A nyár megint elrepült, szinte egy pillanat alatt. Szeptember 22-től pedig hivatalosan is beköszönt az ősz. A 2024-es őszi napéjegyenlőség tehát szeptember 22-én, vasárnap, francia idő szerint pontosan 12:43 és 36 másodperckor következik be az Institut de Mécanique Céleste et de Calcul des Éphémérides (IMCCE ) szerint. Ebben a pillanatban a Nap áthalad a Föld egyenlítőjének zenitje felett. De vajon mit is jelent pontosan számunkra az őszi napéjegyenlőség?
Ezt okozza az őszi napéjegyenlőség
Az idei csillagászati ősz az északi féltekén szeptember 22-től december 21-éig tart. Így a mai napon a nappalok és az éjszakák a Föld minden pontján egyforma hosszúak lesznek, ezzel csillagászati értelemben is megkezdődik az ősz. Azonban a mai naptól december 21-ig, a téli napfordulóig, naponta átlagosan 4 perccel rövidülnek a nappalok.
Ezen a napon a Nap áthalad a Föld egyenlítője felett, és keleten kel fel, valamint nyugaton nyugszik le, a nappal és az éjszaka hossza megegyezik, ezért a Föld minden részén nagyjából ugyanannyi ideig van világos és sötét.
Az ősz kezdetével rövidülnek a nappalok, de a mezőgazdasági munkákat így is el kell végezni. Fotó: Sárkány Ádám
Ez minden évben a nyár végét és az ősz kezdetét jelzi az északi féltekén, és ezután a nappalok egyre rövidebbé válnak, egészen a december 21-ei téli napfordulóig. Ekkor van ugyanis az év legrövidebb napja.
A nap-éj egyenlőség idején a Nap és a Föld középpontját összekötő egyenesre merőlegesen, a Föld középpontjában állított sík a földfelszínből a terminátornak nevezett gömbi főkört metszi ki, amely ekkor az egyenlítőre és minden szélességi körre merőleges; ezeket felezi, amiből következik, hogy az egész Földön nap-éj egyenlőség van.
Ennek az egybeesésnek az eredménye, hogy a nappal és az éj közel azonos hosszúságú, a nyári és a téli napforduló pedig azokat a váltásokat jelöli, amelyektől kezdve hosszabbodnak a nappalok, illetve az éjszakák.
Az őszi napéjegyenlőség régen nagy ünnepnek számított. Az emberek ilyenkor hálát adtak a természet ajándékaiért, a terményekért. A Nap ilyenkor 90 fok magasan delel az Egyenlítő felett, így a nappal és az éjszaka is ugyanolyan hosszúságú ezen a napon. A Föld északi féltekéjén szeptembertől novemberig, míg a déli féltekén márciustól májusig tart az ősz.
Tavaly az őszi napéjegyenlőség egy nappal később, szeptember 23-án volt, míg 2021-ben szeptember 22-re esett. De vajon miért nem esik mindig ugyanarra az időpontra? Ennek oka a Gergely-naptárban rejlik. A mi naptárunkban egy év 365 napig tart, azonban a valóságban a Földnek pontosan 365 nap, 5 óra és 48 perc kell ahhoz, hogy megkerülje a Napot, ezért, hogy ezt az időkülönbséget kiegyenlítsük, négyévente egy plusz napot adunk hozzá, és ebből lesz a szökőév. Ez a különbség az oka, hogy nem mindig ugyanarra a napra esik a napéjegyenlőségek időpontja.
A következő napéjegyenlőségre, amelyik szeptember 21-én lesz, 2092-ben kerül sor, míg a szeptember 24-i napéjegyenlőségre 2303-ig kell várnunk.
Ha szeptember, akkor itt az ősz
Szeptembertől tehát rövidülnek a nappalok, a napsütés sem olyan forró, mint nyáron, és még az iskola is elkezdődik. A hónap neve a "hét" számnévből ered, mert a szeptember volt a márciussal kezdődő régi római naptár hetedik hónapja.
A mezőgazdaság számára a szeptember az egyik legfontosabb hónap, hiszen ekkor van a betakarítás, a szüret, de szeptemberben van az őszi szántás és vetés időszaka is, ami nagyon is függ az időjárástól.
"Ha szeptemberben megdördül az ég, a fák sok virágot hoznak még" - szól a régi mondás. Egy másik mondás szerint, ha másodszor is kivirágzik az akác, akkor hosszú, meleg őszre számíthatunk. Ellenben, ha túl korán lehullanak a falevelek, és a gólyák és a fecskék korán útra kelnek, akkor hamarosan megérkezik a hideg idő.
A szeptember éppen ezért tele van a mezőgazdasági munkákkal és a paraszti élettel kapcsolatos jóslatokkal. Az ősz kezdetének három időpontja is van.
A naptári ősz szeptember elsején kezdődik. A meteorológiai ősz a lombhullató növények leveleinek elsárgulásával és a hőmérséklet csökkenésével kezdődik, míg a csillagászati ősz kezdete az őszi napéjegyenlőség, vagyis szeptember 22.
