Sajnos az ünnepek ismét nagyon hamar elteltek. Már csak a szobánkban álló karácsonyfa emlékeztet rájuk. Meg persze néhány plusz kiló. Mert karácsonykor nem csak az ünnepi hangulat száll meg minket, hanem egy kis súlyfelesleg is. Ezzel persze semmi gond, hiszen az ünnepek alatt felszedett kilókat könnyedén leadhatjuk néhány zöldség segítségével.
Ezek a zöldségek ráadásul nem csak hogy egészségesek, de a legtöbből még nagyon finom ételeket is készíthetünk. Amellett pedig, hogy segíthetnek a fogyásban, még az immunrendszerünk erősítésében is számíthatunk rájuk, magas vitamintartalmuk miatt. Úgyhogy ne indítsuk az évet azzal, hogy szabadkozunk a felszedett kilók miatt. Inkább tegyünk gyorsan azért, hogy újra a régi formánkban lehessünk. Vegyük is hát sorra a kedvenc, testsúlyunkat csökkentő finomságokat, melyeket újévi fogadalomként tavasszal már a saját kertünkben is termeszthetünk!
Miért szedünk fel pár kilót télen?
Az ünnepek alatt a többség rendszeresebben táplálkozik, mint egy átlagos munkanapon, vagy hétvégén, és persze gyakrabban is. Emiatt nem csoda, hogy a többségre felszalad pár kiló. Azonban a téli időszak már az őseink számára is súlygyarapodással járt. A téli hidegek miatt ugyanis jelentékenyen megváltozott szervezetünk tápanyagigénye.
A zöldségek és a mozgás óriási fegyverek a kezünkben, amelyek a fogyás során segíthetnek. Fotó: Pixabay
A kint végzett fizikai munkák miatt a szervezetnek több kalóriára van szüksége, így jóval inkább vágyunk a nehezebb, zsírosabb ételekre, mint tavasszal vagy nyáron. Ezáltal azonban nem csak a testsúlyunk, a koleszterinszintünk is megnőhet, és egyik sem a hosszú élet záloga. Így hát érdemes odafigyelni a táplálkozásunkra. Főleg, mivel a mai, modern világban a többség már jóval kevesebb időt kénytelen a téli hidegekben tölteni, így a szervezetének sincs szüksége olyan nagymértékű kalóriabevitelre, mint korábban.
Aki pedig ülő munkát végez, annak különösen oda kell figyelnie rá, milyen ételeket fogyaszt, és milyen mennyiségben. A mozgásszegény életmód hatására ugyanis jóval könnyebben szaladnak fel a kilók, és jóval nehezebb leadni azokat. Csak táplálkozással és csak mozgással nagyon nehéz dolgunk lesz, azonban a kettő ötvözésével és egy kis odafigyeléssel sikerrel járhatunk a fogyás során. Különösen, ha ezeket a zöldségféléket beépítjük a napi étkezéseinkbe.
1. Káposztafélék
A káposzta segít megtisztítani az emésztőrendszert, emellett jelentős C-vitamin-forrás, de bővelkedik A-vitaminban, tartalmaz B-vitamin-komplexet, káliumot, kalciumot, vasat, béta-karotint, klórt, jódot és rostokat. A bőséges étkezések után is számíthatunk rá, hiszen megnöveli a bélben található jótékony baktériumok számát, felgyorsítja az anyagcserét, és segít megszüntetni a székrekedést.
Mindemellett még nagyon kevés kalóriát is tartalmaz, hiszen egy 84 grammos káposztaadagban csupán 15 kalória található. A káposzta külső levelei E-vitaminban gazdagok. Jellegzetes illatát a benne lévő kénnek köszönhetjük. Már amennyire köszönjük ezt, hiszen talán ez az egyetlen, ami nem túl kívánatos a káposztában.
Sokaknak okoz puffadást a fogyasztása, de ezen azzal lehet segíteni, ha az első főzőlevét leöntjük és friss vízzel főzzük tovább. A káposzta a cukorbetegek számára is megoldást kínál, hiszen csökkentheti a vércukorszintet. A benne lévő kén miatt alkalmas a koleszterinszint csökkentésére is.
A káposzta az ünnepi és a hagyományos magyar konyhának a fontos alapanyaga, így az ünnepek alatti kedvenceink között is helyet kap. Nincs ünnep töltött káposzta vagy éppen káposztás rétes nélkül, de a hétköznapokban is sokan szeretjük a paradicsomos káposztát, vagy éppen a káposztás tésztát.
