A program célja a tenyészállományok genetikai jellegű feltérképezése annak érdekében, hogy a legjobb tulajdonságok öröklődjenek és a legtöbb jó tulajdonságot magukban hordozó egyedek maradjanak tenyésztésben. Ezzel számos kedvezőtlen jellemző kiszűrhető, megelőzhető, ami bizony, a tenyészállatok értékesítésénél magasabb árat, a gazda számára pedig több bevételt is jelent.
Szeretnék minél jobban megszilárdítani a programot és elterjeszteni a genomadatok használatát nemcsak a tenyészállat-előállítással, hanem az árutermeléssel foglalkozó gazdák körében is – forrás: Magyar Charolais Tenyésztők Egyesülete
– 2019 decemberében indult az első minták kiküldésével az egyesület genomprogramja, az ír Weatherbys Scientific laboratóriummal dolgozunk együtt – bocsátotta előre Dr. Török Márton, a Magyar Charolais Tenyésztők Egyesülete ügyvezetője. – A mintavétel során a fülporcból veszünk mintát egy speciális, erre a célra fejlesztett német gyártású krotáliával. Az eszköz használata egyszerű, további előnye a nagyfokú pontosság és utólagos beazonosíthatóság minden körülményben. A genomvizsgálatnak három pillére van: az egyik a származásellenőrzés, ez most már szinte teljes egészében genomalapú az egyesületben. A második a nagyhatású gének vizsgálata, mint például a szarvaltság, az izmoltságot befolyásoló miosztatin gének, a harmadik pedig az SNP-adatok, melyek a tenyészérték-becslés alapját adják. Egyesületünk már több mint 20 éve az ausztrál BreedPlan tenyészérték-becslési rendszert használja. A GTBLUP módszerrel nyílik lehetőségünk arra, hogy az ausztrál központ a tenyészértékeket nemcsak a pedigré- és teljesítmény-adatok alapján, hanem egy lépésben a genom-információkkal kiegészítve számítja ki számunkra. Az első komplex, hagyományos- és genom-tenyészértéknek is tekinthető adatokat 2021 őszén kaptuk meg. Ezzel úttörők vagyunk a húsmarha-fajták között az országban, de tudomásom szerint globálisan sem túl gyakori még a genom-tenyészérték. Erre azt hiszem, joggal lehetünk büszkék. A technológiával pontosabb, megbízhatóbb tenyészértéket kaphatunk már az állat fiatalabb korában, akár a születésekor és így hamarabb tudunk megalapozott döntést hozni, ami kiemelt jelentőségű a nagy generációs intervallumú szarvasmarha faj esetében.
A mintavétel során a fülporcból vesznek mintát egy speciális, erre a célra fejlesztett német gyártású krotáliával – forrás: Magyar Charolais Tenyésztők Egyesülete
Dr. Török Márton kérdésünkre hozzátette: szeretnék minél jobban megszilárdítani a programot és elterjeszteni a genomadatok használatát nemcsak a tenyészállat-előállítással, hanem az árutermeléssel foglalkozó gazdák körében is, hogy azok a lehető legszélesebb körben beépíthessék a precíz genetikai információkat a tenyésztői munkába. Ez azonban nem egyszerű folyamat: a gazdák eddigi, jól bevált és megszokott tenyésztői sémái jelentős módosításra, újragondolásra szorulnak, hiszen a technológiai vívmányokhoz alkalmazkodniuk kell, ha hatékonyabban akarnak tevékenykedni.
Így néz ki a krotália az állat fülében – forrás: Magyar Charolais Tenyésztők Egyesülete
– Az új információk használatát mindenkinek saját magának kell kialakítani a tenyészetében, erre recept, vagy valamiféle általános séma nem adható – fogalmazott a szakember. – Eddig például csak kivételes esetekben tudtuk meg, hogy egy állat homozigóta, vagy heterozigóta szarvatlan, ám ez a fontos információ most már szinte rögtön a születés után, vagy borjú korban rendelkezésre áll. Az izmoltságot jelentősen befolyásoló miosztatin mutációk is számos lehetőséget hordoznak magukban, s tudatos "használatukkal" előnyre tehet szert az árutermelő tenyészet is. S nyilván, időnként szembesülniük kell a tenyésztőknek negatív tulajdonságokkal is, de ezeket az adatokat is meg kell tanulniuk a gazdáknak jól kezelni, használni, tehát hogy ne legyenek feleslegesen szigorúak egy-egy ilyen sajátosságot hordozó egyeddel szemben. Illetve persze, ne is okozzanak maguknak kárt a túlzott elnézéssel.
Az ausztrál központ a tenyészértékeket nemcsak a pedigré- és teljesítmény-adatok alapján, hanem egy lépésben a genom-információkkal kiegészítve számítja ki a megrendelőnek – forrás: Magyar Charolais Tenyésztők Egyesülete
Dr. Török Márton jelezte: a vevők egyre jobban tisztában vannak azzal, hogy mit jelent, mennyire fontos adott esetben az, hogy homozigóta szarvatlan tenyészbikát vásároljanak. Ez ugyanis egy körben megoldást jelent az utódok szarvatlanságára is, tehát a szarvatlanításra már nem kell időt, pénzt, energiát fordítani, amellett, hogy a charolais fajta piacképes árut is jelent. Genomvizsgálat nélkül a tenyésztés gyakorlatilag sok tekintetben sötétben tapogatózás. Viszont a genomvizsgálat adta további információk még csak most kezdenek elterjedni a charolais tenyészbikavásárlók körében.
A vizsgálat egyébként elsősorban az egyesületi tagok számára érhető el, a normatív támogatásnak köszönhetően versenyképes áron.
Indexkép: Magyar Charolais Tenyésztők Egyesülete