Ősszel a nappalok rövidülnek és az időjárás fokozatosan egyre hűvösebb és csapadékosabb lesz. A lombhullató növények levelei elszíneződnek, festőien színpompássá varázsolva a tájat.
Az őszi napéjegyelőség hagyományai
Az őszi napéjegyenlőség nem csak egy csillagászati jelenség, hanem az év körforgásának szimbolikus pillanata is. Mivel régen az emberek szoros kapcsolatban éltek a természettel, a napéjegyenlőség nagyon fontos fordulópontnak számított számukra, hiszen ez jelezte a nyári mezőgazdasági munkák lezárását és az őszi betakarítás kezdetét.
Az emberek ilyenkor hálát adtak a természet bőségéért, és megkezdték a felkészülést a télre. Ahogyan hosszabbodnak az éjszakák, úgy lép be a természet a pihenés időszakába. Sok kultúrában ezért a napéjegyenlőség a harmónia és az egyensúly jelképe is volt. Az őszi napéjegyenlőséghez számos hagyomány kapcsolódik.
Az ősz a mezőgazdasági munkák ideje is. Fotó: Bagosi Sándor
A legtöbb kultúrában ilyenkor adtak hálát a terményekért, és ünnepségeket tartottak a betakarítás lezárásának alkalmából. Az emberek ilyenkor összegyűltek, és az ünnepségek alkalmával nem csak hálát adtak, hanem élvezték is a terményeket, és megáldották azokat, hogy a téli hidegben is megfelelően legyenek általuk ellátva.
De sok helyen tartottak tisztítási szertartásokat is, melyek során megszabadultak az év során felhalmozódott negatív energiáktól, általában tűz vagy víz segítségével. Sőt, az ókori civilizációkban áldozatokat is mutattak be, hogy biztosítsák a következő év termékenységét és bőségét.
Az emberek folyamatosan figyelték a természet változásait, hiszen azok nagyon fontosak voltak a számukra. Az őszi napéjegyenlőség idején kezdődött meg a lombhullás, mely az új élet kezdetét szimbolizálta, hiszen a téli pihenés után tavasszal újraéled a természet.
Tudd meg, mikor van vénasszonyok nyara
Habár sokan nem tudják, de a szeptember vége és október első fele közötti időszakot nevezzük a vénasszonyok nyarának, vagy más néven indián nyárnak. Ilyenkor reggelente még hűvös és párás a levegő, de délutánra melegebb, napos idő vár ránk.
Sokáig ezek a hetek jelentették az év egyik legkellemesebb időszakát, de manapság, a klímaváltozás miatt gyakran már nem kaphatjuk vissza a nyár szebbik arcát az ősz elején. A vénasszonyok nyara azonban reményt ad arra, hogy csodás időjárásban lehet részünk, és még várat magára az igazi hideg idő beköszönte. Használjunk hát ki minden szabadban tölthető percet. A kerti munkákról se feledkezzünk meg, hiszen hamarosan hosszú ideig nem lesz lehetőségünk kertészkedni.
Ennek a meteorológiai oka az, hogy ebben az időszakban Kelet‑Európa felett egy nagy kiterjedésű, száraz levegőt hozó anticiklon keletkezik, ami meggátolja a légköri áramlásokat. Ennek köszönhetően pár hétre kellemesen meleg, csapadékmentes, szélcsendes, nyugodt az időjárás. De miért pont a vénasszonyoké a nyár?
A vénasszonyok nyara elnevezés egyesek szerint német hagyományból ered. Régebben a német területeken az évet kétfelé osztották. A tavaszt „fiatal-asszonynyár"-nak, az őszt „öreg-asszonynyár"-nak nevezték.
Más elképzelések szerint az elnevezés onnan ered, hogy ilyenkor még kellemes az idő, ezért az idős hölgyek szívesen ülnek ki a ház elé, élvezve az év utolsó, még nem túl hideg időszakát és az őszi napsugarakat. A forró nyári napokon nem szívesen ültek a padon, de ez a kellemes idő előcsalogatta őket, így lett az elnevezés vénasszonyok nyara. De van, aki indián nyárnak nevezi ezt a kellemes időszakot.
Az indián nyár ugyanezen időszak angolszász elnevezése. Ennek eredete az lehetett, hogy Amerikában ebben az időszakban indultak nagy vadászatokra az amerikai őslakosok, az indiánok. Egy másik nézőpont szerint az elnevezés az indiánok színes viseletére utal, amelynek színei nagyon hasonlítanak a csodás, őszi levelekre.
Akárhonnan is ered az elnevezés, ez az időszak igazán örömteli mindenki számára. Az idő már nem olyan forró és kimerítő, mint nyáron, viszont kellően meleg ahhoz, hogy ne kelljen egyik napról a másikra lemondanunk a kültéri programokról. A kertjüket imádók számára a legfontosabb ilyenkor, hogy lehetőségünk van egész nap a kertünkben lenni, és kerti munkákat végezni, mielőtt a tél megfoszt minket ettől a kellemes tevékenységtől.