Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos 1/2025. számú, minapi határozatával engedélyezte a kéknyelv betegség elleni vakcinázást Magyarország teljes területén. Az intézkedés azonnal végrehajtandó, és jelentős lépés a járvány megelőzése és a gazdasági károk mérséklése érdekében.
Mi az a kéknyelv betegség?
A kéknyelv betegség (Bluetongue disease) egy vírusos eredetű, főként kérődző állatokat – így juhokat, szarvasmarhákat – érintő fertőző betegség, amelyet szúnyogok (Culicoides spp.) terjesztenek. Bár emberre nem veszélyes, a gazdasági hatásai súlyosak lehetnek az állattartók számára. Állatról állatra közvetlenül nem terjedő vírusos állatbetegség, mely a házi és vadon élő kérődző állatokat (szarvasmarha, juh, kecske, szarvasfélék) támadja meg.
A betegség súlyossága eltérő a különböző fogékony fajok körében. A tünetek juhokban általában súlyosabbak (lesoványodás vagy elhullás), a szarvasmarhák rendszerint kevésbé érzékenyek a betegségre. A fertőzött állatoknál az elhullási arány viszonylag alacsony, de a betegség súlyos szövődményekkel járhat, így sokáig elhúzódhat.
A vírusnak jelenleg 24 ismert szerotípusa van.
A betegség tünetei: láz, vérzés és fekélyesedés a száj és orr nyálkahártyán, fokozott nyálzás, orrfolyás és kötőhártya gyulladás, duzzadt száj és nyelv, sántaság, mivel a lábvégek vizenyőssé válhatnak és kifekélyesednek, bágyadtság és lesoványodás, hasmenés, hányás és tüdőgyulladás, a nyelv kékes elszíneződése vérkeringési zavarok miatt (ritka), a vemhes állatok elvetélhetnek.
Miért vált most lehetővé az oltás?
A vakcinázás korábban csak különleges esetekben volt engedélyezett, mivel a kéknyelv betegség a korábbi EU-szabályozás alapján azonnal felszámolandó (A-kategóriás) betegség volt. Azonban a 2021-ben hatályba lépett új uniós szabályozás alapján a betegség „C-kategóriába" került, így a tagállamok maguk dönthetnek a mentesítési programok bevezetéséről.
Ez az új helyzet lehetővé tette, hogy Magyarországon megelőző célú vakcinázást engedélyezzenek.
Miért fontos ez az állattartók számára?
A vakcinázás lehetősége új eszközt ad a gazdálkodók kezébe a kéknyelv betegség elleni védekezésben. A járvány megelőzése, illetve a vírus terjedésének megakadályozása nemcsak állategészségügyi, hanem komoly gazdasági érdek is.
A jövőben kulcsfontosságú lesz a hatékony oltási stratégia kidolgozása és a vakcinák gyors elérhetővé tétele a veszélyeztetett régiókban.
Indexkép: Pixabay