatni egy körülbelül 18 és 20 Celsius-fok közötti hőmérsékletű helyiségben, ahol kellően magas a páratartalom. Ha pedig várunk 2-4 hetet, hamarosan be fognak érni a paradicsomok, és aromájuk is olyan finom lesz, mint a kertben beéretteknek.
De az is remek megoldás, ha leszedjük a zöld paradicsomokat, majd elhelyezzük őket tiszta, száraz befőttes üvegben. Semmit nem kell hozzáadni, csak a tisztára és szárazra törölt paradicsomokat beletenni az üvegbe, majd feltenni a konyhában vagy a szobában a szekrény tetejére. Dekorációnak sem utolsó, de átlagosan egy hónap elteltével piros lesz a paradicsom, nem sárga, és persze nem is zöld.
A paprikát át tudjuk teleltetni, azonban ez sajnos nem azt jelenti, hogy egész évben teremni fog. Azonban jövőre ismét el fog látni minket a termésével. Ehhez pedig igazán nem kell sokat tennünk.
A legfontosabb lépés, hogy csak egészéges növényt teleltessünk át. Mindig távolítsuk el róla a száraz leveleket, a paprikákat, és amennyire csak lehet, tisztítsuk meg. Cserépben tartsuk olyan helyiségben, ahol 13 Celsius-fok körüli hőmérséklet van, és legyen egy kis ablak is, amelyen jut be fény.
Öntözni csak nagyon ritkán szükséges, azonban kiszáradni ne hagyjuk. Ahogy eljön az ősz, egyre ritkábban kell öntözni, így végül elég lesz akár 2-3 hetente megöntözni. Ha a levelei lehullanak, attól nem szabad megijedni, ez a teleltetéssel jár együtt. A növény ilyenkor már nyugalmi állapotban van, és felkészült a télre.
Amikor elszáradtak a levelei, metsszük meg a paprikát úgy, hogy meghagyunk néhány nagyobb, Y alakú hajtást. Az Y felső két szára 3-5 cm hosszú legyen. Ne ijedjünk meg, tavasszal új hajtásokat fog hozni, viszont így sokkal könnyebben vészeli át a teleltetést. Csak akkor kerüljön ki melegebb és világosabb helyre, amikor itt az április. Ekkor már jóval gyakrabban kell öntözni. A paprika új hajtásokat fog hozni, és amikor már egészen biztosan nem lesz fagy, ki is kerülhet a kertbe.
Mindenkinek nagyon finom lecsókat kívánunk!