A katolikus egyház új tanulmánya komoly ellenállást váltott ki a német gazdák körében. A szakértői dokumentum mélyreható agrárpolitikai reformokra szólít fel, beleértve az erőteljesebb állami beavatkozást és a mezőgazdasági bevételek újraelosztását. A mezőgazdasági termelők különösen kritikusak azzal a kezdeményezéssel szemben, hogy megkérdőjelezzék a mezőgazdasági földterületek tulajdonjogát.
Altötting járásból Gabriele Eberl gazdasszony azt mondta: "Nem érthetünk egyet a katolikus egyház által megrendelt jelentésben szereplő állításokkal, mert abban teljesen elferdítették a tényeket. Megpróbálják azt sugallni, hogy elsősorban a gazdák felelősek a környezet- és természetvédelem terén elkövetett súlyos hibákért és a biológiai sokféleség csökkenéséért."
A tanulmányt a Német Püspöki Konferencia Világgazdasági és Társadalometikai Szakértői Csoportja tette közzé. A könyv címe: "Élelmiszerbiztonság, éghajlatvédelem és biológiai sokféleség: etikai perspektívák a globális földhasználathoz", azt is kifejtik, hogy a tanulmány Ferenc pápa "Laudato si" környezetvédelmi enciklikáján alapul. Különösen a jelenlegi támogatási rendszert kritizálják, amely a tanulmány készítői szerint hamis ösztönzőket határoz meg és nem fenntartható. A szerzők azt követelik, hogy a gazdálkodók az ökológiai szolgáltatásaikért, például a CO₂ megkötéséért kaphassanak több támogatást.
A tanulmány a mezőgazdasági földterületek használatának teljes globális megváltoztatására szólít fel. Ennek az igénynek az alapja a közjó figyelembevétele. A tanulmány készítő szerint az államnak és az egyháznak élnie kell földtulajdonosi szerepével és világos iránymutatásokat kell adnia a bérlőknek a környezetbarát gyakorlatokhoz.
Az ilyen jellegű követelések ütköznek ellenállásba a gazdák részéről. Például Hermann Etel, a Rottal-Inn kerület BBV kerületi elnöke szerint annak nincs sok értelme, "ha a Miatyánkban imádkozol a mindennapi kenyeredért, ugyanakkor azt mondod a gazdáknak, hogy a földművelés során tönkreteszik a környezetet".
Ha az egyház a napelemeknek és a szélturbináknak akar helyet adni a területein, akkor a papságnak nem szabad elfelejtenie, hogy a napelemeket nem lehet megenni – fogalmazott.
A tanulmány médiában való megjelenése után a mühldorfi és altöttingi gazdaszövetség ügyvezető igazgatója, Veit Hartsperger telefonja folyamatosan csörgött.
"A gazdák rendkívül csalódottak és dühösek, sokan azt akarták megtudni, hogyan hagyhatják el az egyházközséget a lehető leggyorsabban. Azt is mondták: a társadalom többi részével ellentétben az egyház mindig nagyon erős támogatást kapott, különösen a gazdálkodó családokban, ezért is fájó ez a helyzet" – fogalmazott.
Forrás: Bayerisches Landwirthschafliches Wochenblatt
Indexkép: Pixabay