A termés mennyiségének és minőségének a maximalizáláshoz lényeges, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat hatékonyan használjuk. Az egyik legfontosabb lépés a tápanyag kiválasztása. Erre érdemes időt szánni, és értékelni a terméket több szempont alapján. Például egy lombtrágya választásánál fontos, hogy az összetétele találkozzon mind minőségben és mennyiségben a célkultúra tápelemigényével. Számoljunk hektárköltséget a javasolt dózis és a kijuttatott tápelemek tükrében. Vigyázat, a literre vetített ár megtévesztő lehet, ha nem komplex módon vizsgáljuk.

Minden esetben a kijuttatott tápanyagok mennyiségével határozzuk meg a hektárköltséget, ne a kiadott műtrágya vagy lombtrágya dózisával. Ha ezt a számítási metódust alkalmazzuk, akkor a következő lépcső a növény igényét figyelembe vevő összetételek preferálása. Egy megfelelő termék kiválasztásával a növény számára optimális mezo- és mikroelemekből többszörös mennyiséget juttathatunk ki alacsonyabb „hektárköltséggel”. Erre a legjobb példa a YaraVita Gramitrel növényspecifikus lombtrágya összehasonlítása más kalászos számára javasolt termékkel.

A szántóföldi növénytermesztésben ismét hangsúlyt kap a minőség. Az elmúlt tíz évben a két klasszikus búzaminőség között az értékesítési árban 3–9% eltérés volt. A jelenlegi piaci viszonyok között 25–40% különbség is lehet. Ez egy 6 t búzánál 100 ezer forint többletbevételt is jelenthet hektáronként.

Tavaszi fejtrágyázás és vetés

A tavaszi fejtrágyázásnál a szükséges nitrogén kijuttatásához a YaraBela Sulfan kénes műtrágyát javasoljuk őszi búzánál és repcénél is. Mindkét növénynél fontos szerepe van a kénnek, az arányokban van eltérés. A búzánál az N:S aránya 8:1, repcénél pedig a 4:1 arányt közelítse meg. A tapasztalatok alapján minőségben és mennyiségben is jelentősen jobbak az eredmények a Sulfan használatával egy hagyományos 27%-os nitrogénhez képest.

yara

YaraBela Sulfan kénes műtrágya – fotó: Yara Hungária Kft.

Tavaszi vetésekhez a YaraMila összetételek rendelkezésre állnak a kereskedő partnereinknél. A YaraMila legfontosabb agronómiai tulajdonságairól a YaraMila NPK különszámban olvashat.

A kijuttatandó dózisok meghatározását, a talaj- és levélvizsgálati eredmények tükrében végezzük. Ha ezek nem állnak rendelkezésre, akkor vetéssel kijuttatva 150–200 kg/ha, teljes felületre szórással 200–300 kg/ha közötti mennyiség szükséges. Amennyiben a tavaszi vetésű növények nitrogén igénye indokolja, javasoljuk a YaraBela Sulfant (24-15+Ca). A nitrogén és kén mellett jelentős 10 % feletti vízoldható kalciumot is tartalmaz. A mennyiség mellett jelentős hatása van a minőségre; például a napraforgónál az olajtartalomra, a kukoricánál növeli a beltartalmat, egészséges szemeket biztosít magas fehérjetartalommal. De a YaraBela Sulfan a vetésforgót bővítő aprómagoknál – mák, olajretek, mustár – is fontos nitrogén-, kén- és kalciumforrás.

A hagyományos értelemben vett starter kijuttatáshoz, a Yara javaslata a YaraMila NP Starter 10,5-47 +B, Zn. A Yara NP starter a növények kezdeti gyökeresedését segíti, magas foszfortartalmú mikrogranulátum cinkkel és bórral kiegészítve. A nagy fajlagos felülete okán 1 négyzetméterre háromezernél is több granulátum jut, mely gyors foszfor elérést biztosít a fejlődő gyökérszőröknek a talajban, ezzel segítve a gyors és erőteljes gyökérzetfejlődést A kijuttatandó mennyiség 10-20 kg hektáronként. A szükséges mennyiség meghatározásához vegyük figyelembe a talaj kémhatását, a kötöttségét, és a talajhőmérsékletet. Alacsony pH-érték és talajhőmérséklet esetén a magasabb dózis kijuttatása javasolt.

Lombtrágyázás

A tápanyagellátás harmadik fontos pillére a lombtrágyázás. A kora tavaszi lombtrágyázás a jó termésalap fontos része. Ha kései vetésű, gyengén fejlett az állományunk, az első kezeléshez magas foszfortartalmú YaraVita-t javaslunk. (YaraVita Zeatrel, Kombiphos vagy Frutrel) Az optimális fejlettségű állomány esetén az első kezelésre búzában a YaraVita Gramitrel, repcében a YaraVita Brassitrel PRO a javaslatunk.

Új biostimulátor-család

Az idei év ÚJDONSÁGA a YaraAmplix biostimulátor család, melynek első tagja a YaraAmplix Optivi már elérhető a kereskedőknél. Szántóföldi, kertészeti, szőlő- és gyümölcskultúrában alkalmazható. Javítja a tápanyagfelvételt és hasznosulást, növeli az abiotikus stresszekkel szembeni toleranciát, és elősegíti a növény kiegyensúlyozott vegetatív növekedését. Jó hír, hogy biogazdálkodásban is használható. Önállóan és a YaraVita lomtrágyákkal együtt is alkalmazható.

A komplex technológia előnye, hogy a kijuttatott tápanyagok hasznosulását segíti, ezzel javul a teljes technológia hatékonysága (1. ábra). A Yara németországi kísérletében a kontrollnövényekhez képest a YaraVita Zeatrel növényspecifikus lombtrágya és a YaraAmplix Optivi együttes alkalmazása adta a legmagasabb termésátlagot, ez több mint fél tonna terméstöbbletet jelentett.

1. ábra

A YaraAmplix és a YaraVita együttes alkalmazásával a kukorica-kísérlet hektáronként közel 30 000 Ft plusz nyereséget biztosított, a kezelési költségek levonása után. Elmondhatjuk, hogy a Yara-technológia megtérülő befektetés a gazdálkodók számára.

A keverhetőséget az új YaraPlus Tankmix oldalon lehet ellenőrizni. A termékek elérhetőségéről érdeklődjön kereskedő partnereinknél, szaktanácsért keresse a Yara szaktanácsadóit.

Tóth Gábor szaktanácsadó

Yara Hungária Kft.

yara