Ha itt az ősz, jóval kevesebb virág vesz minket körül, mint nyáron. Pedig ilyenkor is vannak olyan növények, amelyek igazán széppé tudják varázsolni a kertünket. Még mindig nem vagyunk elkésve, hogy gondoskodjunk az őszi virágokról a kertben.
Arról se feledkezzünk meg, hogy amíg tavasztól őszig szinte semmi időnk sem jut arra, hogy a kertünket, a sok kerti munka mellett pihenésre is használjuk, ilyenkor már van rá lehetőségünk, hogy a napi rohanás után megpihenjünk és gyönyörködjünk a kertünkben. Használjuk hát ki a kedvező időjárású napokat, egyrészt a kerti munkákra, másrészt a kertben való feltöltődésre. De akár a hűvösebb napokon is kiülhetünk, egy meleg takaróval és egy jó könyvvel, hiszen a kertünk egész évben rendelkezésünkre áll.
1. Árvácska
Az árvácska nem véletlenül olyan közkedvelt, hiszen számtalan színben létezik, nagyméretű virágai pedig kiválóan díszítik a kerteket és a balkonládákat. Ráadásul nem egy terebélyes növényről van szó, így akármilyen kicsi is a hely, egészen biztosan elfér benne pár tő árvácska. Főleg, hogy az árvácska palántáit ilyenkor októberben kell kiültetni.
Az árvácska csodás színeivel ragyogja be a kertet. Fotó: Pixabay
Az árvácska kétéves növény, mely körülbelül 10–20 cm magasra tud megnőni. Ha saját palántákat akarunk nevelni, akkor júniusban érdemes elvetni a magjait ahhoz, hogy októberben ki tudjuk ültetni a palántáit a kertbe, vagy a balkonládába. Az árvácska kedveli a jó vízáteresztőképességű és szerkezetű talajt, amely enyhén savanyú vagy semleges. Ha igazán bőséges virágokat szeretnénk, akkor a kiültetés előtt néhány héttel adjunk érett komposztot vagy trágyát a talajhoz.
Az árvácska fényigénye közepes, így a napos és félárnyékos fekvésben is jól fejlődik. A vízigénye közepes, ezért rendszeres öntözést igényel és nem szabad hagyni, hogy körülötte kiszáradjon a talaj. Mivel a hőigénye alacsony, fagytűrése pedig kiemelkedő, ezért ősszel is széppé varázsolja a kertet.
Az árvácska a 19. században lett igazán közkedvelt. Ekkor keresztezték ugyanis az addig ültetett háromszínű árvácskát egy altáji és egy dél-európai fajjal, melynek jóval nagyobbak lettek a virágai, ráadásul a virágzási ideje is meghosszabbodott, így már kora tavasztól egészen őszig díszíti a kerteket.
Az árvácska ráadásul ehető virág. Habár íze annyira nem meghatározó, enyhén mentás, azonban kinézete miatt nagyon közkedvelt a különféle hidegtálak, illetve ételek díszítésekor. Az árvácska a fehértől a sötétliláig számtalan színben kiválasztható, így mindenki talál az ízlésének megfelelőt. Akadnak olyan különleges árvácskák is, melyeknél egy virágban három színű sziromlevelek vannak. Ez éppen ezért a tulajdonságáért a háromszínű viola nevet viseli.
Ahhoz, hogy a téli fagyokat ténylegesen átvészelje, késő ősszel, október végén, november elején, takarjuk le a töveket mulccsal, földdel vagy falevelekkel, így védve az árvácskát a hidegtől. Ha így teszünk, a fagyok beálltáig alaposan begyökeresednek a növények, és mindenféle károsodás nélkül fogják átvészelni a telet. Tavasszal pedig nagyon korán virágba fognak borulni az árvácskák.
2. Kínai szellőrózsa
A kínai szellőrózsa egy bokrosodó évelő, amely egészen a fagyokig hozza a fehér és a rózsaszín különböző árnyalataiban tündöklő virágait. A kínai szellőrózsa az egyik legszebb őszi virágunk. Kínából származik, de mégis Japán szívét hódította meg annyira, hogy rajtuk keresztül terjedhessen el az egész világon.
Van alacsony és magas szellőrózsa is. Míg az alacsony 40-50 cm-es, addig a magas akár a 60-90 cm-es magasságot is el tudja érni. A kínai szellőrózsa a nyár végén kezdi ontani fehér vagy rózsaszín virágait. Gyönyörű virágai hosszú szárak végén nyílnak, és egészen a fagyokig díszítik a kertet.
A szellőrózsa szépséges virágai egészen a fagyokig díszítik a kertet. Fotó: Pixabay
Az alacsonyabb szellőrózsák kiválóan mutatnak a sziklakertekben, de a virágágyásokat is szebbé varázsolják különleges szépségükkel. A kínai szellőrózsa a napos, világos és félárnyékos helyeket kedveli, árnyékban nem fog virágot hozni. A szellőrózsa kedveli a jó vízáteresztő képességű, tápanyagban bővelkedő talajt, és rendszeres öntözést igényel. A magasabb szellőrózsa esetében érdemes támasztékot biztosítani a számára.
A szellőrózsa tőosztással szaporítható. Szépsége bárhol érvényesül, így remek öltet lehet más évelőkkel összeültetni.
3. Őszirózsa
Az őszirózsa szintén a nyár végén és ősszel borul virágba, így varázslatossá teheti a kertünket a kevésbé virágos időszakokban is. Habár a nevében megtalálható a rózsa szó, az őszirózsa nem rózsa. Egy gyönyörű évelő növény, amely virágainak „fészekvirágzata" van.
Leggyakrabban fehér, rózsaszín, lilás és kékes színekben pompázik és nem csak mi kedveljük, de a méhek is. Az őszirózsa pedig azt kedveli, ha legalább napi 6 órán keresztül fürdőzhet a napfényben, így hát keressünk számára ilyen helyet a kertben.
Az őszirózsa nem véletlenül kapta a nevét. Egész ősszel díszíti a kertet a virágaival. Fotó: Pixabay
Az őszirózsa számára fontos, hogy nedves, jó vízáteresztő-képességű talajba kerüljön. Ha azt szeretnénk, hogy még sokáig gyönyörködhessünk a virágaiban, csipkedjük vissza néhány hajtását, és ott később fog virágot hozni, így nem egyszerre, hanem folyamatosan gyönyörködhetünk a csodás virágaiban.
Nemcsak a színei miatt változatos, de sokféle fajtában is elérhető, így az alacsonyabb fajták remek talajtakarók és sziklakerti növények lehetnek, míg a nagyobbak önálló ágyásokban mutatnak a legjobban. Ha az őszirózsa túlzottan árnyékos, nyirkos helyre kerül, akkor könnyen megtámadhatja a lisztharmat. Egyéb kártevők nem szokták bántani. Kiválóan áttelel, de akkor sem kell lemondanunk róla, ha nincs kertünk, hiszen az erkélyen is tartható.
Gyönyörű őszi virágokban gazdag kertet kívánunk!