A nagy melegben talán még többször iszunk palackozott vizet, mint általában, és az is előfordul, hogy az időközben felmelegszik. Egy szakértő szerint azonban érdemes vigyázni a felmelegedett vizes palackkal, ugyanis árthat az egészségünknek – írja az origo.hu.
A „meleg" palackozott víz ugyanis olyan egészségügyi kockázatokat rejthet magában, amelyekre eddig sokan nem is gondoltak – fotó: pixabay.com
A felmelegedett palackozott víz ivása nem biztonságos
Ha a palackozott víz magas hőmérsékletnek van kitéve – akár az autóban hagyjuk, vagy éppen az ablak mellett tároljuk – a víz minőségének megváltozása jelentős aggodalomra adhat okot. A „meleg" palackozott víz ugyanis olyan egészségügyi kockázatokat rejthet magában, amelyekre sokan nem is gondolnak.
Élelmiszer-biztonsági szakértők szerint a hő hatására káros vegyszerek oldódhatnak ki a műanyagból a vízbe. A hidratáltság megőrzése fontos, de a melegben hagyott víz ivása nem biztonságos. A palackozott vizet mindig hidegen kell tartani annak érekében, hogy megóvjuk az egészségünket.
A napfénynek való kitettség is veszélyes, mert degradálja a flakonokat és egészségre káros illékony szerves vegyületeket szabadít fel.
Amikor a palackozott víz felmelegszik, a műanyagból vegyszerek kerülhetnek a vízbe
Ezek a vegyszerek, – mint például a BPA –ha bejutnak a szervezetbe károsak lehetnek, rosszullétet, és egészségügyi problémákat okozhatnak.
Ha meleg palackozott vizet iszunk, akkor könnyen kellemetlen tünetekkel szembesülhetünk, Gyakori a hányinger, a gyomorfájdalom, a fejfájás, a szédülés. Bizonyos vegyszerek összezavarhatják a hormonháztartást, és idővel még súlyosabb egészségügyi problémákat okozhatnak.
Károsan befolyásolja a testi folyamatokat (növekedést, sejtregenerálódást), az energiaszintet, a reprodukciót, a női és férfi termékenységet, a csecsemők érzelmi fejlődését, megnő a depresszióra vagy a hiperaktivitásra való hajlam, későbbi életkorokban károsan hat az anyagcsere-folyamatokra, elhízást, cukorbetegséget okozva. Felelős lehet a daganatos megbetegedések kialakulásáért, a pajzsmirigyzavarokért, a születési és fejlődési rendellenességekért is.
Miként lehet a kockázatokat elkerülni?
A következőket tehetjük a veszély elhárítása érdekében:
- tároljuk mindig hűvös helyen a palackozott vizet
- soha ne hagyjuk olyan helyen, ahol közvetlen napfény érheti a palackot
- ha úton vagyunk, akkor a palackozott vizet tartsuk jégakkukkal ellátott hűtőtáskában
- mielőtt palackozott vizet innánk, ellenőrizzük, hogy meleg-e. Ha igen, akkor jobb, ha veszünk egy újat.
Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy nagy melegben naponta legalább 2 - 3 liter vizet kell meginnunk ahhoz, hogy kellőképpen hidratáltak maradjunk. Ez a gyakran hangoztatott tanács azonban nem mindig veszi figyelembe azt a folyadékmennyiséget, amelyet az ételeinkből is nyerhetünk. Pedig nagyon sok zöldség és gyümölcs van, amely nagy segítségünkre lehet a folyadékpótlásban.
Zöldségek, gyümölcsök víztartalma:
- uborka - 96 %
- saláta - 96 %
- paradicsom - 95 %
- spenót - 93 %
- görögdinnye - 92 %
- gomba - 92 %
- eper - 91 %
- dinnye - 91 %
- brokkoli - 91 %
- őszibarack - 89 %
- narancs - 88 %
- szőlő - 81 %