Nálatok is megviselte a nyár a gyepet? Nem csoda. A nagy forróság még a rendszeres öntözés mellett is igencsak próbára tette a füvet. Azonban ne keseredj el, van rá megoldás, hogy újra dús és gyönyörű legyen. De ezért tenned kell.
Ha teljesen reménytelen a helyzet, és már szinte nyoma sincs a gyepnek, akkor érdemes újra telepíteni. Azonban, ha csak foltokban hiányzik, akkor az adott foltokra kell koncentrálni, és felül kell vetni a pázsitot. Ezen kívül pedig még számtalan dolog van, amire oda kell figyelni, hogy valóban szép legyen a fű jövő tavasszal. Azonban, ha most megteszed, amire a füvednek szüksége van, akkor képes lesz regenerálódni, és újra gyönyörű lesz. Tegyünk érte, hogy a kertünk ékessége a fű legyen.
Most vesd el a fűmagot, de nem mindegy, hogyan!
Augusztus végén van a legjobb időpont arra, hogy gyepet telepíts. Mivel ez egy hosszútávú befektetés, fontos, hogy nagyon alaposan járj el, és tarts be minden lépést.
1. Ahhoz, hogy igazán tartós és szép eredményt érj el, először a talajt kell előkészíteni.
Ha foltokban kiszáradt a fű, van rá megoldás, hogy ismét szép legyen. Fotó: Shutterstock
2. Fontos, hogy legyen lejtése a pázsitnak, hogy a csapadék le tudjon róla folyni.
3. Mivel a fűnek magas a tápanyagigénye, keverj a talajba érett istállótrágyát vagy tőzeget.
4. Ezt követően fel kell ásni a talajt, és jó alaposan elmunkálni, hogy tökéletes helye legyen a fűmagnak.
5. Mivel rengeteg féle fűmagot lehet kapni, érdemes utánanézned, hogy mire is fogjátok használni a gyepet, és eszerint választani. Ha például nagy a család, és a fű a kerti partyk és játékok helyszíne, érdemes a Sport keveréket választani. De ha rá sem léptek, viszont gyönyörködni szeretnél benne, a Pázsit keverék lehet számotokra az ideális. A lehetőségek tárháza szinte végtelen, és mivel hosszú távra tervezünk ilyenkor, érdemes alaposan körüljárni és megfontoltan dönteni a választás során.
6. A szép, sűrű gyephez négyzetméterenként legalább 30-40 gramm fűmagot kell elvetned. Az sem mindegy, hogy hogyan. Ha nem egyenletes a vetés, akkor bizony a fű sem lesz szép. Így érdemes sok időt rászánni, és nagyon alapos munkát végezni.
7. Mivel a fűmag akkor csírázik, ha sekélyen a talaj felszíne alá kerül, a magot a talajba kell veregetni gereblyével. Azért is fontos ez a lépés, mert a felszínen maradt magokat pillanatok alatt fel fogják csipegetni a kert madarai.
8. Ezt követően jön el a talaj tömörítése. Érdemes ehhez egy hengert bérelni, vagy vásárolni, amelynek segítségével elő tudod segíteni az egyenletes talajfelszínt és a fűmag minél gyorsabb csírázását.
9. Természetesen a munka végén nem maradhat el az öntözés, azonban legyél nagyon óvatos, mert ha nagyobb erővel locsolsz, könnyen ki tudod mosni a talajból a fűmagot.
10. Az első fűszálakat körülbelül 7 nap múlva fogod meglátni.
Erre van most szüksége a füvednek
Amennyiben nem olyan vészes a helyzet, hogy újra kelljen telepíteni a gyepet, de azért annyira nem is rózsás, hogy tökéletesen elégedett legyél a fű kinézetével és állapotával, a következő feladatokat érdemes a nyár végén, ősz elején elvégezni.
1. Gyepszellőztetés
A gyepszellőztetés fontosságát nem győzzük elégszer hangsúlyozni. A legjobb időpont rá a tavasz és az ősz. Segítségével friss levegőt juttathatsz a talajba, és kellő vízmennyiség éri a fű gyökerét.
