Rendszerint azt halljuk, hogy a zöldségek nyersen fogyasztva tartalmazzák a legtöbb tápanyagot, ami általában valóban így van, azonban vannak kivételek; egyes zöldségek esetében a párolás szabadítja fel azokat a tápanyagokat, amelyekre a szervezetünknek szüksége van.

Paprika

A nyár egyik kedvenc zöldsége a paprika, amelyet a legjobb nyersen fogyasztani. Rengeteg C-vitamint tartalmaz, amely antioxidáns hatással rendelkezik, de sütve, grillezve, párolva szinte az összes C-vitamin-tartalmától megfosztjuk ezt a zöldséget. Azonban a paprika tartalmaz karotinoidokat is, például béta-karotint és luteint, amelyeknek nagy szerepe van az immunrendszer megerősítésében, és ezek viszont hő hatására könnyebben felszívódnak a szervezetben.

Paradicsom

A paradicsom a szakértők szerint főtt állapotában rendelkezik a legtöbb egészségügyi előnnyel, likopinja ugyanis ekkor érvényesül igazán. A likopin a kutatások szerint hatékony védelmet jelenthet a tüdőrákkal, a gyomorrákkal és a prosztatarákkal szemben. Ha megfőzzük a paradicsomot, a benne lévő likopin könnyebben felszívódik a szervezetünkben. Igaz, hogy a paradicsom párolása, főzése csökkenti annak C-vitamin-tartalmát, de 50 százalékkal megnöveli a likopintartalmát.

paradicsom

A paradicsom akkor rendelkezik a legtöbb egészségügyi előnnyel, ha megfőzzük – fotó: Shutterstock

Hagyma

A hagyma nyersen a legtáplálóbb. Gazdag forrása a kénnek, amely hatékonyan kezeli a bőrpanaszokat, és egyes feltételezések szerint még rákellenes hatással is rendelkezik. A nyers hagyma flavonoidokat és C-vitamint tartalmaz, mely tápanyagoknak jelentős szerepe van a betegségek megelőzésében.

Kelkáposzta

A kelkáposzta fogyasztása enyhén megpárolva javasolt, ugyanis nyersen olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek befolyásolhatják a pajzsmirigy egészségét. A főtt kelkáposzta ráadásul koleszterincsökkentő hatással is rendelkezik, és többféle antioxidánst tartalmaz, továbbá sokkal könnyebben emészthető, mint nyersen fogyasztva.

Brokkoli

A brokkoli glükozinolátokban gazdag, amelyek rákellenes hatásokkal rendelkeznek. Megpárolva ezek a vegyületek sokkal jobban felszívódnak.

Sárgarépa

A sárgarépát a legjobb főtt állapotban fogyasztani, ugyanis így sokkal több béta-karotint tartalmaz, mint nyers formában. A béta-karotin A-vitaminná alakul a szervezetben, egy olyan zsírban oldódó vitaminná, amely támogatja a csontok egészségét, a látást és az immunrendszert.

sárgarépa

A sárgarépát a legjobb főtt állapotban fogyasztani – fotó: Shutterstock

Fokhagyma

A fokhagyma nyersen fogyasztva rendelkezik a legtöbb jótékony hatással. Erős kénvegyületet tartalmaz, például allicint, amely magas hőmérsékleten károsodik. Az allicin antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Kutatások szerint csökkentheti a szívbetegségek, a rákos betegségek kockázatait, valamint segít az immunrendszer erősítésében is.

Spárga

A spárga esetében a következő tápanyagok szabadulnak fel a párolás során: A-vitamin, E-vitamin, C-vitamin és B9-vitamin.

Gomba

A gombák olyan antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek szintén a párolás során szabadulnak fel. Az antioxidánsok segítenek semlegesíteni azokat a szabad gyököket, amelyek károsítják a sejteket, és ezzel nemcsak betegségeket okoznak, de felgyorsítják az öregedési folyamatokat.

gomba

A gombák olyan antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek szintén a párolás során szabadulnak fel – fotó: Shutterstock

Spenót

A spenót sok cinket, vasat, kalciumot és magnéziumot tartalmaz, melyek sokkal könnyebben felszívódnak, ha megpároljuk a zöldséget. A párolt spenót megnöveli a szervezetben a folátszintet, ami igen hatékony lehet a rákos betegségek megelőzésében. Azonban a luteintartalmát nyersen őrzi meg leginkább a spenót. Ha apró darabokra vágjuk a leveleket, akkor lutein szabadul fel azokból, az egészséges zsír pedig elősegíti ennek az antioxidánsnak a felszívódását, ezért érdemes időnként spenót és avokádó felhasználásával turmixot készíteni.

Zöldbab

A zöldbab sokkal magasabb antioxidánstartalommal rendelkezik, ha megpároljuk.

Forrás: gyogyszernelkul.com, gyogyszernelkul.com 2