Gyümölcsök, amelyeknek héja van
Az a biztos, ha szinte mindent megmosunk, aminek héja van, ami alól az avokádó és a dinnye sem kivétel. Héjuk ugyanis növényvédő szereket, baktériumokat és egyéb kórokozókat hordozhat, amelyek a feldolgozás, a csomagolás és a szállítás során kerültek rá.
Teljes kiőrlésű gabonák
Az olyan gabonákat, mint a rizs, a quinoa vagy az árpa, alaposan le kell öblíteni hideg vízzel főzés előtt, hogy eltávolítsuk a felesleges keményítőt, szennyeződést és baktériumot. Ettől nemcsak tisztábbak, hanem puhábbak is lesznek; a rizs előöblítés nélkül a keményítő miatt nagyobb eséllyel ragad össze a főzés után.
A quinoa minden magján természetes szaponinbevonat található. A szaponin keserű ízt ad a quinoának, ha nem öblítik le, ezért fontos a felhasználás előtt elolvasni a csomagolásán, hogy a forgalmazó cég a csomagolás előtt már előöblítette-e a quinoát vagy nekünk kell azt főzés előtt megtennünk.
Savanyúságok
Ha a savanyú káposztát, a céklát vagy a gyöngyhagymát egy étel alapanyagaként használjuk fel, érdemes főzés előtt átöblíteni, elkerülendő, hogy az elkészült étel túl savanyú vagy ecetes ízű legyen.
Hüvelyes konzervek
Ha a főzéshez konzerv hüvelyeseket használunk, érdemes azokat átöblíteni, mivel gyakran sok tartósítószert, sót tartalmaznak, ami az elkészült étel íze és egészségünk szempontjából sem előnyös. A hüvelyes konzervek mosása mindenképpen csökkentheti az ételek nátriumtartalmát.
Előre csomagolt saláta
A leveles zöldek csokorban nőnek, ezért nagyobb az esély arra, hogy a szennyeződés, például a homok vagy a föld megbújjon a gyökér közelében. A legjobb, ha a gyökérvégével egy kicsit vízbe áztatjuk a salátafélét, amitől a szennyeződés fellazul, és nem marad a levelek között.
A legtöbb salátakeverék általában megtisztítva és megmosva kapható, azonban nem árt, ha a fóliába vagy dobozba csomagolt salátakeverékeket fogyasztás előtt szitába tesszük és megmossuk.
A fóliába vagy dobozba csomagolt salátakeverékeket is érdemes megmosni – fotó: Shutterstock
Mi az, amit ne moss meg?
A rosszul kezelt húsok a szalmonella vagy az E. coli baktériumok miatt könnyen ételmérgezést okozhatnak, azonban ezeket nem lehet egy sütés vagy főzés előtti átmosással eltávolítani. Sőt, ha megmossuk a húst, az ronthat a helyzeten, mert ha valóban veszélyes kórokozók vannak a nyers húson, mosás közben a konyha többi részén is szétszórhatjuk a fertőzést. A húsok öblögetése ráadásul a hús minőségét is ronthatja.
A gombát sem kell megmosni felhasználás előtt, hiszen szivacsos állaga miatt könnyen felszívja a vizet, ami jelentősen rontja a gomba minőségét és állagát.
A nyers, száraz tésztát se mossuk meg, mert ezzel eltávolítjuk a keményítőt a tészta külső felületéről, azonban ennek a keményítőnek fontos szerepe van, hiszen ez segít abban, hogy a szósz minél jobban megtapadjon a tésztán.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Pixabay