A glutén- vagy laktózérzékenység témaköréhez rengeteg tévhit társul. A divany.hu utánajárt a leggyakoribbaknak és – Abonyi Orsolya dietetikus segítségével – annak is, hogy miben különbözik az allergia az intoleranciától.

Mi a különbség az allergia és az intolerancia között?

Valamilyen ételérzékenység akár felnőttkorban is kialakulhat. Sokan azt gondolják, az összes érzékenységre fény derül már gyermekkorban, ez azonban nem így van, ételallergia felnőttek körében is felléphet, 2-5 százalékos gyakorisággal. Az ételintolerancia kialakulása pedig egyre gyakoribb a felnőttek esetében: 15-30 százalékuk intoleráns valamilyen ételre.

Abonyi Orsolya elmondása szerint az ételallergia és az ételintolerancia között a különbség a következő:

Az allergia fehérje természetű anyaggal szemben alakul ki, fogyasztására a zéró tolerancia jellemző, hiszen minimális bevitel esetén is igen súlyos következményekkel számolhat a beteg. Az intolerancia szintén járhat hangsúlyosabb panaszokkal, de itt ez kevésbé jellemző. Az allergia előfordulása felnőttek körében csupán 1-2 százalékra tehető, az intoleranciák jóval gyakoribbak.

Az allergiás tünetek közé tartoznak a légúti és emésztőszervi panaszok, az ekcéma vagy a csalánkiütés, a szájüregi viszketés, az ajak- és a nyelvduzzanat. Életveszélyes állapotról akkor beszélhetünk, ha a beteg anafilaxiás sokkot kap az elfogyasztott ételtől, melynek következtében szédülni kezd, leesik a vérnyomása és elájul. Ilyen esetben azonnal sürgősségi ellátásra van szükség.

Gyakori tévhitek

• Az intoleranciával rendelkező beteg gyakran elkezd kísérletezni, hogy mivel pótolhatja az adott ételt, amelyre érzékeny. Laktózérzékeny betegek például megpróbálkoznak a kecsketejes termékekkel, hiszen a közhiedelem szerint azt nyugodtan fogyaszthatják az érzékenységgel élők is, azonban tudni kell, hogy ez semmilyen különbséget nem jelent a tej szénhidráttartalmát tekintve, és tejfehérjeallergia esetén sem feltétlen jó választás, mert a tehén és a kecske tejében ugyanazok a fehérjék találhatóak meg, igaz, más arányban.

Már megjelentek a piacon az A2-es tejek, amelyek fehérje-összetétele különbözik a sima (A1-es) tejekétől. Ez egy jobb fajta génmódosulást jelent, ami nagy segítséget jelenthet a betegek számára. Fontos azonban, hogy mielőtt megpróbálkozna valaki az A2-es tejtermékek fogyasztásával, feltétlenül konzultáljon orvosával.

tej

Az ételintolerancia kialakulása egyre gyakoribb a felnőttek esetében – fotó: Shutterstock

• Tévhit az is, hogy a kis mennyiségtől és a „nyomokban tartalmazhat" feliratú termékektől nem lehet baja egy ételérzékenynek, ugyanis azok esetében, akik ételallergiával küzdenek, a kis mennyiség is nagy gondot okozhat, így számukra azon ételek fogyasztása sem ajánlott, amelyek nyomokban tartalmaznak olyan összetevőt, amire allergiások.

• A tojásallergiások körében terjed egy tévhit, mely szerint a fürjtojástól nem lesznek rosszul. Ennek azonban súlyos következményei lehetnek, ugyanis mindegy, milyen állat tojását fogyasztja el egy tojásérzékeny, reakciót fog kiváltani a szervezetéből.

Az érzékenyeknek egy életen át tartaniuk kell a diétájukat?

A válasz eltérő az intoleranciások és az allergiások esetében.

Az intolerancia egy felszívódási zavar, tehát ha egy bizonyos ideig kiiktatjuk étrendünkből az adott ételt, akkor a bélrendszernek van ideje regenerálódni, így néhány hónap elteltével fokozatosan visszavezethető lesz az étrendünkbe.

Ételallergia esetén az egész immunrendszerre veszélyt jelent az adott étel, tehát végleg le kell mondani róla, mivel ellenkező esetben súlyos következményei lehetnek, ami komoly hatással lehet az életminőségünkre is.

Forrás: divany.hu