A következő tünetek esetén érdemes egy időre csökkenteni vagy kiiktatni az étrendedből a tejtermékeket.

A tej, a sajt, a joghurt és egyéb tejtermékek az egészséges és kiegyensúlyozott étrend részét képezik: hozzájárulnak a szükséges kalciumbevitelhez, vitaminokkal és ásványi anyagokkal látják el a szervezetünket, a bennük található probiotikumok pedig védik a bélflóra egészségét. A tejtermékek fogyasztásakor azonban figyelnünk kell a testünk jelzéseire is, ugyanis a puffadás, hasfájás és egyéb kellemetlen tünetek hátterében az egyre gyakrabban előforduló laktózintolerancia vagy tejfehérje-allergia is állhat. De egy antibiotikumkúra után is érzékenyebbek lehetünk a tejtermékekre.

Laktózérzékenység

A laktózérzékenység világszerte a felnőtt népesség jelentős részét érinti, de ez népcsoportonként eltérő: az ázsiai országokban az emberek 90 százaléka laktózérzékeny, míg Európában a lakosság 15-20 százaléka.

A laktózintolerancia oka, hogy a tejcukrot bontó laktáz enzim mennyisége lecsökken a szervezetben, így a laktóz lebontása nehezebbé válik. A probléma gyakran csak felnőtt korban jelentkezik, de gyerekeknél is előfordulhat, azonban diétával, illetve a laktáz enzim pótlásával kezelhető.

Bizonyos betegségek vagy gyógyszerek szedése következtében is kialakulhat átmeneti laktázhiány, például a hosszan fennálló bélrendszeri gyulladások, stresszes időszakok, a nem megfelelő táplálkozás is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a szervezetünk számára nehézséget okoz a tej feldolgozása.

tej

A laktózérzékenység világszerte a felnőtt népesség jelentős részét érinti – fotó: Shutterstock

Az emésztési problémák mellett a tejtermékek a szervezetben gyulladások kialakulásához is vezethetnek, és nem csupán gyomor- és bélrendszeri problémákat okozva. Az alábbi tünetek jelentkezése esetén érdemes csökkenteni a tejtermékek fogyasztását vagy egy időre akár le is mondani ezekről.

Ízületi gyulladások

A nagy mennyiségű és nem megfelelő minőségű tejtermékek fogyasztása megterhelheti a bélrendszert és az immunrendszert, és felerősítheti a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat. Ízületi problémákkal küzdőknek javasolt csökkenteni vagy egy időre kiiktatni a tejtermékeket, mert ezek fogyasztása hozzájárulhat a tünetek fellángolásához.

Vércukorszint-ingadozás

A tejtermékekben található szénhidrátforrás a laktóz, ami egy természetesen előforduló cukor, de nem emeli meg olyan mértékben a vércukorszintet, mint a finomított cukrok. Azonban hosszú távon a tejtermékek nagy mennyiségű fogyasztása növelheti az inzulinrezisztencia kialakulásának kockázatát. A vércukorszint-ingadozáshoz hozzájárul az is, hogy a tejszeletek, túródesszertek, gyümölcsjoghurtok és egyéb tejtermékek jelentős mennyiségű hozzáadott cukrot tartalmaznak a laktóz mellett, így ezek fogyasztása nem ajánlott!

Bőrproblémák

Ha az emésztésünket megterheli valami, az a bőrünk állapotán is láthatóvá válik (kiütések, ekcémák, rosacea, bőrszárazság stb.). Mivel a tej lebontása megterheli a szervezetet, érdemes egy időre kiiktatni az étrendből, és megfigyelni, hogy ennek nyomán csökkennek-e a tünetek.

Fáradtság

Ha krónikus gyulladás van a szervezetben, az alacsonyabb energiaszintet és gyakori fáradtságot okozhat. A kimerültség hátterében sok más tényező is közrejátszhat, de ha nem vagyunk kitéve nagyfokú stressznek, és megfelelő mennyiségű alvás mellett is gyakran vagyunk fáradtak, valamint emésztőrendszeri tüneteink is vannak, akkor érdemes arra gyanakodni, hogy a tejfogyasztás állhat a háttérben.

Súlygyarapodás

Ha túlzásba visszük a zsírban gazdag, kalóriadús termékek fogyasztását, az súlygyarapodást okozhat. Ezért krémsajtokat, vajat, tejszínt, tejfölt csak mértékkel fogyasszunk.

Forrás: divany.hu