Hamarosan itt a dinnyeszezon, és bár sokan nem is gondolnák, sajnos a görögdinnyére is lehetünk allergiásak. Ráadásul a tünetek elég súlyosak is lehetnek azok számára, akik szervezete nem bírja a nyár slágergyümölcsét. Éppen ezért érdemes tisztában lenni a jelekkel.
De gondoltunk cikkünkben azokra is, akik szerencsére bátran fogyaszthatják a nyár egyik legnépszerűbb és legfinomabb gyümölcsét, és eláruljuk, hogy lehet könnyen saját dinnye a kertünkben.
Indul a dinnyeszezon
Még pár hét, és berobban a dinnyeszezon, amikor a boltok polcait és a piacokat is ellepik a sárga- és görögdinnyék.
Hamarosan itt a görögdinnyeszezon, de vannak, akik allergiásak erre a csodás gyümölcsre. Fotó: Shutterstock
A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) véleménye alapján a dinnyepiac árait is elsősorban a kereslet-kínálat alakítja, melyet az időjárás mozgat. Ahogy nő a hőmérséklet, úgy vásárolnak egyre több dinnyét, és ezzel a gyümölcs ára is feljebb fog menni.
A földgázárak miatt megdrágultak a műtrágyák, és a gazdák egy része, tartva a hiánytól, még magas áron szerezte be azt, de a vetőmagok ára is jelentősen emelkedett, így a költségek 2022-ről 2023-ra 15-20 százalékkal emelkedtek.
A görögdinnye kilójának átlagára a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az elmúlt években a következőképpen alakult.
2019: 306/183 forint
2020: 278/221 forint
2021: 303/214 forint
2022: 391/325 forint
2023-ban a sárgadinnye ára a KSH szerint átlagosan 522 forint volt, míg a görögdinnye esetében 319 forint volt kilogrammonként. Újabban már nem a kifejezetten nagy dinnyéket keresik a vásárlók, hanem megnőtt a kereslet a kisebb, 5-7 kilós dinnyék irányában. A vásárlói trend azonban hat a hazai termesztők többségére is. Szintén újdonságnak számít, hogy az elmúlt években keresettebbé váltak a magnélküli dinnyék, amelyek nem teljesen magmentesek, de jóval kevesebb mag található bennük, mint a hagyományos dinnyékben.
Tavalyi helyzet
A vetőmag-értékesítési adatok szerint a görögdinnyénél 10 százalékos termőterület-növekedése volt észlelhető tavaly, így a 2022-es 2635 hektáros terület 2023-ban 2870 hektárra nőtt. Azonban még így is látható, hogy a dinnye termőterülete fokozatosan csökkent a 2019 előttihez képest, mivel akkor még 4800 hektáron termesztettek dinnyét.
A számok idén is növekedtek. Az idei növekedés a termesztésbe újonnan bevont területeknek köszönhető, amelyek közül Kelet-Magyarország a legjelentősebb. 2023-ban Európában a szezon első felében alacsonyak voltak az árak, de a második felében nagyon megemelkedtek, így, mivel Kelet-Magyarországon inkább a szezon második felében tudják értékesíteni a dinnyét, ez jelentősen megnövelheti idén is a bevételeiket.
A görögdinnye a saját kertünkben is könnyen termeszthető, sőt, akár még magaságyásban is. Fotó: Shutterstock
De nem csak emiatt kezd bele szívesen a régió a dinnyetermesztésbe, hanem azért is, mert az alacsonyabb aranykorona értékű földeken, ahol a szántóföldi növények nem teljesítettek jól, célszerűbb átállni a dinnyetermesztésre. A korábbi átlagos hozamokkal számolva a Magyar Dinnyetermesztők Egyesülete 123-126 ezer tonna közé várja az országos görögdinnye-termést, melyet természetesen nagyban befolyásol az időjárás.
A sárgadinnye termesztése már nem annyira népszerű. A tavalyi 315 hektár nem fedezte a hazai fogyasztást. Ennek az egyik oka, hogy a sárgadinnye munkaerőigénye magasabb.
Azonban, a hazai dinnye sokkal nagyobb sikereket érhet el most a külpiacokon, mivel a környező országban igen magas a termőterület-csökkenés. Ukrajnában a háború miatt, míg Szeribában azért csökken a termőterület, mert tavaly és tavaly előtt a szezon első felében nagy volt a dinnyét termesztő gazdák vesztesége az alacsony árak miatt. Törökországban, amely a világ egyik legnagyobb dinnyetermesztője és exportőre, tavaly összesen 40 ezer hektár körüli területen termeltek dinnyét, ami jóval több, mint korábban.
Magyarország elsősorban Csehország és Szlovákia, illetve Lengyelország és a Baltikum felé szállít dinnyét, ami pedig az importunkat illeti, ott leginkább Görögország, Olaszország, Spanyolország, Hollandia és Törökország számít jelentős beszállítónak.
Habár az import dinnye olcsóbb, az utóbbi években a magyar emberek inkább többet fizetnek, de a magyar dinnyét vásárolják szívesebben.
Óvatosan a görögdinnyével!
