Miért éppen Kalocsa?

A paprika eredetileg Közép- és Dél-Amerikából származik, ahol az őslakosok már évezredek óta használták fűszerként és gyógyító szerként. Európába a 15. század végén került, Magyarországra pedig valószínűleg a 16-17. században jutott el, a fűszerkereskedelem felélénkülésével.

Kalocsa környékén a paprika termesztésének kezdete a 18. századra tehető. Ekkor kezdett elterjedni a Duna mentén fekvő termékeny síkságokon, ahol a megfelelő éghajlat és talajadottságok különösen kedveztek a növény fejlődésének. A paprikatermesztés igazi fellendülése a 19. századra tehető, amikor a paprika a mindennapi étkezés részévé vált, és megkezdődött a rendszeres termesztése és feldolgozása.

A 19. század végére Kalocsa vált a magyar paprikatermesztés központjává. A város és környéke lakói a paprikatermesztés mestereivé váltak, és az általuk termesztett paprika különleges minőségéről híresült el, aminek oka részben az, hogy Kalocsa földrajzi elhelyezkedése és klímája ideális a paprika termesztéséhez: a hosszú, meleg nyarak és a megfelelően csapadékos tavaszok és őszök lehetővé tették a paprika optimális növekedését és érését. Másrészt a Duna közelsége biztosította a talaj termékenységét, amely tovább növelte a paprika minőségét – írja a termeszeti.hu.

A kalocsai paprika hírnevének növekedését elősegítette a helyi lakosok elhivatottsága és hozzáértése is, akik különleges feldolgozási módszereket dolgoztak ki, melyek révén a paprika megőrizte intenzív színét, ízét és aromáját. A paprikát először kézzel szedték, majd megszárították, és finomra őrölték. Ez az őrlemény különösen gazdag volt karotinoidokban, amelyek a paprika jellegzetes, mélyvörös színét és gazdag ízét adják.

Mitől olyan különleges?

A kalocsai paprika a 20. század elején vált világhírűvé, amikor az exportlehetőségek bővülésével egyre több országban ismerték meg és kezdték használni. Először az 1930-as években nyerte el a nemzetközi közönség elismerését, ezt követően rohamosan nőtt a kereslet iránta.

A kalocsai paprika egyedülállóan gazdag ízvilággal rendelkezik, amely egyszerre édes és enyhén csípős.

Az édes paprika különösen népszerű, hiszen kiválóan alkalmas a magyar konyha klasszikus ételeinek fűszerezésére.

kalocsai paprika

A kalocsai paprika egyedülállóan gazdag ízvilággal rendelkezik – fotó: Shutterstock

A kalocsai paprika fajtái

A különböző fajták más-más ízvilággal és csípősségi szinttel rendelkeznek. Az egyik legismertebb fajta a Kalocsai 622-es édes paprika, mely jellegzetesen mélyvörös színű, enyhén édeskés ízű, és különösen alkalmas őrölt paprika készítésére. Világszerte használják a magyar konyha fűszereként.

Kalocsai csípős paprika egy másik népszerű fajta, erősebb, karakteresebb, intenzívebb ízzel.

A legjobb minőségű paprikát mindig kézzel szedik, hogy a növény ne sérüljön, és megőrizze ízét és aromáját.

paprika

A kalocsai paprika hírnevének növekedését elősegítette a helyi lakosok elhivatottsága és hozzáértése is – fotó: Shutterstock

A kezdetek

A kalocsai paprikatermesztés kezdetben családi gazdaságokban folyt, ahol a tudás és a tapasztalat generációról generációra öröklődött. Felismerve a paprika termesztésének gazdasági előnyeit hamarosan Kalocsa és környéke lakói a paprikatermesztés szakértőivé váltak.

Az ipari forradalom és az élelmiszeripar fejlődése új lehetőségeket nyitott meg a paprikatermesztők előtt; a paprika őrleményének nagyüzemi gyártása lehetővé tette, hogy az nagy mennyiségben eljuthasson a világ különböző pontjaira, így a kalocsai paprika hamarosan a magyar konyha nagykövetévé vált.

Az Európai Unióban a kalocsai paprika földrajzi eredetvédett termék, ami garantálja a termék minőségét és hagyományos előállítási módját. Ez a minőségi garancia hozzájárul ahhoz, hogy továbbra is megőrizze előkelő helyét a világ fűszerei között.