Szakértők szerint a folyamatosan –18 °C-on tárolt élelmiszerek mindig biztonságosak. A fagyasztás megőrzi az élelmiszerek biztonságát azáltal, hogy lelassítja a molekulák mozgását, így a mikrobák alvó állapotba kerülnek. A fagyasztás megakadályozza a mikroorganizmusok szaporodását, amelyek az élelmiszer romlását, illetve az élelmiszer-eredetű betegségeket okozzák. A –18 °C-os fagyasztás inaktiválja az élelmiszerekben található mikrobákat: baktériumokat, élesztőket és penészgombákat.

Felolvasztás után azonban ezek a mikrobák újra aktívvá válhatnak, és megfelelő körülmények között olyan szintre szaporodhatnak, ami élelmiszer-eredetű betegségekhez vezethet. Mivel ezután körülbelül olyan ütemben szaporodnak, mint a mikroorganizmusok a friss élelmiszereken, a felolvasztott tárgyakat ugyanúgy kell kezelni, mint bármely romlandó ételt – írja a divany.hu.

A fagyasztáskori frissesség és minőség befolyásolja a fagyasztott élelmiszerek állapotát. Minél frissebb a hús a lefagyasztásakor, annál finomabb a felolvasztás után.

Minden élelmiszert –18 °C-on vagy alacsonyabb hőmérsékleten tárolj, hogy megőrizd a vitamintartalmat, színét, ízét, állagát.

Mi történik a fagyasztás során a tápanyagokkal?

fagyasztási folyamat nem megy a tápanyagok rovására. A hús- és baromfitermékeknél a fagyasztós tárolás során alig változik a tápérték. Az enzimaktivitás az élelmiszerek minőségének romlásához vezethet. Az állatokban, zöldségekben és gyümölcsökben jelen lévő enzimek elősegítik a betakarítás előtti és utáni kémiai reakciókat, például az érést. A fagyasztás csak lelassítja az élelmiszerekben végbemenő enzimaktivitást, de nem állítja meg.

A megfelelő csomagolás

A megfelelő csomagolás segít megőrizni a minőséget. A húst biztonságosan lefagyaszthatod közvetlenül az eredeti bontatlan vákuumcsomagolásban. Ha nem csomagolt húst vásároltunk, akkor tegyük fagyasztózacskóba, és légmentesen zárjuk le. Érdemes minden csomagra ráírni, mikor került a fagyasztóba és mit tartalmaz.

A hús színének változása

A fagyasztás során a hús élénkvörös színe a fajtától függően általában sötét- vagy halványbarna lesz. Ennek oka lehet oxigénhiány, az élelmiszer felületével érintkező levegő vagy a nagyon hosszú tárolás. A baromfiban általában nem okoz színváltozást a fagyasztás, a csontok és a közelükben lévő hús azonban elsötétülhetnek. Csontsötétedés akkor következik be, amikor a fiatal baromfi porózus csontjain át a pigment beszivárog a környező szövetekbe, amikor a baromfihúst lefagyasztják és felengedik.

csirkehús

A baromfiban általában nem okoz színváltozást a fagyasztás – fotó: Pixabay

Minél előbb, annál jobb

Minél hamarabb fagyaszd le az élelmiszert, hogy megőrizze minőségét. A gyorsfagyasztás megakadályozza, hogy nemkívánatos nagy jégkristályok képződjenek a termékben, mivel a molekuláknak nincs idejük a jellegzetes hatoldalú hópelyhekké formálódni. A lassú fagyás nagy, bomlasztó jégkristályokat hoz létre, melyek felolvasztás során károsítják a sejteket, és feloldják az emulziókat. Ideális esetben egy 5 cm vastag ételnek körülbelül 2 óra alatt teljesen meg kell fagynia. Ha otthoni fagyasztódban van „gyorsfagyasztó" polc, használd azt. A lefagyasztandó csomagokat ne rakd egymásra, csak amikor már megfagytak.

Felengedés

Három biztonságos módja van az élelmiszerek felolvasztásának: hűtőszekrényben, hideg vízben vagy mikrohullámú sütőben. A hűtőszekrényben a kis adagok egy éjszaka alatt kiolvadnak; a legtöbb élelmiszerhez azonban egy-két napra van szükség. A nagyobb húsok esetében ez tovább tarthat: kb. egy nap kell minden 5 kg súlyhoz. Ha gyorsabban szeretnéd felolvasztani, akkor tedd légmentesen záródó zacskóba a húst, és merítsd hideg vízbe. Felolvasztás után azonnal fel kell használni a húsokat.

Meddig tárolhatók a húsok a fagyasztóban?

Általában maximum egy évig érdemes tárolni fagyasztóban a húsokat. Darált hús és baromfirészek esetében ez 3-4 hónap, a kolbász, szalonna pedig 1-2 hónapig őrzi meg a minőségét.

Felengedett hús visszafagyasztása egyetlen esetben lehet biztonságos: ha folyamatosan 5 Celsius-fok alatt tároltuk az olvasztás folyamán a hűtőben. Minden egyéb esetben veszélyeket rejt magában a visszafagyasztás, ugyanis magasabb hőmérsékleten a kiolvasztás során jobban elszaporodnak rajta a mikroorganizmusok.

Indexkép: Pixabay