A görögdinnye-allergia, habár szerencsére igen ritka, leggyakrabban a gyerekek körében fordul elő. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa szerint gyakran más betegségek állnak a háttérben, ha a gyermeknél a dinnye fogyasztását követően tünetek jelentkeznek - tudtuk meg az allergiakozpont.hu cikkéből. A kivizsgálást azonban nem szabad félvállról venni, mivel az allergia akár életveszélyes reakciót is okozhat.
A görögdinnye-allergia tünetei hasonlóak, mint más ételallergiák tünetei, így jelentkezhet csalánkiütés, nyelv vagy torok viszketés, gyomorgörcsök, gyomorfájdalom, hányinger vagy hányás formájában, röviddel a görögdinnye fogyasztását követően. A súlyos allergiás reakció anafilaxiát válthat ki, amely életveszélyes lehet, melynek tünetei lehetnek légzési nehézség, nyelési nehézség, légszomj, a torok, az arc vagy a nyelv duzzanata, hányinger, hasi fájdalom, hányás, zihálás, sokk (alacsony vérnyomás miatt) és szédülés.
A görögdinnye-allergia diagnosztizálására a leggyakoribb módszer a bőrpróba. A prick-tesztnél először a görögdinnyét szúrják meg a bőrpróbához használatos eszközzel, majd ezt követően az alkar bőrén ejtenek apró karcolást. Allergia esetén néhány perc múlva bőrpír, dudor jelentkezik a bőrfelületen.
Néha előfordul, hogy a tesztek nem igazolják az allergiát, de a gyermek rendszeresen rosszul érzi magát a görögdinnye fogyasztását követően, ekkor fruktóz felszívódási zavar állhat a háttérben, amely kilégzéses vizsgálattal mutatható ki. De akár keresztallergia is kialakulhat, amikor a tünetek az egyes fehérjék szerkezeti hasonlósága miatt jelentkeznek, vagyis a gyermek valójában a parlagfűre allergiás, a görögdinnye csak a keresztallergia miatt okoz nála tüneteket.
De akármelyik is történik, a legfontosabb, hogy allergiás reakció esetén a gyermek ne fogyasszon görögdinnyét, sőt, a sárgadinnye fogyasztása sem javasolt ekkor, mivel az is gyakran okoz hasonló tüneteket.
Sok pollenallergiás is tapasztal szájüregi tüneteket bizonyos nyers zöldségek és gyümölcsök, például a görögdinnye elfogyasztása után - tudjuk meg a hazipatika.com cikkéből. Ha ugyanis keresztallergia áll fenn, az immunrendszerünk nem tud különbséget tenni két nagyon hasonló fehérje között, ezért mindkettőre eltúlzott módon reagál.
A gyerekeknél jelentkezhet leginkább a görögdinnye allergia. Legyünk nagyon elővigyázatosak, és tünetek esetén ne fogyasszon dinnyét a gyermek. Fotó: Shutterstock
Ha tehát valaki görögdinnyét eszik, és közben a fent leírt szájüregi tünetek valamelyikét észleli, akkor valószínűleg nem ételallergiával, hanem a pollenallergiához köthető a tünet. A fűfélék pollenjére allergiásoknál a dinnye mellett a zeller, a narancs, az őszibarack és a paradicsom is gyakran okoz orális allergia szindrómát.
Így lehet dinnyéd akkor is, ha kicsi a kerted!
A dinnye nem kis helyet kíván magának, azonban, ha tudunk néhány trükköt, akkor is lehet saját dinnye a kertünkben, ha az kicsi. A dinnye ugyanis még magaságyásban is kiválóan érzi magát. A lényeg, hogy mászhasson, így fontos, hogy készítsünk neki egy jó erős rácsot, amire kedve szerint felfuthat.
A dinnyét mindig napos helyre ültessük, ahol legalább naponta 8 órányi napfény éri. Annak ellenére, hogy felfelé terjeszkedik, ha biztosítunk egy rácsot a számára, a gyökere számára még kellő nagyságú helyre van szüksége, hiszen különben nem lesz jó a termés.
A dinnye magától nem fog felfutni, ezért fontos, hogy rendszeresen segítsük az indákat feljutni és megkapaszkodni a rácson, akár úgy is, hogy rögzítjük azokat.
Habár a görögdinnye folyamatosan hozza az új indákat, elég, ha csak 8-10 fő szárat futtatunk fel, az összes többi oldalhajtást le kell metszeni. Ha ezt nem tesszük meg, akkor a növény energiáinak nagy részét fogja ezeknek az indáknak a növelésére fordítani, és jóval kevesebb energia és tápanyag jut a termésre.
Hogy az érésben lévő görögdinnye ne essen le az indáról, érdemes hálót húzni rá érés közben, és úgy felfüggeszteni a futtatóra. De a fény és a futtatás nem elég, ezért ne felejtsük el rendszeresen öntözni is a dinnyét. Ha mulcsozzuk a talaját, akkor jóval kevésbé fog kiszáradni, és még a gyomok nagy részét is távol tudjuk tőle tartani.
Mindenkinek dinnyében gazdag nyarat kívánunk, aki nem allergiás rá!