A pitypang mindenhol ott van. Legalábbis hajlamosak vagyunk ezt gondolni róla, amikor a fűnyírás utáni napon sárgában úszik tőle a gyep. Habár gyerekkorunkban imádjuk, felnőttként sokakat zavar a látványa a fűszálak között. Pedig élénk színével igazán vidámmá varázsolja a gyepet, a gyermekláncfű, vagy más néven a pongyola pitypang (Taraxacum officinale) nem sok kerttulajdonos napját ragyogja be napsárga virágaival. Sőt, a legtöbben mindent megtennének, hogy gyökerestől irtsák ki a kertjükből.
Pedig még a gyökere is nagyon hasznos! De vajon mit tehetünk ellene, illetve érdemes-e irtani, vagy inkább ki kell használni számtalan előnyös tulajdonságát? Lehet, hogy miután megismerjük, meg fogjuk kedvelni az aranysárga virágokat.
Ismerd meg a pitypangot!
A gyermekláncfű évelő, vastag, húsos gyökerű növény, mely tavasszal aranysárgába borítja a gyepet. Kora tavasszal megjelennek zsenge levelei, amelyeket salátaként is fogyaszthatunk. A virágzata aranysárga gömb, amely egészen őszig nyílik. Termése gömb alakú bóbita. A magok „ejtőernyővel" rendelkeznek, és a szél segítségével tudnak minél messzebbre szállni.
A pitypang gyökeréből készült tea felveszi a harcot a rákkal szemben. Fotó: Shutterstock
Áprilistól egészen nyár végéig virágzik. Számtalan neve van, így békavirág, buborékfű, cikóvirág, csürkevirág, disznósaláta, ebtej, eszterláncfű, gyermekláncfű, kácsavirág, kákics, kislibavirág, kotlóvirág, kutyavirág, kutyatej, lámpavirág, lánclapi, marcivirág néven is szólíthatjuk, de a pimpiparé névre is hallgat, ha elég türelmesen szólítgatjuk. Magvain kívül szétdarabolt gyöktörzsével is szaporodik.
Így készíts trágyalevet a pitypangból
Mivel a pitypang a földbe mélyen behatoló, hosszú karógyökerével értékes ásványi anyagokat vesz ki a talajból, és igen gazdag káliumban, olcsó és magas tápanyagtartalmú trágya válhat belőle.
Készítsünk elő egy nagy, fedéllel ellátott vödröt, és gyökerestől dobáljuk bele a pitypangot. Öntsünk fel minden egyes kiló gyomnövényt 4 liter vízzel, majd fedjük le a vödröt és hagyjuk állni körülbelül 4 hétig. Hetente érdemes alaposan megkeverni. Azonban arra készüljünk fel, hogy a lének nem illata, hanem nagyon erős szaga van. A lefedett vödörben zajló folyamat a fermentáció, azaz erjedés, és hogy jól halad, azt az igencsak erős szag jelzi. Amint kész, ritka szövésű vásznon vagy nejlonharisnyán keresztül szűrjük le, és dobjuk ki a szilárd részeket. De egyszerűbben is hozzá tudunk jutni.
Tegyük a pitypangot vízáteresztő zsákba, majd így merítsük egy vödör vízbe. Körülbelül 2-4 hétig hagyjuk érni a trágyalevet, majd használjuk fel.
A pitypangos trágyalevet vízzel hígítva alkalmazzuk. 10 rész vízhez 1 rész trágyalevet keverjünk, majd öntözzük meg vele a növényeinket, amelyeknek a leveleire is permetezhetünk belőle. Azonban ne alkalmazzuk azoknak a növényeknek a levelein, amelyeket a közeljövőben kívánunk betakarítani.
Ezért hasznos a pitypang
Leveleiben magas az A-vitamin tartalom, de C-, B-, és D-vitamin is található benne. A gyermekláncfűből készült tea kiváló hatással van a májra és az emésztőrendszerre. Szára nyersen fogyasztva szintén segíti a máj működését, és a májgyulladások ellenszere, habár az íze elég keserű. Azonban ahhoz, hogy igazán hatásos legyen, nem mindegy, mikor gyűjtjük be. A legmegfelelőbb időszak a gyűjtésére, ha a leveleit virágzás előtt, a szárát virágzáskor, a gyökerét pedig tavasszal és ősszel gyűjtjük be.
