Ez a látványos futónövény igazi megosztó jelenség – van, aki szerint kártevő, mások szerint pedig hangulatos, romantikus kert varázsolható a segítségével. Egy biztos: ha jól gondozod, lenyűgöző látványt nyújt, akár falon, akár talajtakaróként. Nézzük, mit érdemes tudni róla!
Babonák és misztikum – a borostyán legendája
A borostyánhoz számos hiedelem kötődik. Egyesek szerint megvéd a gonosztól, ha falra futtatjuk, míg mások úgy tartják, szerencsétlenséget hoz a házban. Ezek a babonák talán onnan erednek, hogy temetőkben gyakran alkalmazzák díszítésre – nem csoda, hogy misztikus aurát kapott ez az örökzöld kúszónövény.
A borostyán titkai – amit a növényről tudni érdemes
A közönséges borostyán (Hedera helix) Európa és Délnyugat-Ázsia őshonos növénye. Ha lehetőséget kap, akár 30 méterre is képes felkúszni! Léggyökereinek köszönhetően pillanatok alatt meghódítja a falakat és a fatörzseket. Félárnyékos helyen érzi magát a legjobban, de naposabb részeken is megél, ha elég vizet kap.
A sokarcú borostyán – fajták, amiket érdemes ismerni
A borostyánnak rengeteg változata van. Az erdei borostyán márványozott leveleivel talajtakaróként ideális. A fehér-tarka borostyán különleges levélzete miatt dísznövényként is népszerű, míg a sárga-tarka borostyán kicsi leveleivel falon és fatörzsön is jól mutat. A legmutatósabb mégis az ír borostyán, mely virágzásával a méhek kedvence is.
A borostyán ültetése és gondozása
A borostyán szinte bárhol megél – kerti talajban, cserépben vagy akár szobanövényként is. Laza, jó vízáteresztő földet igényel, és mérsékelt öntözéssel beéri. Túlöntözni viszont nem szabad, különben gyökérrothadás fenyegeti!
Fényigénye alacsony-közepes, de a tarka levelű változatok több fényt igényelnek, hogy megtartsák színüket. A legideálisabb hőmérséklet számára 10–22 °C között van, az extrém hideget nem kedveli. A szárazabb lakáslevegőt sem szereti, így érdemes időnként permetezni a leveleit.
Kártevők, betegségek és metszés
A borostyánt néhány kártevő veszélyezteti: pajzstetvek, levéltetvek és takácsatkák. A gombás betegségek közül a levélfoltosodás és gyökérrothadás a leggyakoribb – ezek ellen főleg a megfelelő öntözéssel védekezhetünk.
Metszést évente ajánlott végezni, hogy kordában tartsd a növekedését. A visszametszés segíti a bokrosodást, míg a hajtások csúcsmetszése felfelé növekedésre ösztönzi.
A borostyánnak számos változata van – fotó: Shutterstock
Zöld ruhába öltöztetheted otthonod
Ha kerítésre vagy házfalra szeretnéd futtatni, figyelj arra, hogy jó állapotú felületet válassz! A borostyán nem árt a falnak, sőt: különleges mikroklímát teremt, árnyékol és szigetel is. 30 cm-es tőtávolság, gazdagított ültetőgödör, rendszeres metszés – és néhány év múlva gyönyörű zöld falat kapsz!
A borostyán tehát nem ellenség, hanem a kerted egyik legizgalmasabb, legsokoldalúbb lakója lehet. Egy kis odafigyeléssel mesebeli hangulatot teremthetsz vele – csak merj belevágni!
Forrás: greendex.hu
Indexkép: Pixabay