Ha nem akarunk a beton oszlopok és a változatos mintázatú kerítésdrótok országa lenni, válasszunk természetközelibb megoldást. De mit?

Fix kerítés helyett sövényeket, mezsgyéket is telepíthetünk, annál is inkább, mert a kétméteres fix kerítést a szarvas játszi könnyedséggel átugorja – s ha így van, akkor tényleg érdemesebb az olcsóbb, a környezetbe jobban illeszkedő megoldást választani. A kellően sűrű, esetleg tüskés bokorsáv ha nem is 100 százalékban, de nagymértékben csökkenteni tudja a nem kívánt betolakodók számát. A bokros-cserjés élőhely ezen kívül számos olyan állatnak (például madarak, sünök és társaik) is otthont nyújthat, melyek a kertünkben esetlegesen megjelenő kártevők számát is csökkenteni tudják.

Sövény

Sövényből is kialakítható áthatolhatatlan "kerítés" – forrás: Pixabay

Ha pedig a szúrós, sűrű bokorsoron kívül olyan növényeket is telepítünk, melyeket a nagyvad szívesen fogyaszt, szinte biztosan távol tudjuk tartani a vadat a számunkra kedves növényektől.

A kellemes szénaillatért is felelős kumarinban gazdag somkóró például kifejezetten alkalmas lehet az elterelő műveletre, de területünk szélére akár néhány ízletes termést érlelő gyümölcsfát is ültethetünk.

Sövény

A sövény a kertben hasznos madarak számára is kiváló búvóhely – forrás: Pixabay

A fiatalabb facsemeték megóvását azok elrejtésével is elősegíthetjük, esetükben ne ragaszkodjunk mindenáron a focipálya-minőségű gyephez, nem szükséges körülöttük folyamatosan nyírni a gyepet.

Ha nagy a területünk, és mindenképpen fizikailag is védeni kívánjuk a növényeinket, akár egyenként is körbehálózhatjuk, keríthetjük őket. A kicsi fák körüli kerítés teteje azonban vagy nyitott, vagy különös gonddal készítve, teljesen zárt legyen annak érdekében, hogy ne működjön madárcsapdaként.

Forrás: Egy.hu