2024 végén lejár az ukrán gáztranzit-szerződés, így nem csoda, hogy egy nagy volumenű gázalku van készülőben. Az európai gázvásárlók összefoghatnak, hogy orosz gázt vásároljanak az orosz-ukrán határon. A tranzitdíjat ők fizetnék meg Ukrajnának, nem a Gazprom, hiszen utóbbi néha fizet, néha nem - írta meg a Portfólió.
A fejlemény Magyarország számára is nagyon érdekes lehet, hiszen a hosszútávú magyar-orosz gázvásárlási szerződés kisebbik részét Szlovákián és Ukrajnán, valamint Ausztrián keresztül teljesítik az oroszok. A tranzitszedődés viszont az év végén lejár, így a 2025-ös teljesíthetőség kérdéses maradt.
Középpontban az Európai Unió és Oroszország
Az Európai Unió és Oroszország között úgy tűnik, hogy egy igen komoly gázalku formálódik. Ez azután derült ki, hogy Ukrajna tavaly nyár óta sokadik alkalommal elmondta, hogy nem hajlandó újabb szerződést kötni az oroszokkal. Ennek oka egyértelműen a két ország között dúló háború.
A minap Robert Fico szlovák miniszterelnök Ukrajnában tárgyalt, hogy ők is érdekeltek az orosz-ukrán gáztranszit szerződés lejárta utáni helyzet megoldásában. Számukra fontos, hogy 2025-ben is jöhessen orosz gáz Ukrajnán át Szlovákia felé.
Úgy tűnik, hogy ez megadta a lökést, ugyanis péntek este kiadtak egy közleményt, miszerint az európai gázvásárló országok összefoghatnak, ezáltal egy konzorcium segítségével orosz gázt vásárolhatnak az orosz-ukrán határon. Ezt aztán az ukránok a megszokott módon a vezetékhálózaton át tranzitálnának, amit továbbítanának a többi európai szereplőnek.
Az Eustream péntek esti közleményéből kiderült:
„Továbbra is szó van arról a lehetőségről, hogy egy harmadik felet is bevonjanak a folyamatba, például egy európai fogyasztókból álló konzorciumot, amely átvenné a gázt az orosz-ukrán határon. Ez az európai fél ezután megrendelné a földgáz szállítását az ukrán szállítási rendszerüzemeltetőtől, és átadná azt az ukrán-szlovák határon, ahonnan a földgáz tovább szállítása ugyanolyan rendszerben történne, mint jelenleg az érvényes szállítási szerződések alapján. Ez az egyik tárgyalt megoldás, miközben az ukrán képviselők nyilvánosan kijelentették, hogy érdekeltek abban, hogy megbízható partnerek legyenek".
Sejtelmes nyilatkozat
Pénteken Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő sejtelmes nyilatkozatot tett:
"A kérdés az, hogy ez a gáz hogyan jut el oda (Európába)."
Ezt kiegészítette egy gázszállítási helyzetképpel, amivel a lehetséges alternatívákra utalt, mint a Török Áramlat és az LNG-alapú szállítás.
"Természetesen vannak meglévő útvonalak Törökországgal kapcsolatban, vannak cseppfolyósított gázszállítmányok, amelyekre most van kereslet. Vagyis vannak alternatív útvonalak. De először is, ezek már mind foglaltak ... és természetesen ez az összes logisztikai láncban változásokhoz vezet."
- zárta le nyilatkozatát.
Évi 12-15 milliárd köbméter
Az orosz vezetékes gázszállítások során Ukrajnán keresztül évente körülbelül 12-15 milliárd köbméter nyersanyag érkezik. Egy ideje havi szinten nagyjából 42 millió köbmétert küld az orosz Gazprom Ukrajna felé tranzitgázként. Szlovákia, Ausztria, valamint Magyarország egyaránt érdekelt abban, hogy a fent leírt konstrukció megvalósuljon.
A kérdés már csak az, hogyan jut el a gáz Európába - fotó: pexels.com
Ehhez hozzátartozik, hogy az ukrajnai orosz gáztranszit nem létfontosságú az Európai Unió számára, hiszen fizikailag képesek lennénk megélni nélküle.
A hírekre az oroszok szombat délután válaszoltak. Alexander Novak orosz energiaügyi miniszter és miniszterelnök-helyettes az alábbi nyilatkozatot tette:
"Ha a másik fél, az EU, úgy kívánja, készek vagyunk tárgyalni. Eddig nem látjuk ezt a szándékot."