2. Csicsóka
A magyar családok többsége napi szinten találkozik a burgonyával, kezdve a burgonyás kenyértől, a krumplilevesen át egészen a sült burgonyáig. De ne felejtsük el a csicsókát sem, amelynek a gumói helyettesíthetik a burgonyát. Ráadásul a benne levő szénhidrát nem keményítő, hanem inulin formájában van jelen, így a cukorbetegségben szenvedők is bátran fogyaszthatják.
3. Hagyma
A hagyma egész télen rendelkezésünkre áll. Kevés olyan étel van, amelyben ne kapna helyet, legyen szó vöröshagymáról, póréhagymáról vagy metélőhagymáról. Fogyasztása javítja az emésztést, megelőzi az érelmeszesedést és csökkenti a magas vérnyomást.
4. Sütőtök
A sütőtököt saját kertünkben is könnyedén meg tudjuk termelni. Nem csoda, hogy a bébiételekben is helyet kap, hiszen beltartalmi értékét nagy karotin, C-vitamin, kalcium és foszfortartalma adja. A sütőtök már a második világháború után népeledelnek számított Magyarországon. Olcsó volt és laktató, ami akkoriban még sokkal fontosabb volt, mint manapság.
A sütőtök serkenti a máj működését, így kitűnő máj- és vesebetegségek esetén. Kiváló hashajtó és béltisztító, ezért a fogyókúrák vagy a tisztítókúrák segítőjeként is hasznos társunk lehet. Magas A-, B-, C- és E-vitamin tartalmának köszönhetően igazán finom megoldás, ha fel szeretnénk erősíteni az immunrendszerünket a téli hidegek előtt. Kiváló megfázás esetén is, emellett gyulladáscsökkentő és rák-megelőző hatása is van. Fogyaszthatjuk sütve, köretként, desszertként, levesként, a tökmag pirítva pedig elengedhetetlen kelléke az izgalmas filmeknek és focimeccseknek.
5. Brokkoli
A brokkoli értékes A-vitamin-, B6-vitamin-, kalcium-, kálium-, vas-, folsav-, cink-, foszfor- és béta-karotin-forrás, ezért segít az immunrendszerünk erősítésében, védi a csontokat, az antioxidáns hatása miatt pedig a rákmegelőzésben is fontos szerepet tölt be.
A sütőtök nem csak finom, a fogyás esetén is segítségünkre van! Fotó: Pixabay
De a plusz kilók esetén is számíthatunk rá, mivel nagyon kevés kalóriát tartalmaz. 10 dekagramm brokkoli csupán 30 kalóriát jelent, emellett könnyen emészthető, rosttartalmának köszönhetően pedig serkenti és felgyorsítja az emésztést.
A brokkoli és más keresztes virágú zöldségek úgynevezett szulforafán vegyületet tartalmaznak, amely segíthet a kettes típusú diabétesz kezelésében. Nagyon finom rántva, de köretként, párolva is igazán jó az íze. A zöldségleveseket is igazán ízletessé képes varázsolni, és még turmixként is megállja a helyét.
6. Cékla
A cékla amellett, hogy nagyon finom, rengeteg kalciumot, foszfort, vasat, nátriumot, káliumot, ként, A-, B- és C-vitamint tartalmaz. A cékla csökkenti a magas vérnyomást, erre pedig a legjobban a nyers céklalé képes. Ha pedig úgy döntünk, hogy nem csupán a táplálkozásunkkal, de mozgással is támadunk a plusz kilók ellen, a céklára ebben is számíthatunk. Növeli a mozgás hatékonyságát azáltal, hogy megnöveli az izmok oxigénellátását, és az emésztésünknek is jót tesz a sok, bőséges étkezés után, mivel gazdag probiotikum forrás, így a belek működését is segíti.
A cékla még a cukorbetegeknek is hasznos, hiszen gazdag alfa-liponsavban, ami egyike a legerősebb antioxidánsoknak, és csökkenti az idegrendszeri károsodásokat, amelyek gyakran a cukorbetegséghez kapcsolódnak.
A plusz kilók ellen hatásos és finom fegyverek vannak a kezünkben, ne féljünk hát használni és a kertünkben is termeszteni azokat!