A gyermekláncfű bőségesen tartalmaz cinket, vasat, kalciumot, magnéziumot és káliumot. Minden része fogyasztható, a gyökere, a levele és a virága is bátran felhasználható. A gyermekláncfűben található fitonutriensek víz- és hashajtó hatásúak. Éppen ezért a fogyókúrában is segítségünkre lehetnek. Ha elfogyasztunk pár pohár gyermekláncfűteát, az segít a húgyúti fertőzésekkel szemben, ezen kívül vízhajtó hatású, és hatásosan csökkenti a magas vérnyomást is.
A máj egészségének megőrzésében is számíthatunk rá, hiszen kiváló méregtelenítő, és serkenti az epehólyag működését is. Felveszi a harcot az alkohol és a gyógyszerek káros hatásaival szemben. Segíti a vesénk működését, segít megelőzni a veseköveket, a húgyutak gyulladását, fertőzését is.
A pitypang nagyon jó hatással van ránk, és a növényeinkre is. Fotó: Shutterstock
Magas az antioxidáns-tartalma, így védi a sejtjeinket a káros szabad gyökök hatásaitól. Segít megelőzni a daganatos betegségeket. A cukorbetegeknek is segít, mert serkenti a hasnyálmirigy működését és támogat minket a vércukor-szint kiegyensúlyozásában is.
Levelét és virágát nyersen, salátákhoz fogyaszthatjuk. Azonban óvatosnak kell lenni vele, hiszen sokan allergiásak rá. A pitypang gyökeréből készített tea 48 órán belül képes lehet elpusztítani a daganatos sejteket, anélkül, hogy az egészséges sejtekben kárt okozna - tudjuk meg az egeszsegter.hu cikkéből.
A gyökérfőzetét vizelethajtó hatása miatt is használják, és nagy előnye, hogy a szervezetből csak nátriumionokat ürít, a kálium visszamarad. A tea fogyasztása súlycsökkenéshez vezet, ezenkívül húgykő és vesekőképződést gátló valamint vértisztító hatású. Vízhajtó hatása miatt természetes módon segít a máj és az epe méregtelenítésében
A pitypang gyökerében lévő különleges hatóanyagokat a Windsori Egyetem tudósai is vizsgálták. Így laborvizsgálatokkal is alátámasztották, hogy a pitypang gyökérben olyan hatóanyagok vannak, amelyek képesek lehetnek megölni a rákos sejteket.
A teához a tavaszi virágzás előtt gyűjtött pitypanggyökeret használjuk fel. A gyökeret nem kell mosni, ehelyett szárazon tisztítsuk meg, és vágjuk hosszában csíkokra. Néhány napig szárítsuk levegős, meleg helyen, majd ebből a szárított gyökérből csészénként 2 teáskanállal áztassunk hideg vízbe egy éjszakára. Másnap a teát kicsit forraljuk fel, szűrjük le és fogyasszunk belőle naponta legalább 3 csészével.
Ha mégis ki akarod írtani a pitypangot
Habár a pitypang nagyon hasznos, ha mégis meg akarunk szabadulni tőle, ezek a módszerek állnak rendelkezésünkre.
1. Irthatjuk vegyszeresen, de ekkor rajta kívül egyéb növényeket is ki fogunk irtani.
2. Választhatjuk a talaj teljes pitypang-mentesítését, teljes tisztítással, majd újrafüvesítését, de a teljes sikert sajnos nem tudjuk garantálni.
3. Lefedhetjük fekete fóliával az érintett területet, azonban így nem csak a pitypang, hanem minden, a fólia alá kerülő növény el fog halni.
4. Mechanikusan is eltávolíthatjuk, vagyis a töveket ásóval emelhetjük ki a földből. Viszont egy dologgal számolni kell. Ha nem végzünk alapos munkát és esetleg szétdaraboljuk a gyökerét, azzal még több pitypang lesz a kertünkben.
Tehát érdemesebb inkább megkedvelni és felhasználni, hiszen számtalan előnyös tulajdonsággal rendelkezik, mind a növényeink, mind saját számunkra.