A szeptemberi időjárás igen változatos volt. A hónap elején még nyárias idő jellemezte az ország nagy részét, 25 °C körüli átlaghőmérséklettel, és a "valódi érzékelhető hőmérséklet" gyakran elérte a 30 °C-ot is. A hónap közepére azonban hidegfrontok érkeztek, amelyek jelentős lehűlést és csapadékot hoztak. Az ország nyugati részén viharok is kialakultak, és a hőmérséklet jelentősen visszaesett, helyenként 10 °C alá is csökkent, különösen a reggeli órákban. A hónap második felére azonban ismét stabilizálódott az időjárás, és őszies, napos napok következtek, 21-26 °C-os maximumokkal, de hűvös éjszakákkal. A héten újra érkezik csapadék és ezzel együtt az újabb lehűlés.
A repce kelésének sikerességét több kártevő veszélyezteti
Így aztán elmondható, hogy az őszi káposztarepce vetése idén szeptemberben változatos körülmények között zajlik. A vetési folyamatot az időjárás jelentősen befolyásolta. Az augusztusi és szeptember eleji szárazság megnehezítette a talajmunkát, mivel a talaj felső rétegei erősen kiszáradtak. Azonban az elmúlt héten érkezett nagyobb esők javítottak a helyzeten, különösen a Dunántúlon, ahol a csapadék jelentős mértékben átnedvesítette a talajt, kedvező feltételeket teremtve a vetéshez és a már elvetett állományokban a keléshez.
Az őszi káposztarepce kelésének sikerességét azonban több kártevő veszélyezteti, úgymint a repcebolha és a vetési bagolylepke hernyói. Ezzel párhuzamosan a mezei pocok is potenciális veszélyt jelenthet, mivel a száraz nyár alatt zavartalanul szaporodott, és a repce kelésével együtt megjelenhet a táblákon.
A kukoricában erősödött a fuzáriumos csőpenész mértéke
Mint tudjuk, idén a kapásnövények érése a megszokottól jóval korábban következett be. A napraforgó és kukorica betakarítása már augusztus végén elkezdődött, ezért mostanra már kevés betakarítatlan állomány maradt. Az elmúlt hetek gyakori csapadéka viszont akadályozta a betakarítást és rontotta a termés minőségét. A kukoricában a fuzáriumos csőpenész mértéke erősödött.
Romlik a még kint lévő kukorica minősége – fotó: Lepres Luca
A sok esőtől kikelt a napraforgó-árvakelés, de a gyomok is nőnek a tarlókon – fotó: Lepres Luca
A szőlő beltartalmi értékein érződik a forró és csapadékszegény nyár nyoma
Az extrém korai és szokatlanul rövid időtartamú szüret miatt már csak a késői érésű fajták várnak a sorukra. Az eddig betakarított szőlő beltartalmi értékein, mint a cukorfok és a savtartalom, érződik a forró és csapadékszegény nyár nyoma. Egy biztos: különleges évjárat lesz az idei. Ennek ellenére figyelni kell még az ültetvények állapotát és gyors szürettel megmenteni a termést, amennyiben a botrítiszes vagy más néven szürkepenészes rothadás terjedése fenyegeti a még leszüreteletlen szőlőfürtöket. Sajnos az érés idejére érkező esők fokozott gombásodási veszélyt idéztek elő, mely a szőlőfürtök minőségét veszélyezteti.
Szürkepenészes rothadás fenyegeti a még leszüreteletlen szőlőfürtöket – fotó: Lepres Luca
A már leszüretelt ültetvényekben pedig gondoskodjunk a kénes vagy kénes-olajos lomblemosásról! Ne várjunk vele, mert ez a kezelés gyéríti a most még érzékeny, sárga színű, azaz éretlen lisztharmat-kazmotéciumokat, melyek a tavaszi ivaros fertőzést elindító aszkospórák termőtestei. A kezelést kifejezett addig kell elvégezni, míg van lomb a szőlőn! Ezzel megakadályozzuk, hogy ezek az áttelelő képletek az esővel lemosódjanak a tőke fás részeire, ahol áttelelnek.
Az almatermésűeknél nagyon sok a moníliával fertőzött termés
Az almatermésűeknél (alma, körte, birs) szintén a gyümölcsrothadás erősödött. Nagyon magas a moníliával fertőzött termések száma, és az érkező csapadék tovább fokozza a rothadási folyamatot. Emellett az érőfélben levő alma- és körtefajtákon erősödik a darazsak okozta kártétel, ami tovább erősíti a gyümölcsrothadás kockázatát.
A befeketedett diók összegyűjtése fontos feladat
A diófák termésének hullása ad még feladatot, hiszen a részlegesen vagy teljesen befeketedett termések naponkénti összegyűjtése és a területről elvitele is segít megelőzni a lárvák talajba vonulását, ahol áttelelnek.
Megkezdődött a poloskainvázió
A poloskák megkezdték a telelőre vonulásukat, azaz elkezdtek behúzódni a lakásokba. Így megkezdődött a lakossági poloskinvázió. A poloskák ekkor védett zugot keresnek, ahol el fognak bújni, hogy ott átteleljenek, táplálkozás és szaporodás nélkül. Ott a következő tavaszig kihúzzák, ezért nem könnyű megtalálni őket.
Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.