Az Embrapa brazil országos kutatóközpont munkatársai a Campinasi Katolikus Egyetem kutatóival együttműködve, hatékony, szabad felszabadulású rovarirtó szert fejlesztettek ki a tiametoxam rovarirtó szer nanoméretű változatainak kifejlesztésével és kapszulázásával.
Az első kísérleteket citrusültetvényekben végezték – fotó: pixabay.com
A kapszulába kerülő, különleges (a nagyobb adagú, azonos szertől eltérő) szerkezetű „nanomicellák" 80.000-szer kisebbek az emberi hajszál átmérőjénél, így az élő környezetben csak abszolút minimális kárt okoznak, a kártevő rovarok irtásában viszont magas hatékonyságot mutatnak, ami óriási költségmegtakarítást eredményezett a citromfák zöldülésének kórokozóját terjesztő baktériumok irtásában.
A citrusültetvényekben végzett, első rovarirtási kísérletek azt mutatják, hogy a nanopeszticidek alkalmazása sokkal hatékonyabb lehet a meglévő hagyományos peszticidekhez képest, és a közeljövőben teljesen kiválthatja azokat.
A nanopeszticidek tulajdonképpen olyan készítményeket jelentenek, amelyek a hagyományos készítményekhez képest mintegy kétszeres alkalmazási hatékonysággal működnek, az élő környezetre gyakorolt hatásuk viszont sokkal kevésbé toxikus, mint az azonos mennyiségű hatóanyagot tartalmazó korábban alkalmazott szereké.
Ennek alapján megállapítható, hogy az ilyen peszticidek alkalmazása növeli a rovarirtás hatékonyságát, és ugyanakkor csökkenti annak költségeit és a környezetre gyakorolt káros hatását.
Forrás: revistacultivar.com.br