2. Műtrágyázás
A nyári kerti bulik, a medence súlya, a focizás, a sok fűnyírás és persze a szárazság, teljesen tönkre tudja tenni a füvet. Így szeptember elején a fűnek fel kell készülnie az őszi, téli időszakra egy kis vitaminpótlással. Ehhez speciálisan gyepre kifejlesztett, hosszú hatású műtrágyát érdemes használnod. A műtrágya akkor hatásos, ha a fellazított gyepet táplálod vele, így nagyon fontos, hogy előtte végezd el a talajlazítást és a gyeped szellőztetését.
Az őszi műtrágyák nitrogéntartalma alacsony, míg káliumtartalma magas. Ez azért fontos, mert így képesek a sejtfalak megerősödni, és sótartalmuk is meg tud nőni ezáltal. A kálium ráadásul képes csökkenteni a sejtnedvek fagyáspontját, így a füvet kevésbé fogják megviselni a fagyok.
3. A pázsit felülvetése
Ez az időszak nem csak a pázsit telepítésére, de a felülvetésére is ideális. Azonban nem szabad túlságosan késlekedni ezzel a feladattal, hogy a friss gyep ne találkozzon az első októberi fagyokkal. A felülvetés előtt mindenképp végezz gyomirtást, és távolítsd el a gyepre hulló leveleket is, hiszen ezek hátráltatják a hajtásokat a növekedésben.
A gyepszellőztetés segítségével ismét gyönyörű lehet a fű. Fotó: Shutterstock
4. Fűnyírás és gyomtalanítás
Augusztus végén, szeptember elején állítsd mindig mélyebbre a fűnyíró magasságát. Ezzel ritkábban is kell majd nyírnod a gyepet, és a fűszálaknak is segítesz abban, hogy a hó alatt jobban át tudjanak telelni, hiszen nem lesznek túl hosszúak, nem lógnak ki a hótakaró alól. Ha nyáron néha ott is hagyod a levágott füvet nyírás után a gyepen, ősszel ezt semmiképp ne tedd, mert az esőzések hatására rothadásnak fog indulni, és nem tesz jót az egészséges pázsitnak.
Fontos, hogy távolítsd el a fű közé nőtt gyomokat. Ahol ez nagyobb foltokban történik, oda vess füvet. Ilyenkor jóval könnyebben kelnek ki a fűmagok, ráadásul tavaszra meg is tudnak erősödni, így nem lesz nyoma a foltosodásnak. Amíg nő a fű, addig nyírd. Nincs rá biztosíték, hogy az időjárás ezt októberig, esetleg novemberig fogja megengedni. Az első fagyok megjelenéséig szükség van a fűnyírásra. Azonban, amikor már megcsípte a dér, nem szabad tovább nyírni.
5. Gyepvédelem
Védd a gyeped a hangyáktól, lótetvektől, és a vakondoktól is. Természetesen a vakond védett állat, így ne bántsd, csak költöztesd át lakatlan területekre, ahol nem baj, ha elcsúfítja a környéket a túrásaival. A hangyabolyokat szintén át tudod telepíteni. Boríts rájuk fejjel lefelé egy földdel teli cserepet, majd várd meg, amíg beleköltöznek és már viheted is őket a kerten kívülre.
6. Végezz nagytakarítást a kertben is
Távolíts el még a tél beköszönte előtt mindent a gyepről. Bútorokat, díszeket, az ideiglenesen kihelyezett medencét. Mindent, ami majd a pázsit és a hóréteg közé tud kerülni. Ez azért fontos, mert ezek a tárgyak lenyomják a füvet, súlyosan károsítva azt a fagyok és a hó idején. Szintén fontos, hogy ne maradjanak a gyepen a lehullott levelek, hiszen az avar a nedves időszakban hamar bomlani kezd, ami károsítja a gyepet. Ráadásul a napfényt és a levegőt is elveszi a fűtől.
Ne felejtsd el, hogy ahogy a nyári strandidőszakhoz is már télen el kell kezdened a tested alakítását, úgy a szép, tavaszi gyep is ilyenkor, nyár végén, ősz elején készül.